Öğretmen maaşları ödenek olmadığından civciv ile ödeniyor

Özbekistan’ın Karakalpakistan Cumhuriyeti’nde yer alan Nukus’ta yetkililer öğretmen maaşlarını para yerine civciv ile ödedi.

Öğretmen maaşları ödenek olmadığından civciv ile ödeniyor

Öğretmen maaşları ödenek olmadığından civciv ile ödeniyor

Yeterli ödenek olmadığı gerekçesi ile Özbekistan’ın Nukus kentinde öğretmen maaşları nakit civciv ile ödeniyor. Kamu personelinin de maaşları iki aydır ödenmiyor.

Özbekistan’ın Karakalpakistan Cumhuriyeti’nde yer alan Nukus’ta yetkililer öğretmen maaşlarını para yerine civciv ile ödedi.Ozodlik radyosuna konuşan bölgenin öğretmenlerinden birisi yaşadıkları durumu “utanç verici” olarak ifade etti. Öğretmen ayrıca geçen yıl öğretmen maaşlarının patates, havuç ile ödendiğini vurguladı.

PİYASANIN 2 KATI FİYATI

Öğretmenlere dağıtılan civcivlerin pazardaki civciv fiyatlarına göre yaklaşık 2 katından fazla olarak hesaplanarak öğretmenlere verildiği, öğretmenlere verilen bir civciv fiyatının 2,5 ABD Doları olarak hesaplandığı pazarda ise yaklaşık 1 dolara satıldığı ifade edildi.

ÖZBEK MEDYASI SIKI DENETİMDE

Yabancı medya kuruluşlarına konuşan  kişiler özellikle ismlerini gizli tutma şartı ile açıklamalarda bulunuyor. Özbekistan medya konusunda çok sıkı denetleniyor. Bu yüzden açık bir şekilde medyaya insanlar bilgi veremiyorlar.

 

Ülkenin uzun zamandır nakit para sorunu yaşadığı, çalışanlarına ödemeler yapamadığı belirtilirken. Özellikle kamu çalışanlarının maaş ödemelerinde sorunlar yaşandığı ifade edildi. nakit sıkıntısı çekiyor. Bankalarla para olmamasından dolayı devlet memurlarının iki aydır maaş alamadıkları, bu durumdan dolayı memurlar başta olmak üzere kamu çalışanı personellerinin de şikayetçi olduğu belirtildi.

Kamu Haberleri, Kamudan Haber
Kamu Haberleri, Kamudan Haber

Sabah

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
maaş öğretmen

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM