Rehberlik ve Yönlendirme Dersi ile ilgili MEB resmi yazı yayınladı

Rehberlik ve Yönlendirme Dersi ile ilgili MEB resmi yazı yayınladı

Sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilen öğretmenlere ilgili hüküm kapsamında "rehberlik ve yönlendirme" dersine girip girmediklerine bakılmaksızın haftada 2 saat ek ders ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Rehberlik ve Yönlendirme Dersi ile ilgili MEB resmi yazı yayınladı

MEB; "Rehberlik dersi yoksa Şube Rehber Öğretmenliği yapan öğretmenlere ek ders ücreti ödenir" açıklaması yaptı. MEB'den şube rehber öğretmenlerine ek ders ücreti açıklaması yapılırken uzun süredir tartışılan bu hususa da açıklık getirilmiş oldu. 2018 - 2019 eğitim ve öğretim yılına kadar Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgelerinde tüm okul türlerinin tüm sınıf düzeylerinde haftada 1 (Bir) saat olarak "Rehberlik ve Yönlendirme" dersi uygulanmakta iken Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 19/02/2018 tarihli ve 56 sayılı Kararı gereğince Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgelerinden bazı okul türlerinin bazı sınıflarından "Rehberlik ve Yönlendirme" dersi kaldırıldı.

REHBERLİK HİZMETLERİ


Bakanlık yaptığı açıklamada "Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğine göre Türk millî eğitiminin genel amaçları çerçevesinde eğitimde rehberlik hizmetleri; kendini tanıyan, kendisine sunulan eğitsel ve mesleki fırsatları değerlendirebilen, sorumluluk alabilen bireyler yetiştirilmesini ve bireylerin toplum içinde sağlıklı bir birey olarak yaşamlarını sürdürerek kendini gerçekleştirmelerini amaçlar. Bu amaçlar doğrultusunda rehberlik hizmetleri ders saatleri içerisinde veya ders saatleri dışında verilen hizmetleri kapsamaktadır." hükmünü hatırlattı. Açıklamada "Yönetmeliğin 29 uncu ve 30 uncu maddesinde yer alan hükümler doğrultusunda rehberlik hizmetleri yürütme komisyonlarının oluşturulması ve görevlerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Söz konusu maddelerde de ifade edildiği gibi bu komisyonlar rehberlik ve yönlendirme dersi kapsamında oluşturulan bir komisyon olmayıp eğitim kurumlarında rehberlik hizmetlerinin planlanması ve kurum içindeki iş birliğinin sağlanması amacıyla kurulmaktadır. Komisyon üyeleri arasında her sınıf düzeyinden seçilecek en az birer sınıf rehber öğretmeni yer almaktadır." ifadelerine yer verilirken Sınıf rehber öğretmenlerinin Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 86 ncı maddesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğinin 35 inci maddelerinde yer alan hükümler doğrultusunda görevlerini yerine getirmeleri gerekmekte olduğu açıklandı.

Resmi yazı;

MEB Rehberlik ek dersi hakkında açıklama. Rehberlik ek dersi

.

Rehberlik ve Yönlendirme Dersi Ek ders görüş yazısı

HAFTALIK 2 SAAT EK DERS ÜCRETİ


Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın Ek ders görevi başlıklı 6 ıncı maddesinin beşinci fıkrasında “ Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.” hükmü yer almakta olup sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilen öğretmenlere ilgili hüküm kapsamında"rehberlik ve yönlendirme" dersine girip girmediklerine bakılmaksızın haftada 2 saat ek ders ücreti ödenmesi gerekmektedir. Bakanlık kurumlara gönderdiği resmi yazıda 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren eğitim kurumlarında okul ve sınıf rehberlik programlarının, öğrenci ihtiyaçları belirlenerek hazırlanmaya devam edilmesi ve rehberlik hizmetlerine ilişkin iş ve işlemlerin yukarıda belirtilen açıklamalar ve ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda haftalık ders çizelgesine bağlı olmaksızın yürütülmesini istedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.