Ekonomiye Yön Vermek İster Misiniz?

Lise ve üniversite mezunlarını iki kategoride değerlendiren bankalara nasıl yerleşeceğinize dair bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Ekonomiye Yön Vermek İster Misiniz?

Ekonomiye Yön Vermek İster Misiniz?

Birçok kişinin hayallerini süsleyen meslektir bankacılık. Bu nedenle sürekli bankaların açtığı sınavları takip ederek kendisine uygun şartları taşıyan iş ilanlarını arayıp durur. Lise ve üniversite mezunlarını iki kategoride değerlendiren bankalara nasıl yerleşeceğinize dair biraz ipucu verelim.

BANKACI OLMAK İÇİN

Lise mezunuysanız: her yıl belli dönemlerde Halk Bank ve Ziraat bankası bankacı olmak isteyenler için sınav açmaktadır. Bankacı olmanın en kestirme yolu bu sınavlara girerek başarılı bir puan almaktır. Lise mezunları için pozisyon azlığı olduğu için bankada bu eğitim seviyesine göre işe başlayarak yükselebilirsiniz. Örneğin kredi kartı satış veya sigortacılık hizmetlerinde bir süre çalışıp çalıştığınız bankanın kurum içi yükselme sınavına girerek başarılı bir bankacı olabilirsiniz. Bankalar sezonluk personel ihtiyaçlarında eğitim şartı koymadıkları için sezonluk eleman olarak başlayıp başarılı olursanız da bankanın kadrolu personeli olabilirsiniz. Genellikle çağrı merkezi personeli için de herhangi bir şart aranmamaktadır. Bu nedenle birçok kişi çağrı merkezinde çalıştıktan sonra banka şubelerine geçiş yapmaktadır.

Meslek Yüksek Okulu Mezunuysanız: Önlisans mezunu olanlar için bankalara yerleşmek oldukça zordur. Bankacılık ve sigortacılık mezunları bu konuda avantajlı olabilirken işletme, iktisat gibi bölümlerden çok az sayıda ilan verilmektedir. Aklınızda bankacı olmak varsa sizde açık öğretimden okuyarak lisans tamamlayabilirsiniz. Bir başka yolu da lise mezunları için açılan özel banka ilanlarına müracaat edebilirsiniz.

Üniversite mezunuysanız: İşletme, İktisat gibi bölümler bankaların en çok aradığı niteliklerdir. Bu bölümlerden mezun değilseniz de hayallerinizi süsleyen mesleğe kavuşabilirsiniz. Zira birçok banka personel ilanı yayınladığında yalnızca lisans mezunu şartını aramaktadır. Bankaların açtığı sınavları takip ederek ve başarı göstererek bankacı olabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi Lisansını alarak bütün bankaların kapılarının size açılmasını zorlayabilirsiniz. BES hemen hemen her banka tarafından aranan bir sertifika olduğu için bu sizi rakiplerinize karşı bir adım öne geçirecektir.

Bankacı olmak istiyorsanız; Bankaların personel ilanlarını takip ediniz, her banka farklı sınav metodu uyguladığı için sınavına gireceğiniz bankanın geçmiş sınavlarda neler sorduğunu araştırmalısınız. Sınavlara gittiğinizde şık ve bakımlı görünmeye özen gösteriniz.

Ekonomi Haber
Ekonomi Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
banka ekonomi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM