Memur, öğretmen ve MEB personeli yaşananlardan tedirgin

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge birimi tarafından kamu personellerinin katılımıyla yapılan anket sonuçları paylaşıldı. Anket sonuçlarında yer alan verilere göre öğretmenler başta olmak üzere kamu çalışanları tedirginlik yaşıyor.

Memur, öğretmen ve MEB personeli yaşananlardan tedirgin

Memur, öğretmen ve MEB personeli yaşananlardan tedirgin. Sıra Bana Gelecek!

Terör örgütü FETÖ’nün 15 Temmuz akşamı ülkemize ve devletimize yönelik yapmış odluğu darbe girişimin etkileri hala devam etmektedir. Özellikle kamuda yürütülen soruşturmalar, gözaltına almalar, tutuklamalar devam etmektedir. 15 Temmuz’dan günümüze kadar olan süreçte kamu personeli için anket düzenlendi.

AÇIĞA ALMALAR 100 BİNİ GEÇTİ

Kamuda açığa alınan personel sayısının 100 bini geçtiği belirtilmektedir. Meslekten ihraç edilen kamu personeli sayısı ise 60 bine ulaşmakta olup, meslekten ihraç edilen ve açığa alınan kamu personelinin büyük bir kısmı MEB bünyesinde çalışan öğretmenlerdir. FETÖ soruşturmasının dışında terör örgütü bağlantısı olan kamu çalışanlarına yönelik soruşturmalar ve açığa almalar devam etmektedir. 8-9 Eylül tarihinde bölücü terör örgütü bağlantıları oldukları gerekçesi ile 11 bin 285 MEB personeli açığa alınmıştı. Diyarbakır başta olmak üzere açığa alınan öğretmenlere yönelik operasyonlar ve soruşturmalar sürmektedir.

KAMU-SEN ANKETİ

Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan ankete 7 bin 254 kamu personelinin katıldığı belirtildi. 15 Temmuz sonrasındaki süreçte kamuda alınan tedbirlerin, yapılanların kamu çalışanları üzerinde nasıl bir etki yarattığını öğrenmek ve kamu çalışanlarının düşüncelerini görmek için yapılan anket sonuçlarına göre kamu personeli tedirgin.

ANKET SONUÇLARI

Öğretmenler İçin olarak Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan anket sonuçlarından öne çıkanları maddeler halinde belirtelim;

  • Her on kamu çalışanını dokuzunun mesai arkadaşı ya açığa alındı ya da meslekten ihraç edildi. Kamu personelinin iş yükü arttı.
  • Mesai arkadaşlarının örgüt üyesi olduğunu düşünmeyenlerin oranı %92,9.
  • Mesai arkadaşının FETÖ’ye mensup örgüt üyesi olduğunu düşünenlerin oranı %7,1
  • Açığa almalar ve meslekten ihraç sürecinde adil davranıldığını düşünenlerin oranı %2,4. Adil olunmadığını savunanların oranı ise %97,6
  • Kamudaki FETÖ veye örgüt yapılanması bitmedi diyenlerin oranı %93,9
  • Ankete katılan kamu personelinin %81,6 sı ilerde sıranın kendilerine de geleceğini düşünmekte.
  • İşten ayrılmayı ya da emekli olmayı düşünenlerin oranı %54
  • Ankete katılanlardan %73,4’ü tedirgin ve endişe içerisinde.

Anket sonuçları;  kamusen.org.tr/icerik_goster.php?Id=10631

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM