Eğitim-Sen Kobani eylemi, Kobani grevi ve açığa almalar

Eğitim-Sen üyeleri tarafından 8-9 Ekim 2014 tarihlerinde 2 günlük iş bırakma eylemi yapılmıştı. 8 Eylül tarihinde açığa alınan 12 bine yakın öğretmenin bu eylemlere dahil olup olmadığı konusunda bilgi kirliliği yaşanmaktadır.

EDİTÖR:    15 Eylül 2016 Perşembe, 23:34
Eğitim-Sen Kobani eylemi, Kobani grevi ve açığa almalar

Eğitim-Sen Kobani eylemi, Kobani grevi ve açığa almalar

İŞİD olarak bilinen ve her geçen yıl yaptığı terör eylemleri ile kendinden söz ettiren, ülkemiz dahil komşu ülkelerimiz için de tehdit oluşturan bu terör örgütü 2014 yılında Arapça olarak Ayn el-Arap Kürtçe olarak Kobani olarak bilinen Suriye topraklarına ait kente saldırı düzenlemişti.

AYN EL-ARAP & KOBANİ

Türkiye’de yaşayan ve Kobani’ye destek vermek isteyen kişiler başta olmak üzere, çeşitli STK’lar Kobani’de yaşayanların teröre kurban gittiklerini, mağdur olduklarını dile getirmeye başladılar. Bu dile getirme ülkemizde sendikal eylem olarak da yapıldı, sokaklarımızı savaş alanına çevirerek de yapıldı. Kobani eylemlerinde kamu kurum ve kuruluşlarımız başta olmak üzere devletimize milletimize ait yapılar, bankalar, dükkanlar zarar gördü. Çeşitli illerimizde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 6-7 Ekim olayları olarak da tarihe geçen Kobani olayları sürecinde İHD raporuna göre 7-12 Ekim 2014 tarihleri arasında ülkemizde 46 kişi öldü, 323 kişi tutuklandı, 700’e yakın kişi yaralandı. Olaylarda AA’nın verisine göre 1200’e yakın kamu kurumu zarar gördü.

KOBANİ EYLEMİ VE EĞİTİM-SEN

MEB personel camiasının bağlı olduğu sendikalar arasında Kobani eylemlerine Eğitim-Sen destek verdi. Eğitim-Sen başta olmak üzere, KESK, DİSK, TMMOB Kobani için eylem kararı aldılar. KESK, DİSK, TMMOB yurt genelinde bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Eğitim-Sen ise Kobani olaylarından dolayı 2 günlük iş bırakma eylemi yaptı. Eğitim-Sen üyeleri 8-9.10.2014 tarihlerinde 2 günlük Kobani için iş bırakma eylemi yaptı. Eğitim-Sen bu eylemi tüm yurt genelinde yapılması için karar aldı. Eğitim-Sen üyesi öğretmenler Kobani nedeniyle iki gün derse girmediler, iş bıraktılar. Eğitim-Sen o dönemde yaptığı bu eylem kararından dolayı çok eleştirildi. Kamu çalışanlarının hakkını savunması istenirken, Kobani için tarihe geçecek bir iş bırakma eylemi yapan Eğitim-Sen bu eylemlerden sonra HDP-KESK-YPG-Eğitim-Sen dörtlüsü içerisinde yer almamalıydı yorumları öğretmenler arasından yapılmaya başlandı.

PKK VE YPG İLİŞKİSİ

Kobani için eylem yapılmasının amacı, İŞİD’e karşı savaşması için YPG’nin ülkemiz topraklarından geçerek Kobani’ye girmesi ve orada savaşmasıydı. Yani Kobani eylemleri sırasında YPG savunuldu ve taraf tutuldu. Fırat Kalkanı operasyonunda askerlerimiz şu anda YPG ile savaşmaktadır. Askerlerimiz hem YPG mevzilerini hem de İŞİD mevzilerini vurmaktadır. YPG ülkemiz için bir tehdit bir terör örgütüdür. PKK ile YPG kardeş diyebiliriz. Bunu inkar etmek imkansız. Ülkemiz için PKK ne ise Suriye topraklarında ülkemiz için tehdit YPG’dir.

AÇIĞA ALMALAR

Önceki yazımızda açığa almalarda Eğitim-Sen’in 29 Aralık grevinin önemi konusuna değinerek 29 Aralık grevine katılanların pkk ile bağlantısı kurularak açığa alındığını düşünmediğimizi, bu konudaki yorumumuzu belirtmiştik. Ancak Kobani olaylarında ülkemizi savaş alanına çeviren, terör estiren eylemcileri göre göre 2 günlük iş bırakma eylemi yapan Eğitim-Sen üyelerinin açığa alınma durumu ile ilgili aynı yorumu yapamayacağız. Belki birinci şart bu olmaya bilir ancak Kobani olaylarına katılan öğretmenlerin açığa alınmalarında bu eylemin etkili olabileceğini düşünmekteyiz. Diyarbakır, İzmir başta olmak üzere yapılan Kobani eylemlerinden dolayı eğer açığa almalar yapılıyorsa önümüzdeki günlerde netlik kazanacaktır.

6 Yorum

 1. kırçiçeği

  16 Eylül 2016 at 00:42

  6-7 Ekim de Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağı vardı. İnternetten bir araştırın.

  • Editör

   16 Eylül 2016 at 01:03

   Kobani olayları sadece Diyarbakır’da mı oldu? İş bırakma eylemi de o tarihlerde olmadı zaten. Yorumunuzu açar mısınız?

   • kırçiçeği

    16 Eylül 2016 at 13:32

    2 gün iş bırakma eylemi değildi. sokağa çıkma yasağından dolayı okula gidemedik. kaldı ki okulumuza atılan gaz bombaları,ses bombaları yüzünden kapı pencereleri kapatıp korkan ağlayan çocuklarla ilgilendik. ailelerine güvenle teslim ettik.canımız pahasına okulu terk etmedik. cuma günü sınav yaptığım öğrencinin yerde bulduğu bombaya öldüğünü pazartesi öğrendik. içimiz kan ağlayarak ders işledik. katıldığımız 29 aralık sendika eyleminden açığa alındık.bizlere bir kuru teşekkür edeceklerine çocuklar ölmesin dediğimiz için vatan haini ilan edildik. seçim döneminde hiçbir ücret almadan kendi iş yerini seçim bürosu olsun diye akp ye veren babam bile olanlara anlam veremiyor.

 2. mterdemm

  20 Eylül 2016 at 09:22

  Açığa alınan tüm öğretmenlerin tek ortak noktası 29 Aralık İş bırakma eylemidir. o Öğretmenlerden biri de benim çünkü bügune kadar katıldığım tek eylemdi. sendikal eylem bakın nasıl lanse ediliyor. Allah biliyor ve görüyor ne olduğunu…

  • Editör

   20 Eylül 2016 at 10:55

   29 Aralık eylemine katılmamış sadece Kobani eylemlerinde iş bırakmış öğretmenle mevcut.

   • ali

    25 Eylül 2016 at 01:12

    Hayır sadece29 aralık çünkü kobani olaylarında askerdeydim nasıl o sebepten açığa alinabilirim ki

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, İzinsiz, Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.