Hafta sonu DYK kurslarında nöbet tutan öğretmenler için ek ders kararı

Hafta sonu DYK kurslarında nöbet tutan öğretmenler için ek ders kararı

Hafta sonu DYK kurslarında nöbet tutan öğretmenler için ek ders kararı


Hafta sonu DYK kurslarında nöbet tutan öğretmenler için ek ders kararı

Kamu Denetçiliği Kurumu öğretmenlerin bir mağduriyetini daha olumlu yönde karara bağladı. Ombudsman tarafından verilen tavsiye niteliğindeki karara göre hafta sonu Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında nöbet görevini yerine getiren öğretmenlere ek ders ücreti ödenmelidir.

DYK HAFTA SONU NÖBET GÖREVİ

Türk Eğitim-Sen hafta sonu yapılan DYK kurslarında mevzuata aykırı olmasına rağmen öğretmenlere nöbet görevi verildiğini, bu verilen nöbet görevlerine karşılık ise nöbet ücreti ödenmediğini Milli Eğitim Bakanlığına iletmiş Bakanlıktan hafta sonu DYK'larda nöbet görevi için öğretmenlere nöbet ücreti ödenmesini istemişti. MEB ise sendikaya verdiği cevapta destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlere mevzuatta yer verilmediğinden nöbet görevine bağlı ek ders ücreti ödenemeyeceği açıklamıştı.

OMBUDSMAN; EK DERS ÜCRETİ ÖDENMELİDİR

Türk Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığının olumsuz cevabından sonra konuyu KDK'ya taşıdı. Talebin çözüme kavuşturulması hafta sonlarında DYK kurslarında fiilen nöbet görevini yerine getiren öğretmenlerin hak ettikleri ek ders ücretlerinin ödenebilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapılan müracaat karara bağlandı. Kamu Denetçiliği Kurumu Türk Eğitim-Sen'in müracaatını kabul ederek hafta sonu DYK kurslarında nöbet görevi verilen öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi gerektiği yönünde karar verdi.

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU KARARI İÇİN TIKLAYINIZ

Türk Eğitim-Sen KDK kararı sonrası yaptığı açıklamada "Kamu Denetçiliği Kurumunun mezkur kararıyla birlikte hafta sonu DYK kurslarında nöbet görevi verilmesi gerektiği açıkça belirtilmiş olup gerekli yasal düzenlemelerin Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılması gerekmektedir." ifadelerine yer verildi.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.