Kar tatilinde nöbet ek ders ücreti ödenir mi? Kar tatili olan günün nöbet ücreti

Kar tatilinde nöbet ek ders ücreti ödenir mi? Kar tatili olan günün nöbet ücreti

İdari izinli olunan günlere denk gelen nöbet ek ders ücreti ödenmemektedir. Maliye Bakanlığı tarafından MEB'e gönderilen görüş yazısında idare izinli güne denk gelen nöbet görevi fiilen yapılmadığından nöbet ücreti de alınamayacaktır. Kar tatili olan günlerde genel idare izinli olunan günler arasındadır.

Kar tatilinde nöbet ek ders ücreti ödenir mi? Kar tatili olan günün nöbet ücreti nasıl hesaplanır?

Nöbet ek ders ücreti için 2014-2015 eğitim öğretim yılı içerisinde Türk Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Eğitim-Sen ve sonradan karar alan Eğitim Bir-Sen olmak üzere neredeyse tüm sendikalar nöbet eylemi yapmıştı. Türk Eğitim-Sen öğretmene haftalık 6 saat nöbet ek ders ücreti istemiş, bu yüzden haftalık 6 ek ders saati nöbet yazılana kadar nöbet eylem kararı almıştı. Genel yetkili sendika Eğitim Bir-Sen ise nöbet eylem kararını sonradan almış, aldığı nöbet eylem kararı ile de MEB personeli arasında eleştirilmişti. Çünkü Eğitim Bir-Sen aldığı nöbet eylem kararında haftada bir gün nöbet tutulacağını, birden fazla verilecek nöbetleri tutmayacaklarını ifade etmişlerdi. Nöbete ek ders ödenmesi için nöbet eylem kararı alan ilk sendika Eğitim-İş sendikasıdır. Ancak sendikanın üye sayısı nedeniyle yaptıkları nöbet eylemi dikkat çekmemişti. Eğitim-İş'ten sonra nöbet eylem kararı alan Türk Eğitim-Sen nöbete ek ders ücreti verilmesi konusunda yaptığı girişim ve eylemlerle nöbete ek ders ücreti alınmasında büyük katkı sağlamıştır.


NÖBET EK DERS ÜCRETİ


2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme içerisinde 2016 yılında ve 2017 yılında öğretmenlere, müdür yardımcılarına ve müdür yetkili öğretmenlere nöbet ücreti verilmesi kararı bulunmaktadır. 23.08.2015 tarihli Resmi Gazete'de 29454 sayılı toplu sözleşme kararları içerisinde yer alan nöbete ek ders ücreti ödenmesi konusunda okul müdürleri nöbet ek ders ücreti alamamaktadır.


2017 YILINDA NÖBET EK DERS ÜCRETİ 3 SAAT ÖDENECEK


Kamu Görevlilerinin Geneline ve hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme kararları içerisinde ikinci bölümde Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme maddeleri yer almaktadır. Bu kısımda Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti başlıklı maddeye göre kendilerine nöbet görevi verilen öğretmenlere, müdür yardımcılarına, müdür yetkili öğretmenlere (müdür yetkili öğretmen nöbet ücreti MEB tarafından daha sonra açıklanmıştır) nöbet görevini fiilen yerine getirmeleri şartı ile 2016 yılında haftalık 2 saat, 2017 yılında ise haftalık 3 saat nöbet ek ders ücreti ödenecektir. 2 Ocak 2017 tarihi itibari ile nöbet ek ders ücreti 2017 yılında haftalık 3 saat ödenecektir. Toplu sözleşme kararları için TIKLAYINIZ
nöbet ek ders ücreti toplu sözleşme nöbet ücreti

KAR TATİLİ EK DERS ÜCRETİ

Hava şartları nedeni ile eğitime ara verilen ve öğretmenler arasında, eğitim camiası arasında kar tatili olarak bilinen öğrenci ve öğretmenlerin idari izinli sayıldıkları günde ek ders ödenir. Kar tatili ek dersi 2017 yılında da ödenecektir. Çünkü toplu sözleşme metninde Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller kısmında bu durum ders görevini yapmış sayılmaktadır. Bu yüzden kar tatili olan günlerde ek ders ücreti ödenmektedir.


[haber id="12380"]

KAR TATİLİNDE NÖBET EK DERS ÜCRETİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Maliye Bakanlığı'na 21 Ocak 2016 tarihinde görüş sorulmuştur. MEB, yönetici ve öğretmen olan personellerin genel idare izinli oldukları günlerde nöbet ücreti alıp alamayacaklarını Maliyeye sormuş olup, Maliye Bakanlığı ise verdiği cevapta idare izinli sayılan günlerde nöbet görevinin fiili olarak yerine getirilmediği gerekçesi ile nöbet ek ders ücretinin ödenemeyeceğini belirtmiştir.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından illere gönderilen yazı;
nöbet ek ders ücreti maliye görüş yazısı meb ikgm

Maliye Bakanlığı tarafından MEB'e gönderilen idare izinli olunan günlerde nöbet ek ders ücreti ödenmeyeceğine dair resmi yazı;

kar tatili nöbet ek ders ücreti maliye görüş yazısı nöbet ek ders

Maliye Bakanlığı yazısı ikinci sayfa;

nöbet ek ders ücreti maliye görüş yazısı ek ders nöbet

Maliye tarafından MEB'e gönderilen idare izinli dönemlerde nöbet ücreti alınamayacağına dair resmi yazıyı indirmek için TIKLAYINIZ. Görüldüğü üzere genel idare izinli olunan günlere denk gelen nöbet ek ders ücreti ödenmemektedir. Kar tatili de genel idare izinler arasındadır. Valilik, mülki idare amirleri tarafından kararı verilen kar tatili genel idare izni olan günlere eğer öğretmenin, müdür yardımcısının, müdür yetkili öğretmenin nöbet görevi denk geliyorsa, fiilen nöbet tutmadığı için nöbet ek ders ücretini alamamaktadır. Maliye Bakanlığı toplu sözleşmenin maddelerine atıfta bulunarak, toplu sözleşme maddesi içerisinde yer alan Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller içerisinde nöbet görevinin olmadığını vurgulamış, nöbet ücretinin ödenmesi içinde nöbet görevinin fiilen yerine getirilmesi gerektiğine işaret etmiştir. Bu yüzden kar tatili olan günlerde nöbet ek ders ücreti ödenmemektedir. Ancak öğretmen veya müdür yardımcısı o hafta içerisinde idare izinli olmadığı bir günde fiilen bir nöbet görevi yerine getirmişse o haftanın nöbet ek ders ücretini alacaktır.


Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

Öğretmenler İçin

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.