Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı, Kasım ayında TÜFE arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılı Kasım ayı enflasyon verilerini, rakamlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre TÜFE kasım ayında aylık yüzde 0.52 arttı

Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı, Kasım ayında TÜFE arttı

Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı, Kasım ayında TÜFE arttı

TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamlarına göre TÜFE aylık bazda yüzde 0.52 arttı. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) için kasım ayında yüzde 0.80 artış bekleniyordu. TÜİK verilerine göre en büyük artış giyim ve ayakkabı sektöründe oldu. TÜİK açıklamasına göre Kasım ayında giyim ve ayakkabı sektöründe %3,89 artış oldu. Giyim ve ayakkabı sektörünü %1,25 oranla eğlence ve kültür sektörü takip etti.

BEKLENTİNİN ALTINDA KALDI

Kasım ayı enflasyon rakamları beklentisinde Kasım ayı enflasyon verisi aylık 0,65-0,85 aralığında bekleniyordu. Kasım ayı enflasyon rakamının 0,52 olarak açıklanmasından dolayı yıllık enflasyon rakamı da %7,16’dan %7,00’ye gerilemiş oldu.

GIDA SEKTÖRÜ ETKİLEDİ

Kasım ayı enflasyon rakamlarının beklenenden düşük gelmesinde gıda sektörü en önemli etken oldu. Kasım ayında gıda fiyatlarının yüzde 0,58 gerilemesi enflasyon verilerinin de düşük gelmesine neden oldu. Enflasyon rakamları Ekim ayında da beklenenden düşük gelmişti.

KONUT 0,87, HABERLEŞME 0,64

TÜİK verilerine göre Kasım ayı enflasyon rakamları; gıda %0,58,  konut %0,87, haberleşme %0,64, ev eşyası %0,12 olarak gerçekleşti.

ALKOLLÜ İÇECEKLER

Yıllık bazda bakıldığında en fazla artışın gerçekleştiği grup %22,61 ile alkollü içecekler ve tütün grubu oldu.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM