23-24 Kasım 2016 TEOG öncesi öğrenci ve velilere öneriler, yapılması gerekenler

2016-2017 Eğitim Öğretim yılının birinci TEOG sınavları 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde yapılacak. TEOG tarihleri yaklaşırken öğrenci ve velilerimiz için TEOG öncesi yararlı bilgileri, önerileri paylaşmak istedik.

23-24 Kasım 2016 TEOG öncesi öğrenci ve velilere öneriler, yapılması gerekenler

23-24 Kasım 2016 TEOG öncesi öğrenci ve velilere öneriler, yapılması gerekenler

Sekizinci sınıfta okuyan öğrencilerimizin önemli sınavlarından birisi olan TEOG bu yıl 23-24 Kasım tarihlerinde yapılacak. 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı birinci dönem TEOG sınav tarihleri 23-24 Kasım 2016, 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı ikinci dönem TEOG sınav tarihleri 26-27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacak. TEOG birinci dönem mazeret sınav tarihleri 17-18 Aralık 2016 tarihinde yapılacak olup, ikinci dönem mazeret sınavları 20-21 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleşecek.

ÖNEMLİ BİR SINAV

Öğrencilerimizin girecek oldukları TEOG sınavları liseye yerleştirme bakımından önemli bir sınav. İyi bir üniversiteye giden yol için iyi bir liseye yerleşmek çok önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı olan TEOG için öğrencilerimizin hazırlığı devam ederken yaklaşan sınavla birlikte heyecan da artıyor. TEOG sınavına girecek öğrencilerimizi bu süreçte motive etmek onlara moral vermek öğretmenler kadar velilerin de görevidir. Özellikle yaklaşan TEOG sürecinde artık tüm odak noktamız sınava girecek öğrencilerimiz olmalıdır. Öğrencilerimizi strese, aşırı heyecana sokmadan, onlara bu sınav heyecanını hissettirmeden, baskı kurmadan destek olmalıyız.

TEOG ÖNCESİ ÖNERİLER 

TEOG sınavına girecek öğrencilere ve velilere tavsiyeler konusunda ilk sırada güven geliyor. Sınava girecek öğrenci kendisine güvensin, veli öğrencisine güvensin. TEOG sınav sonucu ne olursa olsun kendisinden, öğrenciden kıymetli bir şey olmadığı bilincine varmamız lazım. Yaklaşan TEOG öncesinde yapılan deneme sınav sonuçlarında öğrencinin kaçıncı olduğundan ziyade yapılan yanlışlara, öğrencinin eksiklerine dikkat edilmelidir. Öğrenci başkaları ile kıyaslanmamalıdır. Bir sonraki deneme sınavı için hedef koyulmalı ve o hedef için bir planlama, yol haritası çıkarılmalıdır.

Sınav yaklaşırken ev düzeninde, davranışlarda abartılı bir değişiklikten kaçınılmalıdır. Öğrenciye gösterilecek aşırı ilgi, ev içerisinde çalışma ortamında yapılacak ciddi değişiklikler öğrenciyi olumsuz olarak etkileyecektir. TEOG sınav öncesinde öğrenci ile çatışmalardan kaçınılmalı, uzlaşmacı bir tavır sergilenmelidir. Öğrenciye güven sözlü olarak değil davranış olarak hissettirilmelidir. Ev içerisinde sadece sınava odaklanılmamalıdır, güncel hayattan asla kopulmamalı hayat içerisinde diğer plan ve programlar yapılmalıdır. Sınav yaklaşırken konu eksiklikleri tamamlanmalı akademik olarak hazır noktaya gelmek için öğretmenlerden destek alınmalıdır

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM