Çipli yeni kimlikler için randevu alma işlemi, yeni kimlikler için gerekli evraklar

2 Ocak 2017 itibari ile yeni çipli kimlik kartlarına geçiş işlemi başladı. Yeni kimlik kartları için başvurular başladı. Yeni çipli kimlik kartları almak için yapılması gerekenleri ve kimlik kartı randevusu almak için yapılması gerekenleri ve yeni kimlik çıkartmak için gerekli evrakları ogretmenlericin.com olarak açıklayacağız.

Çipli yeni kimlikler için randevu alma işlemi, yeni kimlikler için gerekli evraklar

Çipli yeni kimlikler için randevu alma işlemi, yeni kimlikler için gerekli evraklar

Yeni kimlik kartı uygulamasına 2017 yılı itibari ile geçildi. Eski kimliklerin yerini daha gelişmiş özelliklere sahip ve birden fazla veri barındıran çipli kimlik kartları alacak. yeni çipli kimlik kartı çıkartmak için yapılması gerekenler arasında ilk sırada randevu şartı bulunmaktadır. Yeni kimlik kartı randevu işlemi gerçekleşmeden çipli kart almak mümkün değildir. Çipli kimlik çıkarmak için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden randevu almak gerekmekte olup çipli kimlik kartı randevusu telefonla da alınabilmektedir. Yeni kimlik randevu işlemi iki türlü yapılmaktadır.

KİMLİK ÇIKARTMAK İÇİN 3 AŞAMA VAR

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yeni çipli kimlik kartı çıkarma aşamalarını üçe ayırmıştır. Birinci sırada randevu almak, ikinci sırada yeni kimlik kartı çıkartmak için gerekli belgeler hazırlamak, üçüncü sırada ise randevu alınan nüfüs müdürlüğüne istenen belgelerle gidip başvuru yapmak.

Birinci aşama randevu aşaması

Yeni çipli kimlik kartı almak için internetten ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresine girerek kimlik kartı randevu sistemi girişi yapılarak çipli kimlik kartı çıkartmak için randevu alınabilmektedir. İstendiği takdirde yeni kimlik kartı randevusu telefonla da alınabilmektedir. Çipli kimlik kartı randevu telefonu 199’dur. 199 aranarak randevu alınabilmektedir.

İkinci aşama belgelerin hazırlanması

Çipli kimlik kartı almak için internetten veya telefondan randevu aldıktan sonra yeni kimlik kartı almak için istenilen belgeleri hazırlamak gerekmektedir. Kimlik kartı çıkartmak için istenilen belgeler arasında; son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ve kurum/özel kimlik kartı gerekmektedir. Kurum kimliği, nüfus aile cüzdanı, muhtardan alınacak belge kimlik yerine geçmektedir.

Başvuru yapma işlemi

Yeni çipli kimlik kartı çıkarmanın son aşaması ise randevu alınan nüfus müdürlüğüne giderek gerekli evrakları ibraz ederek başvuru yapmaktır. Çipli kimlik kartı için randevu zamanında ilgili nüfus müdürlüğünde olmak gerekmektedir.

YENİ ÇİPLİ KART ÜCRETİ

Yeni kimlik kartlarının ücreti değiştirme, doğum ve kayıp olarak tarifelendirilmiştir. Doğum nedeniyle düzenlenerek verilen kimlik kartı ücreti 16 lira, değiştirmek için alınan yeni çipli kimlik kartı ücreti 16 lira, kaybettikten sonra yenisini çıkartmak için ödenmesi gereken çipli kart ücreti ise 32 liradır. Kimlik kart ücreti başvuru sırasında nüfus müdürlüğüne ödenmektedir.

KARTLAR POSTA İLE GELİYOR

Tüm bu işlemler bittikten sonra yeni kimlik kartları PTT aracılığı ile bir haftalık sürede gelmektedir. Başvuru sırasında beyan ettiğiniz adrese yeni çipli kimlik kartınız gönderilecektir.

KART HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Yeni çipli kimlik kartı kullanım süresi 10 yıldır. Kartın kaybolması ya da değiştirilmesi gerektiğinde ücrrti karşılığında değiştirilir ve eski çipli kimlik kartı iptal edilir. Yeni çipli kimlik kartının kaybolması veya çalınması durumunda yapılması gerekenler ise basittir. Nüfus müdürlüğüne ya da çağrı merkezine bildirimde bulunarak kartın iptali sağlanabilmektedir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM