Görevli izinli olan öğretmene yetiştirme kursu ek ders ücreti ödenir mi?

Görevli izinli olan öğretmene yetiştirme kursu ek ders ücreti ödenir mi?

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan öğretmenlerin kursun olduğu gün veya günlerde görevli izinli olması durumunda DYK ek ders ücretini alıp alamayacağı konusunda MEB görüş yazısı gönderdi.

Görevli izinli olan öğretmene yetiştirme kursu ek ders ücreti ödenir mi?

Bu konuya açıklık getirelim. Görevli izinli olunan günde DYK ek ders ücreti hakkında önceki yazımızda ek ders ücretinin ödenmemesi yönünde görüş belirtmiştik. Ancak MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından yazılan bir görüş yazısı ile bu hususu tekrar ele almak istedik. Görevli izinli olan öğretmen Destekleme ve Yetiştirme Kursu ek ders ücretini alır mı?

Öğretmen arkadaşlarımız bu konularda www.ogretmenlericin.com olarak bizlere soru yöneltmektedirler. Benzer soruları birleştirerek konuya açıklık getirmeye çalışıyoruz.

GÖREVLİ İZİNLİ OLUNAN GÜNÜN EK DERSİ

Öğretmen görevli izinli olduğu gün (görevli izinli olduğuna dair bir onay olmak şart) ek ders alır. Öğretmen o gün normal ek dersi ne ise onun ek dersi ücretini tam almaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar‘ın Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller başlıklı 16.Maddesine bakarsak;

Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller

MADDE 16-

(1) Bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere, bu Karar kapsamında bulunan personelden;

a) Bakanlıkça veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler; fiilen yerine getirdikleri bu görevleri süresince, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa bu görevlerini yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir.

Denilmektedir. Görüldüğü üzere bu tarz görevlendirmelerde MEB personelinin ek dersinin ödeneceğini belirtmiştir. Görevli izinli olan öğretmen aylık ve ek ders karşılığı okutması gereken dersleri okutmuş sayılmaktadır.

YETİŞTİRME KURSU EK DERSİ

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 20.04.2018 tarihli 8024580 sayılı Ek Ders Ücreti konulu resmi yazı ilgili kurumlara gönderildi.

İlgili görüş yazısı;

MEB DYK kursu Ek ders görüş yazısı DYK ek ders görüş yazısı

Yazının sonunda aşağıdaki ifadelere yer verildiği görülmektedir;
"Bu çerçevede, ilinizde bulunan eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin, anılan Kararın 16'ncı maddesinin birinci fıkrası kapsamında, fiilen yerine getiremedikleri destekleme ve yetiştirme kurslarındaki ders görevlerini de yapmış sayılmaları gerektiği değerlendirilmektedir."

Görevli izinli olan öğretmene aylık ve ek ders karşılığı okutması gereken dersleri okutmuş sayılacağından dolayı normal ek dersi ödenirken görevli izinli olunan günlerde Destekleme Yetiştirme Kursları DYK kurs ücreti de ödenmektedir. Bakanlık görüş yazısında görevli izinli olan ve o gün DYK kursu olan öğretmenlerin "fiilen yerine getirilemeyen destekleme ve yetiştirme kurslarındaki ders görevlerinin de yapılmış sayılacağını" belirtti.

Arif Muzaffer KUL

Kar tatilinde öğretmenlere DYK ücreti ödenir mi? Aşağıdaki yazımıza bakınız;

https://www.ogretmenlericin.com/meb/ek-ders/kar-tatilinde-destekleme-ve-yetistirme-kurs-ek-ders-ucreti-odenir-mi-34976.html

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum