Süt Parası, Emzirme Ödeneği Nedir, Nasıl Alınır?

Süt Parası, Emzirme Ödeneği Nedir, Nasıl Alınır? Doğumdan sonra yapılan süt yardımı, süt parası, emzirme ödeneği nedir kime verilir? Sigortalı kadınlara doğumdan sonra verilen ödeneklerden olan  ‘geçici iş göremezlik ödeneği‘ alınması için ödenecek alacak bayanın çalışan sigortalı olması şartı bulunurken, doğumdan sonra verilen ‘süt parası‘ şartında çalışan sigortalı olması gerekmemektedir. gerekmez. Kadın çalışmıyorsa ‘süt parası‘ ödeneğini eşi […]

Süt Parası, Emzirme Ödeneği Nedir, Nasıl Alınır?

Süt Parası, Emzirme Ödeneği Nedir, Nasıl Alınır?

Doğumdan sonra yapılan süt yardımı, süt parası, emzirme ödeneği nedir kime verilir?

Sigortalı kadınlara doğumdan sonra verilen ödeneklerden olan  ‘geçici iş göremezlik ödeneği‘ alınması için ödenecek alacak bayanın çalışan sigortalı olması şartı bulunurken, doğumdan sonra verilen ‘süt parası‘ şartında çalışan sigortalı olması gerekmemektedir. gerekmez. Kadın çalışmıyorsa ‘süt parası‘ ödeneğini eşi alır.

DOĞUM YARDIMLARI

Doğumdan sonra sigortalı bayanlara verilen iki çeşit yardım bulunmaktadır. Yardımlardan birisi ‘geçici iş göremezlik ödeneği‘dir. Geçici iş göremezlik ödeneği kadın sigortalıya tekil doğumda doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere ödenen yardımdır. Geçici iş göremezlik ödeneği ile birlikte amaçlanan  hamilelikte ve doğumdan sonra kadın sigortalı çalışanın maddi zorluk çekmesini engellemek ve gelir seviyesini korumaya çalışmak.  Geçici iş göremezlik ödeneği yardımdan faydalanmak için gereken şart kadının kendisinin sigortalı olması. Eğer kadın çalışmıyorsa  geçici iş göremezlik ödeneğindan yararlanamaz.

EMZİRME ÖDENEĞİ, SÜT YARDIMI

Geçici iş göremezlik ödeneği şartında olan kadının çalışıyor olması emzirme ödeneğinde aranmaz. Kadın çalışmıyorsa, eşi çalışıyorsa emzirme ödeneği kadının eşine ödenir. Eşi aracılığı ile kadına emzirme ödeneği ödenmiş olur. Bu yüzden emzirme ödeneği, süt parası almak için doğumdan sonra kadının çalışıyor olma şartı aranmaz.

EMZİRME ÖDENEĞİNDEN KİM FAYDALANIR?

4/A VE 4/B sigortalı çalışanlar emzirme ödeneğinden yararlanabilirler. Eski tabirle SSK’lılar ile Bağ Kur’lular emzirme ödeneğinden yararlanabilir. Kendisi çalışan kadın emzirme ödeneğini kendisi alır. Emekli olmuş kadın da emzirme ödeneğinden yararlanır.

EMZİRME ÖDENEĞİ NE KADAR?

Emzirme ödeneği şartları nelerdir?

Çalışan kadın sigortalı, kadın sigortalı çalışmıyorsa eşinin emzirme ödeneği alması için doğumun gerçekleştiği tarihten geriye doğru bir yıl içerisinde 120 gün kısa vadeli sigorta primi ödemiş olması,

4/B’li sigortalıların prim borcunun bulunmaması,

Kadın sigortalı ya da sigortalı eşi işten ayrılır ve işten ayrıldığı tarihten sonraki 300 gün içinde kadın sigortalı doğum yaparsa,

Emzirme ödeneği yardımını alır.

Emzirme ödeneği miktarı ne kadar?

2016 yılı için emzirme ödeneği 122 TL olarak belirlenmiştir. Emzirme ödeneği her ay ödenmiyor. Emzirme ödeneği doğumdan sonra tek sefer ödeniyor. Hem kadın hem eşi emzirme ödeneği alamaz, sadece bir kez birine ödeniyor. Emzirme ödeneği yardımından yararlanmak için SGK’ya başvuruda bulunmak gerekli. Emzirme ödeneği başvurusunda çocuğun kimliği ile başvuru yapılması gerekmektedir.  Son dönemlerde diğer kurumlarda da yapılan online ödeme SGK tarafından da yapılmakta olup, SGK verileri kontrol ettikten sonra ödeme yapıyor.

Öğretmenler İçin

İçerik MemurlarNet sitesinden alınarak düzenlenmiştir.

Ekonomi Haber
Ekonomi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM