Diyanet 15 Eylül Cuma hutbesi metni; Bilenlerle Bilmeyenler Bir Olur mu

Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 15 Eylül 2017 Cuma günü kılınacak olan Cuma namazı için Cuma hutbe metni yayınlandı.

Diyanet 15 Eylül Cuma hutbesi metni; Bilenlerle Bilmeyenler Bir Olur mu

Diyanet 15 Eylül Cuma hutbesi metni; Bilenlerle Bilmeyenler Bir Olur mu

15 Eylül Cuma namazı hutbe metninin başlığı “Bilenlerle Bilmeyenler Bir Olur mu” olarak belirlenirken hutbe metninde bilginin ve ilmin önemine değinilmektedir.  15.09.2017 Cuma hutbesinde Peygamberimiz (s.a.s) tarafından söylenen sözlere ve yaşanan olaylara yer verilmiştir.

BİLGİ VE İLİM ÇOK ÖNEMLİDİR

2 Zümer, 39/9 âyetinde “Bilenlerle bilmeyenler hiç bir olur mu?” ifadesinin açıklaması yapılan metinde Resûlullah Efendimizin hayatı boyunca ilme, bilgiye, öğrenmeye büyük önem verdiğine vurgu yapılmıştır. Hz. Muhammet’in “Allah’ım! Bana fayda verecek ilmi öğret ve ilmimi artır.” sözlerinin yer aldığı cuma hutbe metninde Kur’an-ı Kerim’in “Oku” emrine dikkat çekilmektedir.

15 Eylül 2017 Cuma hutbe metni için TIKLAYINIZ (pdf dosyası)
15 Eylül 2017 Cuma hutbe metni İNDİR (word dosyası)

İlim kendini bilmektir, kendini bilen kişilerde rabbini bilir ifadesi ile ilimin önemine vurgu yapılırken ilimin aklın ibadeti olduğu belirtilmiştir. ogretmenlericin.com olarak 15 Eylül cuma hutbe metninde bilgi ve ilim ile ilgili yer alan bir paragrafı paylaşalım;

Bilgi, kişiyi kendisinden, Rabbinden, insanlardan uzaklaştırmamalıdır. Onu çevresine yabancılaştırmamalıdır. Bilgi, insanı hikmete taşımalıdır. Onun kalbine, gönlüne hitap etmelidir. Bilgi, ahlak ve sorumluluk bilinciyle hayata yansımalıdır. Kişiyi Allah rızasına ulaştıran bir araç olarak görülmelidir.

Diyanet hutbe sonunda Arakan’lı müslümanlar için yardım kampanyasını açıklarken 21.09.2017 tarihinin hicri yeni yılın ilk günü olduğunu belirtmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM