Elektrikte kayıp kaçak bedelini artık vatandaş ödeyecek

Damat Yasası olarak gündeme oturan yasa TBMM’de görüşerek kabul edildi. Bu yasa ile kayıp kaçak bedeli vatandaş geri alamayacak. Yeni ve eski kayıp kaçak bedelleri faturalara yansımaya devam edecek.

Elektrikte kayıp kaçak bedelini artık vatandaş ödeyecek

Elektrikte kayıp kaçak bedelini artık vatandaş ödeyecek

Dün sabaha karşı TBMM’de görüşülerek kabul edilen yasa şimdiden çok konuşulmaya başlandı. Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olması nedeniyle Damat Yasası olarak hem kamu hem sosyal medyada lanse edilen edilen yasa kabul edildi.

Elektrikte kayıp kaçak bedeli tüketicilerden alınmaya devam edilecek. CHP Grup Başkanvekili olan Özgür Özel, TBMM’de görüşülerek kabul edilen Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi için yaptığı yorumda, tüketicinin ödeyeceği faturalarda kayıp kaçak elektriğin bedeli ile eskiden kalma çalınmış kayıp kaçak elektrik bedelinin yansıtılacağını ifade etti.

ELEKTRİKTE DAMAT YASASI

İlgili kanun gereği elektrik dağıtım şirketlerinin kayıp kaçak bedelleri vatandaşlar tarafından ödenmeye, faturalarda vatandaşa yansıtılmaya devam edilecek.

Öğretmenler için olarak kayıp kaçak bedeline bir örnek verelim. Ağrı elektrik dağıtımından sorumlu şirketin, Ağrı’ya giriş yapılan elektrik miktarı 100 birim olsun, çıkan elektrik yani faturalandırılan elektrik miktarı ise 30 birim olsun. 70 birimlik elektrik kısmı kayıp. Ağrı elektrik dağıtım şirketi 70 birimlik kayıp miktarını faturasını ödeyen memur, asker, vatandaş vb olan 30 lık kısma yansıtacak.

ELEKTRİĞE ZAM MI GELİYOR?

Birgün.net sitesi Damat Yasası olarak kabul edilen bu uygulamayı;

‘Damat kanunu’ geliyor: Elektriğe yüzde 100 zam

Başlığı ile vererek. Elektriğe zam geleceğini belirtti. Sözcü.com.tr de yer alan haberde ise bu düzenlemeden sonra kayıp kaçak bedelinin yasalaşarak kayıp kaçak bedelinin iadesinin önü kapatılmış oluyor ifadesi kullandı ve haberi;

Elektrikte kayıp kaçak bedeli yasallaşıyor

Başlığı ile vererek yaklaşık 18 saat TBMM’de yasanın geçmesi için çalışmalar yürütüldüğünü, yasanın geçmesi için AKP’li vekillerin üstün gayret sarf ettiğini ifade eden Sözcü, CHP’nin kabul edilen bu yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini belirtti.

Sendikalardan Son Haberler
Sendika Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM