Swap Nedir ve Swap Anlaşmalarının Püf Noktaları Nelerdir?

Swap Nedir ve Swap Anlaşmalarının Püf Noktaları Nelerdir? Sözlükte değiş – tokuş anlamına da gelen Swap anlaşmaları, gün geçtikçe ihtiyacı olan yatırımcılar tarafından kullanılan bir anlaşma çeşidi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Swap’ın temel amacı ise ihtiyaç olarak gözüken finansalı karşı taraf ile değiştirme ve kendine almaktır. Diğer yatırım araçlarına nazaran, biraz daha popüler bir […]

Swap Nedir ve Swap Anlaşmalarının Püf Noktaları Nelerdir?

Swap Nedir ve Swap Anlaşmalarının Püf Noktaları Nelerdir?

Sözlükte değiş – tokuş anlamına da gelen Swap anlaşmaları, gün geçtikçe ihtiyacı olan yatırımcılar tarafından kullanılan bir anlaşma çeşidi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Swap’ın temel amacı ise ihtiyaç olarak gözüken finansalı karşı taraf ile değiştirme ve kendine almaktır. Diğer yatırım araçlarına nazaran, biraz daha popüler bir yatırım aracı olarak karşımızda belirmektedir.

Swap kullananlar genel olarak, ihtiyaç halinde karşı taraf ile anlaşma sürecine giriş yapıyor. Taraflarının birbirlerinden beklentisi ve ihtiyaçlarının farklı olduğu konumlarda swap anlaşması yaparak, birbirlerinin olmak istediği finansal konuma rahat şekilde geçerek yatırımlarına devam edebilirler. Aynı süreç içerisinde beklenti ve ihtiyaçlarının farklı olup, geçmek istedikleri nokta önemlidir. Çünkü değiş – tokuş yani swap anlaşması genel olarak, farklı pozisyonlara gelmek isteyen yatırımcılar tarafından karşılıklı olarak yapılan bir yatırım aracıdır. Bu denli yüksek düzeylere hitap eden swap, 2 çeşit olarak günümüzde varlığını korumaktadır. Para ve faiz swabı olarak sektörde lanse edilmiş swap anlaşmaları mevcuttur. Faiz swabında amaç, bir firmayla diğer firmanın arasındaki düşüşte birinin her zaman karlı çıkma isteğidir. Belli başlı ücretler ile swap anlaşmaları sağlanabilir. Daha sonra swap anlaşması sağlanan X firması ile Y firması arasında bu anlaşmanın süresi de sözleşme şartlarında konuşulur.  Swap ile anlaşma sağlayan her iki firma zorunlu olarak başlangıçlarında ana paralarını mevcut kurlar üzerinden takas etmelidir. Aksi takdirde sıkıntılar doğurabilmektedirler. Aynı süreç içerisinde, faiz üzerinden ödenmesi gerekenlerde farklıdır. Swap anlaşması sağlayan firmalar, kendi kurlarına ve para birimlerine göre ödemelerini gerçekleştirebilir. Örneğin; X firması Yunan kuruyla öderken Y firması da USD kurundan ödeyebilir. Bu ödeme işlemleri faiz ödemelerinde oldukça geçerli bir ödeme işlemidir.

SWAP’TA VADE

 Swap anlaşmanın vade sürelerinde dolduğunda ise başlangıç kuruyla ödeme yapan firmalar, vade sürelerinin bitmesinin ardından ne kadar ödediyse o kadar geri alır. “ Ödediğini Al. “ olarak nitelendirilen bu işlem ise, swap anlaşmasında ne denli önemli olunduğunu göstermektedir. Kar ve zarar arasında uzman kişiler tarafından net bir açıklama bulunmaması ise swap anlaşması yapacak firmaların türlerinin ve swap çeşitlerinin pek fazla araştırılmamasıdır. Günümüzde swap anlaşmacılığı, firmalar arasında yatırım aracı olarak görünmeye devam etmektedir.

Öğretmenler İçin

Ekonomi Haber
Ekonomi

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
anlaşma Swap yatırım

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM