Öğle arasında nöbet tutmayan öğretmenin nöbet ek ders ücreti kesilecek

Öğle arasında nöbet tutmayan öğretmenin nöbet ek ders ücreti kesilecek

Milli Eğitim Bakanlığı sendikal eylem kararı kapsamında öğle aralarında nöbet tutmayan öğretmenlerin ek ders ücretlerinin kesileceğini açıkladı.

Öğle arasında nöbet tutmayan öğretmenin nöbet ek ders ücreti kesilecek


Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından Nöbet Eylemi ile ilgili resmi yazı gönderildi. 09.11.2018 tarihli 21408288 sayılı Nöbet Eylemi konulu resmi yazıda sendikal eylem kararına uyarak öğle aralarında nöbet tutmayan öğretmenlerin nöbet ek ders ücretleri hususuna açıklık getirildi.


SENDİKALARIN NÖBET EYLEM KARARI


Bazı sendikalar tarafından alınan öğle arasında nöbet tutmama eylem kararı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığına bazı okullar tarafından yazı yazılarak eylem kararına uyan öğretmenlerin nöbet ek ders ücretleri durumu soruldu. "Sendikaların almış olduğu karar doğrultusunda tam gün eğitim yapılan okullarda öğle arası temel ihtiyaçların karşılanması kapsamında, öğretmenlerin nöbet tutmama eylemi başlattıkları; öğretmenlerin okul başlama-bitiş saatleri ile teneffüslerde belirlenen nöbet talimatnamesine uydukları, sadece öğle arası nöbet tutmadıkları, sendikalarının almış olduğu öğle arası nöbet tutmama eylem kararına uyan öğretmenlere nöbet ücretinin ödenip ödenmeyeceği ya da kaç saat ödeneceği ile ilgili tereddüte düşüldüğü" Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hatırlatıldı.


ÖĞLE ARASI NÖBET TUTMAYANA ÜCRET YOK


MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü resmi yazısında yönetmeliklerde yer alan Öğretmenlerin görevleri ve sorumlulukları, Öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları, müdür yardımcısı ve öğretmenlerin nöbet görevi başlıklı kısımları hatırlatırken Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme'nin Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme metninin "Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti" başlıklı 21 inci maddesinin birinci fıkrasında "Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere haftada 3 saati geçmemek  üzere ek ders ücreti verilir." ifadesine yer verdi.


MEB'in resmi yazısındaki hüküm;Yukarıda yapılan açıklamalar çerçevesinde; üyesi bulundukları sendikanın almış olduğu karar doğrultusunda tam gün eğitim yapılan okullarda, nöbet görevini tam gün yerine getirmesi gerekirken öğle arası zaman diliminde öğretmenlerin nöbet tutmama eylemine katılarak nöbet görevini fiilen yerine getirmeyen öğretmenlerin bu eylemi yasalara aykırı bir tutum olup nöbetle ilgili ders ücretinin tahhakkuk ettirilmeyerek idari yönden gerekli yasal işlemin yapılması gerekmektedir.İlgili resmi yazı;


nöbet ek ders ücreti görüş yazısı MEB resmi yazı


.


MEB ek ders görüşü Nöbet eylemi


İlgili kısım;


Öğle arası nöbet ücreti sendikal eylem Öğle arası nöbet


Öğle arası nöbet tutmayan öğretmen için idare tarafından soruşturma açılacağı ve o günün nöbet ek ders ücretinin tamamının kesileceği belirtilmiştir. MEB ayrıca Devlet Personel Başkanlığının "Nöbet Eylemi" konulu görüşü yazısını da ilgi olarak göstermiştir.


DPB görüş yazısı;


DPB Nöbet eylemi görüş yazısı Nöbet eylemi


.


Öğretmen nöbeti DPB görüş yazısı DPB görüş yazısı


ogretmenlericin.com olarak sendikaların konuyla ilgili açıklama yapacağını düşünüyoruz. Sendikal eylem kararına uyan öğretmen hem tüm gün nöbet ek dersinden olacak hem de soruşturma geçirecek.
[haber id="34885"]
[haber id="34893"]

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.