Çalışanlara esnek çalışma hakkı ile yarı zamanlı çalışma hakkı

Yarı zamanlı çalışma hakkı diğer ifade ile esnek çalışma hakkı tasarısına göre çalışan anne ve babaya yeni kolaylıklar getirilmeye çalışılıyor.

Çalışanlara esnek çalışma hakkı ile yarı zamanlı çalışma hakkı

Çalışanlara esnek çalışma hakkı ile yarı zamanlı çalışma hakkı

Eşi çalışan bayan memur ile eşi çalışan erkek memura birinci çocuklarının olmasında 60 gün, ikinci çocuklarının olmasında 120 gün, üçüncü ve daha fazla çocuklarının olmalarında ise 180 gün yarı zamanlı çalışma hakkı, esnek çalışma hakkı verilecek.

TASLAK HAZIR

2016 yılının başında TBMM’de kabul edilen yasal düzenleme ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yönetmelik hazırlamaya başladı. HaberTürk’ün haberine göre Bakanlık konuyla ilgili yönetmelik taslağını hazırladı. Taslağa göre yarı zamanlı çalışma hakkı elde eden çalışanlar bu haklarını çocuk ilkokul birinci sınıfa kayıt olana kadarki süreçte istediği bir zaman diliminde kullanabilecek.

MEMURLAR İÇİN DE GEÇERLİ

Yarı zamanlı çalışma hakkı memurlar için de geçerli olacak. Hem işçiler hem de memurlar bu haktan yararlanabilecek. Doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık doğum izni kullanan anne doğumdan sonra 6 aylık ücretsiz izne ayrılabilecek. Ücretsiz izin bitiminden sonra çalışan annenin istemesi halinde belirtilen yarım zamanlı çalışma hakkı kullanılabilecek. Aynı çocuk için bir defa bu haktan yararlanılabilecek.

Yarım gün çalışan işçi ve memur maaşını da yarım zamanlı olarak hesaplandıktan sonra alacak. Maaşlar yarım zamanlı olarak çalışmaya göre ödenmiş olacak. Yarım zamanlı çalışmalarda ek ders hesaplaması, döner sermaye hesabı gibi ek ödemeler yarım zamanlı çalışma süreleri baz alınarak yapılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM