Kar tatilinde Destekleme ve Yetiştirme Kurs ek ders ücreti ödenir mi?

Kar tatilinde Destekleme ve Yetiştirme Kurs ek ders ücreti ödenir mi?

Kar tatilinde Destekleme ve Yetiştirme Kurs ek ders ücreti ödenir mi?


Kar tatilinde Destekleme ve Yetiştirme Kurs ek ders ücreti ödenir mi?

Kar tatilinde DYK ek ders ücreti ödenir mi ödenmez mi? Bu soru şu anda kar tatili olan illerde tartışılmaya başlandı. Ancak iller hatta ilçelerde dahi farklı uygulamalar olduğunu görüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından A iline gönderilen resmi görüş yazısını B ili kabul etmeyebiliyor ve aynı görüş yazısının B iline de gönderilmesi halinde ek ders konusunda adım atılacağını savunuyor. Öncelikle belirteyim bu tutum yanlış bir tutumdur. A iline gönderilen görüş yazısı tüm illeri, ilçeleri ve okulları kapsar. Şimdi kar tatilinde Destekleme ve Yetiştirme Kursu ek ders ücreti ödenmesi konusunda MEB görüş yazısı kapsamında değerlendirmede bulunalım.

KAR TATİLİNDE DYK KURS ÜCRETİ

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 23.01.2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına kar tatilinde DYK ek ders ücreti konusunda görüş sorulmuş, MEB ise 26.01.2017 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar kapsamında görüş bildirmiştir.

MEB tarafından Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen resmi yazı;

Kar tatilinde DYK ek ders ücreti görüş yazısı
DYK ek ders ücreti
Son kısımda yer alan ifade;

"...ilinizde bulunan eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin kar yağışı nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği söz konusu iş günlerinde destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında fiilen yerine getiremedikleri ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerektiği değerlendirilmektedir."

Kar Tatilinde DYK Ücreti Ödenir mi? Sorusu 26.01.2016 tarihinde Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından MEB'e sorulmuş, Bakanlık 01.02.2016 tarihinde Kastamonu İl MEM'e verdiği cevapta da kar tatilinde Destekleme ve Yetiştirme Kursu ek ders ücretleri için ödenir görüşü belirtmişti.

MEB tarafından Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen resmi yazı;

MEB kar tatili DYK ücreti görüş yazısı
Kar tatili DYK ücreti
MEB Personel Genel Müdürlüğü (İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü) tarafından farklı zamanlarda farklı illere gönderilen görüş yazılarında da yer alan ifadeye göre;

"Eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin, kar yağışı nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği iş günlerinde fiilen yerine getiremedikleri destekleme ve yetiştirme kurslarındaki aylık karşılığı ders ve varsa ek ders görevlerini yapmış sayılmaları gerektiği değerlendirilmektedir."

kar tatilinde Destekleme ve Yetiştirme Kursu kar tatilinde denk gelen öğretmenlere DYK ücretleri kesinti yapılmadan eksiksiz olarak ödenmelidir.

Arif Muzaffer KUL

Destekleme ve Yetiştirme Kursu ek ders ücreti ile ilgili aşağıdaki yazıya da göz atınız;


https://www.ogretmenlericin.com/meb/ek-ders/gorevli-izinli-olan-ogretmene-yetistirme-kursu-ek-ders-ucreti-odenir-mi-4799.html

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.