Konut Kredisi Kullanacakların İzlemesi Gereken Adımlar

Konut Kredisi Kullanacakların İzlemesi Gereken Adımlar Ev sahibi olabilmek banka kredileri sayesinde biraz daha cazip hale gelmektedir. Kira ödemektense ev sahibi olmak için konut kredisi kullanan vatandaşlar kira öder gibi kredi ödemesi yapabilmektedir. Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenlerin öncelikle belli bir miktar birikmiş parasının olması gerekmektedir. Oldukça uzun vadeli borca girilmesine neden olan […]

Konut Kredisi Kullanacakların İzlemesi Gereken Adımlar

Konut Kredisi Kullanacakların İzlemesi Gereken Adımlar

Ev sahibi olabilmek banka kredileri sayesinde biraz daha cazip hale gelmektedir. Kira ödemektense ev sahibi olmak için konut kredisi kullanan vatandaşlar kira öder gibi kredi ödemesi yapabilmektedir. Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenlerin öncelikle belli bir miktar birikmiş parasının olması gerekmektedir. Oldukça uzun vadeli borca girilmesine neden olan konut kredisi kullanmadan önce bir takım hususlara dikkat etmek gerekmektedir.

KONUT KREDİSİNDE DİKKAT EDİLECEKLER

.Konut kredisi kullanmadan önce bankalardan kullanabileceğiniz kredi limitini öğrenmeli ve buna göre ev bakmanız gerekmektedir. Gelir miktarınıza göre çekebileceğiniz konut kredisi oranı değişmektedir. Genellikle aylık gelirinizin en fazla yüzde 60’ına tekabül eden oranda konut kredisi çekebilirsiniz. Sizin ve eğer çalışıyorsa eşinizin aylık gelir ortalaması alınarak hesaplanan bu tutar bankadan bankaya değişkenlik gösterebilmektedir.

.Satın almayı planladığınız evin yaşı, bulunduğu mevki, binanın sağlamlığı, zemini gibi ayrıntılar konut kredisi çekme talebinizin olumlu sonuçlandırılmasını kolaylaştıracak etkenlerdendir. Eksper raporu sonucunda belirtilen evin piyasa değerine göre konut kredinizin oranına karar verilmektedir.

.Konut kredisi kullanmadan önce bütün bankaların uygulayacağı faiz oranları ve dosya masraflarını araştırmalısınız. Bankaların aylık taksit ödemelerinin düşük olmasının sizi yanıltmasına aldanmadan, ödeyeceğiniz toplam para tutarını dikkate almalısınız. Aylık ödeme tutarı düşük kredilerin, komisyon oranları yüksek olduğu için anaparayı ödemek yerine faiz oranını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

.Ev sahibi olma hayali kuruyorsanız öncelikle bir miktarını peşin olarak ödeyerek daha düşük oranda kredi kullanmayı amaç edinmelisiniz. Para biriktirebilmek için bankaya hesap açtırabilir ve her ay belli bir miktar yatırarak bu anlamda bir yatırım yapabilirsiniz.

.Bankalar konut kredisi verirken diğer mal varlıklarınızın durumunu da dikkate almaktadır. Üzerinize kayıtlı arsa, araba veya başka bir ev var ise bankaların kredi vermesinde büyük kolaylık sağlanmaktadır.

.Geçmiş dönemde kullandığınız krediler ve kredi kartlarının geri ödemesinde aksaklıklar yaşadıysanız kredi notunuz düşük çıkmaktadır. Kredi notu düşük olan müşterilere bankalar kredi vermemektedir. Bu nedenle finansal ödeme geçmişiniz oldukça büyük önem taşımaktadır. Kredi notunuz düşük ise konut kredisi başvurusunu eşiniz adına yapabilirsiniz.

Ekonomi Haber
Ekonomi

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
konut kredi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM