Boş geçen derslerden dolayı öğretmenin ek ders ücreti kesilmemelidir

Boş geçen derslerden dolayı öğretmenin ek ders ücreti kesilmemelidir

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen resmi yazıda öğrencilerin okula gelmemesi nedeniyle ders saati boyunca görevinin başında bulunan öğretmenlere ek ders ücreti ödenmemesinin hukuk ve hakkaniyet ilkelerine göre kabulü mümkün değildir ifadesi kullanıldı.

Boş geçen derslerden dolayı öğretmenin ek ders ücreti kesilmemelidir

Öğrenci okula gelmediğinde derste öğrenci yoksa öğretmenlerin ek ders ücreti kesilir mi? Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve okul müdürlükleri arasında farklılıklar gözlemlenmektedir. Türk Eğitim-Sen bu konuda yaşanan farklı görüşlerin ortadan kaldırılmasını ve boş geçen derslerde öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesini istedi.

BOŞ GEÇEN DERSİN EK DERS ÜCRETİ


Sendika tarafından yapılan açıklamada 2017-2018 eğitim öğretim yılının bitmesine az bir süre kaldığı hatırlatılırken her yıl yaşanan boş derslerde ek ders ücreti sorununun bu yılda ortaya çıkmış olduğu belirtildi. Ortaöğretim kurumlarında üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin son döneme okula gelmeyi bırakmış olduğu vurgulanırken bu nedenden dolayı öğrencilerin okula gelmemesi durumunda sınıfta hiç öğrenci kalmadığı, derslerin boş geçtiği gerekçesi ile öğretmenlere bazı kurumlarca ek ders ücreti ödenmediğine dikkat çekildi.
"Ülke genelinde ise boş geçen dersler nedeniyle öğretmenlere bir kısım illerde ek ders ücreti ödenmekte, bir kısım illerde ise ek ders ücreti ödenmediği yönünde sendikamıza bilgiler gelmektedir. İllerde ki bu farklı uygulamalar ise bir kısım öğretmenin mağduriyetine sebebiyet vermektedir."

açıklaması yapılırken boş geçen dersler için öğretmenlere ek ders ücreti ödemeyen illerin "derslerin fiilen yapılmadığını" gerekçe göstermekte olduğu belirtildi.

SEBEP; ÖĞRENCİLER


Boş geçen dersler için ek ders ödemesi yapmayan illerin burada sebebin öğrenci olduğunu görmediğinin altı çizilen açıklamada "Mevzuat gereği ek ders ödemesi yapmayan iller derslerin fiilen yapılmadığını gerekçe göstermektedir. Fiilen yapılmayan derslere de ek ders ücreti ödeyemeyeceklerini belirtmektedirler. Ancak, bu illerin değerlendirme yaparken gözden kaçırdıkları husus derslerin fiilen işlenememesinin nedeninin öğrenciler olduğudur. Diğer bir ifadeyle, derslerin fiilen işlenememesinin nedeni öğretmenler değildir." denildi.

Türk Eğitim-Sen tarafından MEB'e yazılan resmi yazı;

Boş geçen dersler ek ders ücreti

2.

Ek ders ücreti

MAHKEME KARARI VAR


Derslerin fiilen yapılmaması ve boş geçmesinin öğretmenlerin kendi iradeleri dışında gerçekleşen bir durum olduğu belirtilirken "öğretmenler kendi iradeleri dışında gerçekleşen bir durumdan dolayı sorumlu tutulamaz ve cezalandırılamazlar." açıklaması yapıldı. "Öğrencilerin okula gelmemesi nedeniyle ders saati boyunca görevinin başında bulunan öğretmenlere ek ders ücreti ödenmemesinin hukuk ve hakkaniyet ilkelerine göre kabulü mümkün değildir." ifadesine yer verilen açıklamada "İzmir 3. İdare Mahkemesi 2014/1105E ve 2014/1959K sayılı kararıyla boş geçen dersler nedeniyle davacı öğretmene ek ders ücretinin ödenmesine karar vermiştir" hatırlatılması yapıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.