Sendika başkanı kara para aklamaktan dolayı tutuklandı

Ülkede öğretmenlerin performanslarını ölçme amacı ile yapılan sınavlar protesto edilmeye devam edilirken. Eğitim reformuna karşı çıkan sendika başkanı kara para aklama gerekçesi ile tutuklandı. Ülke karıştı.

Sendika başkanı kara para aklamaktan dolayı tutuklandı

Sendika başkanı kara para aklamaktan dolayı tutuklandı

Meksika’da yer alan öğretmenler sendikası başkanı kara para aklamaktan dolayı tutuklandı.

Öğretmen sendikası başkanı olan ve ülkede çok ünlü olan Ruben Nunez, sendika üyelerinden 2013 ile 2015 yılları arasında kanunsuz olarak yaklaşık bir buçuk milyon dolar para toplamış.

Sendika başkanının suçsuzluğuna inan sendika üyelerinden bir kısım taraftar başkanlarının tutuklanmasını protesto ettiler. Taraftarların protestolarında resmen Meksika karıştı. Meksika sokaklarını savaş alanına çeviren sendika üyeleri Ruben Nunez’in serbest bırakılmasını istedi.

İŞİN İÇİNDE SİYASET VAR

Meksika’nın Oaxaca şehrinde kurulan barikatlar nedeni ile güvenlik güçleri büyük zorluk çekerken, olaylarda göz altına alınan sendika üyeleri sendika başkanı Ruben Nunez’in politik olaylardan dolayı bilerek tutuklandığını ifade ettiler. Meksika Hükümeti ile arasının iyi olmadığı belirtilen sendika başkanı Ruben Nunez’in siyasi nedenlerden dolayı tutuklandığı iddia edildi.

ÖĞRETMENLERE PERFORMANS SİSTEMİ

Meksika Hükümeti tarafından 2013 yılında eğitim sisteminde yapılan değişiklik ile öğretmenlerin performans değerlendirmeleri ölçülüyor. Üç defa performans değerlendirme sınavından başarısız olan öğretmenin görevine son veriliyor.

Geçtiğimiz Mart ayında yapılması gereken öğretmen performans değerlendirme sınavına yaklaşık 3 bin 500 öğretmen katılmamış, Milli Eğitim Bakanı ise bu öğretmenlerin işten çıkarılacağını açıklamıştı.

Öğretmene sınav sistemini getiren bu değişiklikler Meksika’da son dönemde sürekli protesto ediliyor ve olaylar çıkıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Performans Sistemi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM