18 Ağustos Cuma Hutbesi metni Diyanet tarafından yayınlandı

18 Ağustos Cuma Hutbesinin başlığı ve hutbe metni yayınlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı 18.08.2017 Cuma Hutbe metninin adını Alışveriş ve Ticaret Ahlakı olarak belirledi.

18 Ağustos Cuma Hutbesi metni Diyanet tarafından yayınlandı

18 Ağustos Cuma Hutbesi metni Diyanet tarafından yayınlandı

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 18 Ağustos 2017 Cuma namazında okunacak olan cuma hutbesi yayınlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Cuma Hutbe metni başlığı Alışveriş ve Ticaret Ahlakı olarak belirlenirken, hutbe metni içerisinde alışveriş sırasında ticaret ahlakının nasıl olması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Alışveriş ve Ticaret Ahlakı

Diyanet İşleri tarafından yayınlanan 18 Ağustos Cuma Hutbesi içerisinde Peygamber Efendimizin bazı dönemlerde Medine pazarına gittiği, orada ticaret yapanlar ve alışveriş yapanlar ile ilgili izlenimlerde bulunduğu yer almaktadır. Peygamberimizin ticaret sırasında yanlış davranışlar sergileyen kişileri uyardığı Cuma Hutbe metni içerisinde belirtilirken alışveriş ile ilgili ayetler de 18.08.2017 Cuma Hutbe metni içinde yer almaktadır.

AYETLER İNDİ

Peygamber Efendimize alışverişle ilgili ayetlerin gelmesinden sonra müminlerin alışverişte ve ticarette daha fazla hassasiyet gösterdiği, daha dikkatli davrandığı görülmektedir. Ticaretinde ve alışverişinde uygun davrananlar için Hz. Muhammed’in; “Yâ Rabbi! Bunların ölçü ve tartılarını, alışverişlerini bereketli kıl!” duası ile onları teşvik ettiği açıklanmaktadır.

DÜRÜST OLMAK ÖNEMLİ

18 Ağustos 2017 Cuma Hutbesi içerisinde İslamiyet’in müminlere alışveriş, ticaret ahlakı öğrettiği belirtilirken bu ahlakın başında da dürüstlük olduğu vurgulanmıştır. Dürüst olmak, yalan ve aldatmadan kaçınmak İslamiyet içerisinde ticaret ile alışverişte önemli unsurlardandır.  Cuma Hutbe metni içerisinde geçen Peygamberimizin hadislerinden bazıları;

“Bir şey satın almak istediğin zaman, verebileceğin fiyatı söyle! Bir şey satmak istediğin zaman da, yüksek fiyat değil, onun piyasadaki değerini söyle!”

“Kusurlu bir malı, kusurunu açıklamadan satması Müslümana helâl değildir.”

18 Ağustos Cuma Hutbe metni görüntülemek için Tıklayın (pdf formatında tablet ve akıllı telefonlar için)

Diyanet İşleri Başkanlığı 18 Ağustos 2017 Cuma Hutbesi metni İNDİR (Word dosyası)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM