Hira Mağarası’na Saygı Gösterilmemiş İdrar Kokuyor Çöp İçinde

Hira Mağarası’na Saygı Gösterilmemiş İdrar Kokuyor Çöp İçinde Hira Mağarası‘na Saygı Gösterilmemiş İdrar Kokuyor Çöp İçinde bırakılmış. Gazeteci yazar Demet Cengiz Umre yapmak için gittiği Mekke’de gördüklerini Instagram adresinden paylaştı. Cengiz, Hira Mağarası’na gitmek üzere Nur Dağı’na tırmandığı sırada gördüklerine şaşırarak ortalığın pislik içerisinde olduğunu, dağın taşlarına Türkçe isimler yazıldığını söyledi ve “Nur Dağı’nda Hira […]

Hira Mağarası’na Saygı Gösterilmemiş İdrar Kokuyor Çöp İçinde

Hira Mağarası’na Saygı Gösterilmemiş İdrar Kokuyor Çöp İçinde

Hira Mağarası‘na Saygı Gösterilmemiş İdrar Kokuyor Çöp İçinde bırakılmış.

Gazeteci yazar Demet Cengiz Umre yapmak için gittiği Mekke’de gördüklerini Instagram adresinden paylaştı. Cengiz, Hira Mağarası’na gitmek üzere Nur Dağı’na tırmandığı sırada gördüklerine şaşırarak ortalığın pislik içerisinde olduğunu, dağın taşlarına Türkçe isimler yazıldığını söyledi ve “Nur Dağı’nda Hira Mağarasına tırmanış oldukça güç. Her yer pislik içinde. Bu gördüğünüz yer bir de idrar kokuyor” diye yazdı.

Cengiz’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdaki videolarda mağaranın çevresinin çöple dolduğu gözleniyor. Dilencilerin “Allah Türkiye’ye koca, hidayet verir” duasıyla sadaka istediğini aktaran Cengiz yaptığı paylaşımların altına şunları yazdı:

“Nur Dağı’nda Hira Mağarasına tırmanış oldukça güç. Her yer pislik içinde. Bu gördüğünüz yer bir de idrar kokuyor. Buraya tırmananların büyük kısmı herhalde ilk vahyin geldiği bu mağaraya kıymet veriyordur ama civara hiç saygı göstermedikleri kesin. Bütün kayalara isimlerini yazmışlar. En çok da Türkçe isim var. Başka da bir şey demiyorum.

‘Allah Türkiye’ye koca, hidayet verir’ duasıyla sadaka isteyen dilenci. Umre’ye ne niyetle gidiyorsunuz millet? Dillencilerin dualarına bile girmişiz. Nur Dağı’na bir başına tırmanan Türk bacımızın başına gelenler.”

Demet Cengiz’in Paylaştığı VİDEO İçin Tıklayınız

 

OdaTv

 

Hira Mağarası

Hira ne demek? (Arapça: حراء Ḥirāʾ) veya Hira Mağarası (غار حراء Ġār Ḥirāʾ) İslam peygamberi Muhammed’in inzivaya çekildiği mağara. Ayrıca, Müslümanlarca,Kur’an-ı Kerim’in Muhammed’e bu mağarada indirilmeye başlandığı kabul edilmektedir. Mekke’nin yaklaşık 6 km kuzeyinde bulunan Nur Dağında bulunur.

İlk Vahiy Nerede Geldi?

İslama göre Muhammed bin Abdullah 40 yaşına yaklaştığında toplumdan uzaklaşarak Nur dağı’ndaki Hira mağarasında inzivaya çekilmeyi ve burada vakit geçirmeyi adet edinmiş, bu durum 1-2 yıl devam etmiştir. 40 yaşındayken 610’da, 26 Ramazan’ı 27’sine bağlayan gece (Kadir gecesi), Muhammed’e geldiğine inanılan ilk vahiy şu şekilde anlatılır:

Muhammed, Nur dağı Hira Mağarası’nda tefekkürle meşgulken Cebrail adlı melek geldi ve ona “Oku!” dedi. Muhammed “Ben okuma bilmem.” dedi. Bunun üzerine Cebrail, Muhammed’i sıkarak, yine “Oku!” dedi. Muhammed tekrar okuması olmadığını söyleyince, Cebrail onu sararak aynı şekilde sıktı ve geri bırakarak “Oku!” dedi. Muhammed “Ben okuma bilmem, söyle ne okuyayım” diye karşılık verince Cebrail, Alak Suresi’nin ilk ayetlerini okudu: “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir. O Rab ki kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediği şeyleri öğretendir.”

Rivayetlere göre Cebrail’in kaybolmasının ardından Muhammed evine dönmek üzere yola çıktı, etraftan binlerce ses: “Ey Muhammed selam olsun! Ya Resulullah, sana selam olsun!” diyordu. Her defasında geriye dönüyor, taş ve ağaçlardan başka bir şey göremiyordu. Evine geldiğinde yatağına yattı ve “Beni örtün dedi. Uyandığında başından geçenleriHatice’ye anlattı. Ardından Hatice’nin önerisiyle Hatice’nin amcası olan Varaka bin Nevfel’e gittiler. Yaşlı bir Hristiyan bilgini olan Varaka bin Nevfel anlatılanları duyunca “Kuddûs… Bu gördüğün Melek yüce Allah’ın Musa peygambere gönderdiği Ruhu’l-Kudüstür. Sen de bu ümmetin peygamberisin. Keşke kavminin seni yurdundan çıkaracağı zaman sağ olup sana yardım edebilsem.”

Muhammed’in bu olaydan başlayarak, vefat ettiği yıl olan 632’ye kadar aldığına inanılan vahiyler Kur’an’ı oluşturur.

 

Dünyadan Haber
Dünyadan Haber

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM