Eğitim-Sen 21 Aralık iş bırakma eylemi, Ankara Garı eylemi ve açığa almalar

Barış Mitingi’ne ve sonrasında iki günlük iş bırakma eylemine katılan Eğitim-Sen üyelerinin açığa alınması ile pkk bağlantısı arasında bir ilişki kurulabilir mi?

EDİTÖR:    16 Eylül 2016 Cuma, 13:24
Eğitim-Sen 21 Aralık iş bırakma eylemi, Ankara Garı eylemi ve açığa almalar

Eğitim-Sen 21 Aralık iş bırakma eylemi, Ankara Garı eylemi ve açığa almalar

12 bine yakın öğretmenin terör örgütü pkk yakınlığı nediyle açığa alınmasının ardından Eğitim-Sen’in katıldığı eylem ve grevleri sizlere aktarıyoruz. Açığa alınan 12 bin öğretmenin büyük bir kısmı Eğitim-Sen üyesi. Hatta neredeyse tamamı Eğitim-Sen üyesi ya da son dönemde Eğitim-Sen’den istifa etmiş öğretmenler.

29 ARALIK İŞ BIRAKMA 

İlk yazımızda Eğitim-Sen’in 29 Aralık tarihinde yaptığı iş bırakma eylemine değinmiştik. Bu eyleme katılan öğretmenlerin açığa alındığı yönünde tarafımıza gelen bilgilerin doğruluğunu veya yanlışlığını bu eylem hakkında yaptığımız analiz ile sizlere iletmeye çalıştık. Eğitim-Sen 29 Aralık iş bırakma eylemi haberimizden ulaşabilirsiniz.

KOBANİ OLAYLARI VE EĞİTİM-SEN EYLEMİ

2014 yılı ekim ayının ilk yarısında ülkemizde yaşanan ve kamu binaları, kamuya ait yapılar başta olmak üzere büyük zarara yol açan Kobani olayları ülkemiz sokak alanlarını savaş alanına çevirmişti. Kobani’ye destek gitmesi için ülkemizi Kobani’ye çevirmeyi kendilerine ilke edinmiş zararlı zihniyete sahip kişilerce 7-14 Ekim 2014 tarihleri ülkemiz için kara bir lekedir. Kobani olayları ülkemizde yaşanırken Eğitim-Sen, KESK gibi STK’lar Kobani’ye destek olmak adına sendikal faaliyetler adı altında iş bırakma eylemi yaptılar. Eğitim-Sen’de bu eyleme iki günlük iş bırakma eylemi ile destek verdi. Eğitim-Sen Kobani eylemleri yazımızda detaylara bakabilirsiniz.

21 ARALIK İŞ BIRAKMA

Şırnak ve Cizre’de yaşanan olaylar neticesinde güvenlik güçlerimizin sağlıklı bir şekilde operasyonlarını sürdürmesi, bölge halkının zarar görmemesi adına sokağa çıkma yasakları Aralık 2015 tarihinde birçok kez ilan edilmişti. 13 Aralık 2015 tarihinde Cizre ve Şırnak başta olmak üzere buralarda görev yapan MEB personeli hizmet içi eğitim görevlendirmeleri ile başka illere çekildiler. Eğitim-Sen, atılan bu mesajları, verilen talimatları ve bölgede yaşanan sokağa çıkma yasağını protesto etmek için 21 Aralık 2015 İş bırakma eylemi yaptılar. Açığa alınan 12 bin öğretmen arasında Eğitim-Sen 21 Aralık iş bırakma eylemine katılanların da olduğu bilinmekte. Ancak sadece 21 Aralık iş bırakma eylemine katılan öğretmenlerin açığa alındığını söylemek doğru olmaz. Eğitim-Sen’in 21 Aralık bir saatlik iş bırakma eylemi savunma metni için TIKLAYINIZ

ANKARA GARI EYLEMİ

DİSK, KESK, TTB ile TMMOB’nin organizasyonunda Ankara Tren Garı önünde düzenlenen barış mitingi ülkemiz tarihinin en kanlı terör saldırısı ile kana bulandı. 10 Ekim 2015 tarihinde düzenlenen terör saldırısında iki patlama yaşandı. Barış Mitingi yürüyüşü öncesinde patlayan bombalar 107 kişinin hayatına mal olmuştur. Bu kanlı terör saldırısının ardından Eğitim-Sen 12-13 Ekim 2015 tarihlerinde 2 günlük iş bırakma eylem kararı aldı. Tüm Öğretmenler Sendikası (TÖS) ve Barış şehitlerimiz için yaşamı durduruyoruz sloganı ile Eğitim-Sen 12-13 Ekim tarihinde iş bırakma eylemini gerçekleştirdi.

Ankara Garı eylemi ve yaşanan terör saldırısından sonra yapılan iki günlük iş bırakma eylemi açığa almalar için somut bir neden midir? Eğitim-Sen üyesi olan ve geçen hafta açığa alınan öğretmenlerden tarafımıza gelen mesajlar içerisinde “Tren garı eylemine katıldım başka bir eylemim olmadı, pkk ile bağım yok açığa alındım” ifadeleri yer almaktadır.

Öğretmenler İçin olarak tek neden olarak tren garı eylemine katılan Eğitim-Sen üyelerinin açığa alındığını düşünmüyoruz. tren Garı ve sonrasında yaşananlar neredeyse tüm sendikalar tarafından protesto edildi. Eğitim-Sen’in bu protestosu iki günlük iş bırakma eylemi ile fiile döküldü.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, İzinsiz, Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.