İhtiyaç Kredisi Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir? İhtiyaç Kredisi Alırken Faiz Oranlarına Dikkat İhtiyaç kredisi kullanmayı planyan tüketiciler öncelikle faiz oranları konusunda ayrıntılı bir araştırma yapmak zorundadırlar. Bankadan kredi alırken verilen ödeme planının ayrıntılarına dikkat edildiğinde anapara üzerine eklenen faiz oranlarının yüksekliği genellikle küçük rakamlarla yazıldığı için birçok kişinin dikkatini çekmemektedir. Bu ödeme planının ayrıntılarını […]

İhtiyaç Kredisi Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Alırken Faiz Oranlarına Dikkat

İhtiyaç kredisi kullanmayı planyan tüketiciler öncelikle faiz oranları konusunda ayrıntılı bir araştırma yapmak zorundadırlar. Bankadan kredi alırken verilen ödeme planının ayrıntılarına dikkat edildiğinde anapara üzerine eklenen faiz oranlarının yüksekliği genellikle küçük rakamlarla yazıldığı için birçok kişinin dikkatini çekmemektedir. Bu ödeme planının ayrıntılarını şimdi hep beraber inceleyelim

Aylık taksit tutarı: Çekilen anaparanın ve faiz oranının toplamını oluşturur

Vade: Çektiğiniz kredinin ödemesinin ne kadarlık süre içerisinde geri ödeneceğini gösterir.

Anapara Ödemesi: Aylık taksit tutarının dönem içinde ödenecek faiz ve vergilerin düşürülmesinden sonra kalan rakam.

Kalan Anapara: Ödeme dönemi içerisinde çekilen kredi miktarının anapara ödemesinin düşülmesinden sonra kalan tutar.

Faiz Ödemesi: Aylık faiz tutarı, çektiğiniz kredinin ödemesinden kalan anapara ile uygulanan faiz oranının çarpılması.

Vergi: Kullanmış olduğunuz kredi tipi ve oranının aylık olarak ödenmesi geren faiz tutarının çarpılması sonucu ortaya çıkan rakam.

İhtiyaç kredisi kullanırken görmüş olduğunuz gibi ödemelerinizin birçoğu aslında anaparanın değil faiz, vergi gibi işlemler sonucu uygulanan paradır. Bu nedenle ihtiyaç kredisi kullanmayı düşünüyorsanız banka faiz oranlarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

İhtiyaç kredisinde uygulanan faiz oranları ise; Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu yüzde 15, Bankacılık Sigorta Muamele Vergisi yüzde 5’tir. Bu oranlar aylık olarak ödediğiniz kredi ödemesinin büyük bir kısmının faiz olduğunu ortaya koymaktadır.

Mali konularda yaşanılan problemleri ihtiyaç kredileri ile aşmayı düşünen kişilerin aslında talep ettikleri paranın oldukça üzerinde bir tutarla geri ödüyor olması oldukça ciddi başka problemlere neden olmaktadır. Neredeyse aylık ödenen tutarın yarısından biraz azını faiz olarak geri ödenmektedir. Bu nedenledir ki bitmeyen bir çileye dönüşür ihtiyaç kredileri.

EN KOLAY KREDİ TÜRÜ

İhtiyaç kredileri talepleri bankaların en kolay karşılayabildiği kredi türüdür. Siz de ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorsanız eğer bütün bankaların faiz oranlarını tek tek inceleyerek en düşün faiz oranını veren bankaya müracaat etmelisiniz. İhtiyaç kredisi geri ödemeleri artan faiz oranlarıyla ödeyemeyecek duruma gelen kişilerin sıkıntılı zamanlar geçirmesine neden olmaktadır.

Oldukça yüksek faiz oranlarına rağmen bankalar ihtiyaç kredisi vermeden önce finansal geçmişinizi incelemektedir. Daha önce kullandığınız kredi ödemelerini zamanında yapıp yapmadığınız araştırıldıktan sonra ihtiyaç kredi başvurunuz onaylanmaktadır.

Öğretmenler İçin

Ekonomi Haber
Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kredi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM