11 Nisan 2016 Pazartesi, 17:35
Levent GÖZAÇAN
Levent GÖZAÇAN [email protected] Tüm Yazılar

Anadolu’da Ana Tanrıça Kültü

Anadolu’da Ana Tanrıça Kültü

Ana Tanrıça Kültü tarihin en eski dönemlerinden itibaren farklı coğrafyalarda ve farklı kültürlerde karşımıza çıkan bir kavramdır. Çok tanrılı din inanışının yaygın olduğu Eskiçağ toplumlarında “Doğa Tanrıçası” olarak kabul edilen ve tapınım gören Ana Tanrıça tasvirlerine yoğun olarak rastlanır. Magna Mater olarak tanımlanan Büyük Ana Tanrıça inanışı daha sonraki kültürel süreçte özellikle Friglerde Kybele olarak bilinir. Anadolu’da M.Ö. 6. Bin yıldan itibaren farklı kültürler tarafından benimsenen Ana Tanrıça; Artemis, Kubaba, Kybebe, Kybele, Kubile, Matar Kubile, Nana, Marienna, Dindymene, Sipylene gibi isimlerle temsil edilmektedir.

 

Anadolu'da Ana Tanrıça Kültü

Anadolu’da Ana Tanrıça Kültü

Ana Tanrıça inanışının Friglerde yoğun olarak görüldükten sonra Lidyalılara, Klasik Çağlarda ise tüm Akdeniz kıyılarına ulaştığı anlaşılmaktadır. Tarihin çeşitli dönemlerinden itibaren bereket, bolluk, verimlilik ve doğurganlık sembolü olarak görülen Ana Tanrıça tasvirlerine Geç Hitit, Frig, Urartu, Yunan ve Roma kültürlerinde rastlanır. Tarihin farklı dönemlerinde ve farklı merkezlerde görülen Ana Tanrıça inanışları ile ilgili ortak sosyo-kültürel ve dinsel özellikler ortak bir paydadan kaynaklandığını işaret etmektedir.

Anadolu'da Ana Tanrıça Kültü

Anadolu’da Ana Tanrıça Kültü

Çatalhöyük’te Ana Tanrıça inanışları ile ilgili buluntular heykelcik, duvar resimleri ve kabartmalardan oluşmaktadır. Çatalhöyük’te dinsel ya da kutsal amaçlı olarak tasarlandığı düşünülen odaların içinde ele geçen Ana Tanrıça heykelciklerinin doğum yapan ve küçük çocuklar taşıyan kadın tasvirlerinden oluştuğu görülmektedir.

Anadolu'da Ana Tanrıça Kültü

Anadolu’da Ana Tanrıça Kültü

Ana Tanrıça Kybele’nin bazı tasvirli eserler üzerinde boğa ve aslanla birlikte betimlenmesi Frig toplumları üzerinde Ana Tanrıçanın saygınlığını ve gücünü gösteren önemli unsurlar olarak dikkat çeker.

Anadolu'da Ana Tanrıça Kültü

Anadolu’da Ana Tanrıça Kültü

 

Levent Gözaçan

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status