1 Eylül Cuma hutbesi, Diyanet Kurban Bayramı Cuma namazı hutbe metni

1 Eylül 2017 Cuma namazı hutbe metni Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandı. Diyanet 1 Eylül Cuma namazı hutbe metni Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yetkili birimlere gönderildi.

1 Eylül Cuma hutbesi, Diyanet Kurban Bayramı Cuma namazı hutbe metni

1 Eylül Cuma hutbesi, Diyanet Kurban Bayramı Cuma namazı hutbe metni

Diyanet işleri Başkanlığı 1 Eylül 2017 Cuma namazı cuma hutbesi metin başlığını İman ve İslamın Tezahürü Faydasız Şeylerden Uzak Durmak olarak belirledi. Yayınlanan cuma hutbe metninde 2017 yılı Kurban Bayramı kutlanırken gıybet, dedikodu, yalan gibi davranışlara değinilmektedir.

CUMA HUTBE METNİ

Bayramların müminlerin hayatlarını anlamlandıran, mümin kardeşlerine ve Allah’a yaklaştıran özel günler olduğu cuma hutbe metninde belirtilirken, Bayram günlerinin sadece tatil, neşe kaynağı olarak görülmemesi gerektiği belirtilmektedir. Müminlerin kaynaşması, birbirlerine olan kardeşlik bağlarının güçlenmesi adına bayramların önemli bir yere sahip olduğu vurgulanırken bayramlarda huzur ve mutluluğun müminler arasında paylaşılarak arttığı; hüzün ve kederin yardımlaşarak azaltıldığı günler olduğu ifade edilmektedir.

Diyanet 1 Eylül cuma hutbesi metni içerisinde yer alan bazı hususları MEB haber sitesi olarak özetleyelim;

1 Kasas, 28/55 ayeti kerimede Allah tarafından şöyle buyrulmaktadır;

“O müminler, gıybet, dedikodu, yalan gibi sözleri işittikleri zaman, ondan yüz çevirirler. ‘Bizim yaptıklarımızın sorumluluğu bize, sizin yaptıklarınızın sorumluluğu da size aittir. Selam olsun size. Bizim cahillik edenlerle işimiz yok’ derler.”

Bu konu ile ilgili Peygamber Efendimiz Hz Muhammet’in bir hadisine de yer verilen hutbe metninde, Tirmizî, Zühd, 11 kaynak gösterilerek Peygamberimizin şu sözü hatırlatılmıştır;

“Kendisini ilgilendirmeyen söz, tutum ve davranışlardan uzak durması, kişinin iyi bir Müslüman olduğunun göstergesidir.”

DİLİMİZ YALANA DEĞİL DOĞRUYA DÖNMELİDİR

Cuma hutbe metninde “Dilimiz, yalana değil, doğruya dönmelidir. Sözümüz, batıla değil, hakka tercüman olmalıdır.” ifadelerine yer verilmiştir. Gözlerimizin fitne ve fesat yerine, ıslah ve huzuru araması gerektiği, ellerimizin şer olanlara değil her zaman hayra uzanması, düşüncelerimizin ve zihnimizin ise çevremize kötülük ve çirkinlik yerine iyilik ve güzellikler saçması gerektiği vurgulanmıştır.

Cuma hutbe metni (1 Eylül 2017 Kurban Bayramı birinci gün Cuma namazı) için Tıklayınız (word dosyası)

Cuma hutbe metni (1 Eylül 2017 Kurban Bayramı birinci gün Cuma namazı) için Tıklayınız (pdf dosyası)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM