KESK’ten OHAL komisyonu için oyalama komisyonu benzetmesi

KESK tarafından düzenlenen basın açıklamasında 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan OHAL komisyonu eleştirildi. KESK Başkanı Lami Özgen yaptığı açıklamada OHAL komisyonunun oyalama komisyonu olduğunu ifade etti.

EDİTÖR:    29 Ocak 2017 Pazar, 14:17
lami özgen kesk

KESK’ten OHAL komisyonu için oyalama komisyonu benzetmesi

KESK Başkanı Lami Özgen ve Eğitim-Sen Başkanı Kamuran Karaca’nın da katıldığı basın açıklamasında OHAL komisyonu değerlendirildi. OHAL komisyonu için yapılan eleştiriler arasında hükümetin ciddi adım atmadığı da yer aldı. Kurulacak olan OHAL komisyonunun göreve iadeler için değil oyalama taktiği amacı ile kurulduğu dile getirildi. OHAL komisyonunun kurulmasındaki amacın meslekten ihraç edilen kişilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidişlerini engellemek ve geciktirmek olduğu belirtilirken, OHAL komisyonu için “Oyalama Komisyonu” benzetmesi yapıldı.

NORMALLEŞME GÖRÜNTÜSÜ

KESK önümüzdeki süreçte yapılacak olan referandumu işaret ederek, yayımlanan 685 sayılı KHK ile referandum öncesinde normalleşme görüntüsü yaratılmaya çalışıldığı vurgulandı. Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulma amacı arasında meslekten ihraç edilenlerin göreve iade edilmelerinin olmadığı belirtilirken, önemli olanın AİHM sürecini yavaşlatmak olduğu ifade edildi. OHAL komisyonu yıllarca sürecek olan KHK mağduriyetini gidermeyecek açıklaması yapıldı.

KESK Eş Başkanı Lami Özgen kamudan ihraç edilen MEB personeli ve kamu personeli sayısının 100 bini bulduğunu ifade ederken, meslekten ihraç edilen kamu personelleri arasından 50 bin kişinin dahi başvurması halinde hafta sonları hesaplanmadığında OHAL komisyonunun günlük 100 dosya incelemesi gerekecek açıklamasını yaptı.

OHAL komisyonu başvuru tarihi olarak net bir açıklama yapılmadığını, bir ay içerisinde OHAL komisyonunun 7 kişilik üyelerinin seçilmesi gerektiğini belirten Özgen, OHAL komisyonu, Danıştay ve AYM süreleri göz önüne alındığında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından kararların en az 10 yıl sonra verilebileceğini vurguladı.

Kanun Hükmünde Kararnamenin çıkarılması ve OHAL komisyonu kurulmasının zamanının manidar olduğu belirtilirken, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafından KHK’lerin yayımlandığı günden bir gün sonra KHK hususunun ele alınacağı açıklandı.

Uluslararası merciler için ve en önemlisi AİHM için bir oyalama taktiği olarak gördükleri OHAL komisyonunun yeni mağduriyetleri de beraberinde getirecekleri belirtildi.

Öğretmenler İçin

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

25 Yorum

 1. Hüzün

  29 Ocak 2017 at 14:46

  Ahh ah malesefki öyle.Tam bir oyalama taktiği..Gerçekten de normalleşme görüntüsü…
  Allahım adaletini tez zamanda göster lütfen!

 2. Sebahat

  29 Ocak 2017 at 14:51

  Ah en kısa sürede döneceğiz inş ama çok geç olmadan

 3. Hasan

  29 Ocak 2017 at 15:00

  Sevgili editörüm,
  Valiliğe, fetö adı verilen hain yapıyla ilgimin olmadığını kanıtlayan bir dosya sundum. Bu dosyaya kim baksa suçsuz olduğumu, bu yapıyla ilgimin olmadığını herkes anlar. Bu dosyanın aynısını başbakanlığa da gönderdim. Bu dosyaların akıbeti hakkında bir bilginiz var mı? Cevap verirseniz sevinirim.

  • ulkucu magdur

   29 Ocak 2017 at 15:46

   insanlarin akibeti bile belli degilken dosyalari dusunemiyorum

  • Editör

   29 Ocak 2017 at 16:22

   Hocam dosyaların akibeti belli, incelenmediler ki OHAL komisyonu kuruluyor. 150 binden fazla itiraz gitmişti BİMER, Cumhurbaşkanlığı, valilikler vs

   • Hasan

    29 Ocak 2017 at 16:46

    Teşekkürler cevabınız için. Umarım oluşturulacak bu komisyon, dosyaları inceler. İyi ki varsınız. Sizin sesimizi duyduğunuz gibi devlet yetkilileri de sesimizi duyar inşallah. Allah sizden razı olsun.

  • Adalet

   29 Ocak 2017 at 18:45

   Sayın hocam,
   İncelemek gibi niyetleri olsa ona göre komisyon kurarlardı. Kendileri de söylediler, ahimi geciktirmek için bunu buldular. Eger bizden mahkemeyi kaçırıyorlarsa, ihraclarin arasında masum olanlarin olduğuna onlarda inanıyor demektir.

 4. Çağlar güler

  29 Ocak 2017 at 18:03

  Anlam veremediğim kısının başka kuruma atanması…oyalama taktığı olsa böyle bır madde neden koydular kı

 5. öğretmen

  29 Ocak 2017 at 18:19

  Sayın editör öğretmenlerin özelde çalışabilmesi konusunda bir bilginiz var mı en azından böyle bir çalışmanın olması için girişimde bulunabilir misiniz?Herkes çalışabilirken biz yine cezalandırılıyoruz.

  • Editör

   29 Ocak 2017 at 19:54

   Özel derken? Özel okul etüt merkezi vs yasak. Doktorlar, sağlık personeli için serbest bunla ilgili haber yapmıştık ilerleyen günlerde tekrar yapacağız.

   • öğretmen

    29 Ocak 2017 at 20:47

    Tamda bu noktada destek vermenizi istiyoruz.Kayserideki bir veteriner derneği de ohal bürosuna başvurmuş onlar da çalışabiliyorken bizim ne suçumuz var

   • Ali han

    30 Ocak 2017 at 10:44

    Sayin editor saglikcilar resmiyette calisabiliyor fakat o isin asli oyle degil.sgk ozel hastanelere baski yapiyor ise almayin bunlari diye.bulundugum ilde x hastanesi hic basvuru kabul etmiyor. Y hastanesi 5 kisiyi ise baslatti diye baskiya ugradi ve alimlari durdurdu.benim is basvurum kabul edilmisti mulakattan gecmistim sonra aradilar cok uzgunuz bizi anlayin ise alamiyoruz dediler sebebini acikladilar. Baska bi yere gittim ordada ayni sorun aninda telwfon geliyor ise alacaginiz kisi teror orgutunden kamudan atildi diye kimse ise almiyor.ise girende bi kac torpilli doktor.hatta bi genel cerrahin sozlesmesini feshettiler

    • Editör

     30 Ocak 2017 at 14:41

     Bu konuyu bilmiyoruz açıkcası, ilk defa sizden duyduk.

 6. mağdur

  29 Ocak 2017 at 18:56

  Arkadaslar beklemeden Aihm e gidin.zaten bekliyoruz

 7. elif

  29 Ocak 2017 at 19:05

  Aihm icin ne yapmaliyiz …avukatsiz…bilgisi olan arkadaslar paylasirsaniz sevinirim…

  • mağdur

   29 Ocak 2017 at 19:53

   EDİTÖR NOTU: Avukatlar reklam ve reklam içerikli yazılar yazamazlar, yasaktır. Dikkat edin okuduğunuz ve görüştüğünüz kişilere. FETÖ mağduriyetlerinden dolayı tacirlik patladı. Bu yüzden farklı sitelerin ve kişilerin paylaşımını yapmayınız.

   • Magdur

    29 Ocak 2017 at 22:07

    Sayin editorum bir yanlis anlama var sanirim bende magdur birisi olarak yardimci olmak istedim adi belirtilen avukatin bundan haberi yok kurallar ne ise uyariz sadece yardim

 8. mazlum

  29 Ocak 2017 at 20:26

  Kesk başkanına teşekkürler. Keşke bu konuda daha fazla seslerini duyabilsek.Tamda dedikleri gibi ohal komisyonu oyalama komisyonudur,bunlar iadeleri geciktirmek ve aihmin önünü kesmek için yapılan ayak oyunlarıdır.Milletçe alkışlıyoruz.

 9. yeter

  29 Ocak 2017 at 23:17

  Bunların derdi gerçek vatan haini bulmak değil arkadaşlar. Kin ve nefretleri gözlerini bürümüş. İhraç gerekçelerine bakarsanız durum bu. Gözünü kin bürümüş bu insanlarında sizin yaranıza merhem olmasını beklemeyin. Bir kağıda atılan imzalarla ihraç edildiniz. Aynı şekilde geri dönebilirsiniz. Onu da bu iktidar yapmaz. Ancak (inşallah)hükümet değişirse KHK’lar hükümsüzdür diyen bir yeni bir iktidar bu işi çözer. Bunlar kalırsa 10 yıl değil 20 yılda zor hakkınıza kavuşursunuz.

  • ulkucu magdur

   30 Ocak 2017 at 15:42

   sayin hicam esi ihrac edilmis birisi vardi burda yorum yazanlardan. oyumuz akpvye diyordu. boyle bir taasupla iktidar degisirmi bu ulkede. stokolm sendromu bulasici bir sekilde aramizda.geri donusler kafdaginin arkasinda

 10. elif

  29 Ocak 2017 at 23:58

  Offfff offfff gorevimize dondursunler artik…yoruldum ne yapacagim diye dusunmekten…yoruldum hak arayisim eksik mi kaygisini yasamaktan…yoruldum ogrencisiz yasamaktan…yoruldum umutla beklemekten…yoruldum amacsiz yasamaktan…yoruldum en guzel caglarimda eli kolu bagli oturmaktan…caresizlikten…

 11. öğretmen

  30 Ocak 2017 at 19:40

  İş bulun iş arkadaşlar testere filmi gibi hayatımız.Dışardan kendimizi nasıl yok ederiz diye izliyorlar.Ben bulamadım umarım sizler benden daha şanslı olursunuz.Özel için sesimizi duyurmak lazım en azından bu süreçte kıt kanaat geçinecek ve öğrencisiz kalmamış oluruz.Kendi işimizi yaparız özel mutlaka açılmalı

 12. Öğretmen

  30 Ocak 2017 at 20:11

  Bence dönüş olmayacağı gibi daha fazla ihraçlar olacak belki 100 bin kişi daha atılacak sonrası ne olur bilmiyorum

 13. siyasal islam maskesi ile zulüm

  30 Ocak 2017 at 23:05

  yapılanlar hukuki İslami insanı medeni resmi ve yasal diyor bir bakan , tebessüm ettim ve hani hukukta ki masumiyet karinesi , suçun şahsiligi, işlendiği tarihte suç olmayan hiçbir filiyat sonra suç kabul edilse dahi kanun geriye yönelik işlemez, İslami demiş hangi İslam da var yargısız infaz , kul hakkı, zulüm, mazlumun üstünde tepinmek , insanı demiş ağaç kabuğu yesinler size bir damla su bile yok demek bunu hayata geçirmek nasıl bir insan davranışı? resmi ve yasal olan banka , sendika , unv ve okullara çocuğunu gondermektir buna gönderdiysen, üye isen , hesabın var ise bedel ödetmek değil. drobu drobuna merkezi müşriklerinin boykot yıllarını hatırlatıyor bu yapılanlar hele ağaç kabuklarını yesinler sözü o zamandan gelen bi söz olunca hiç tereddüt kalmadı gönlümde, keşke bu zulmü siyasal islam aracılığı ile yapmamaları komünizm sekulerizm veya başka bi izm maskesi taksalardi daha az zorumuza giderdi .

 14. Öğretmen

  2 Şubat 2017 at 10:24

  DİKKAT!!!
  Hakkında ret kararı verilenler ise idari yargıya başvuracak ve bu 4 yıllık süreye 2-3 yıl daha eklenecektir. Hatırlanacağı üzere ihraç kararnameleri, ihraç edilenlerin doğrudan veya dolaylı olarak kamu hizmetine girmesini de engellemekte, yurtdışına çıkışları pasaportları (hem resmi hem sivil pasaportları) iptal ettiği için imkansız kılmaktadır. Bunun anlamı şudur. Örneğin ihraç edilen bir üniversite öğretim üyesi, 6 yıl işsiz kalacak, 6 yıl sonra haksız bir şekilde kamu görevinden çıkarıldığı tespit edilse bile kendisine hiçbir tazminat ödenmeyecektir. Kişinin bu ihlal sonrasında genel hükümlere göre zararının karşılanmasını istemesi de mümkün değildir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status