En Son Şehit Olan Öğretmen, Çakıroğlu!

En Son Şehit Olan Öğretmen, Çakıroğlu! En Son Şehit Olan Öğretmen, Çakıroğlu! Sizden Gelen Haberler: Ege Üniversitesi Kampüsü’nde geçtiğimiz yıl bugün pkk sempatizanı bir grup tarafından bıçaklanarak katledilen Tarih Öğretmeni adayı Fırat Yılmaz Çakıroğlu, arkadaşları tarafından anıldı. Fırat Yılmaz Çakıroğlu Hakkında: Annesi sınıf öğretmeniydi ve 1996 yılında Diyarbakır’a gitti. Annesinin tayininden dolayı altı sene Diyarbakır’da bulundu ve İlkokulu […]

En Son Şehit Olan Öğretmen, Çakıroğlu!

En Son Şehit Olan Öğretmen, Çakıroğlu!

En Son Şehit Olan Öğretmen, Çakıroğlu! Sizden Gelen Haberler:

Ege Üniversitesi Kampüsü’nde geçtiğimiz yıl bugün pkk sempatizanı bir grup tarafından bıçaklanarak katledilen Tarih Öğretmeni adayı Fırat Yılmaz Çakıroğlu, arkadaşları tarafından anıldı.

En Son Şehit Olan Öğretmen, Çakıroğlu!
En Son Şehit Olan Öğretmen, Çakıroğlu!

Fırat Yılmaz Çakıroğlu Hakkında:

Annesi sınıf öğretmeniydi ve 1996 yılında Diyarbakır’a gitti. Annesinin tayininden dolayı altı sene Diyarbakır’da bulundu ve İlkokulu burada tamamladı. Daha sonra annesi öğretmen olarak Almanya’ya gitti ve annesi ile birlikte kaldı. Ortaokulu Almanya’da ve lise eğitimini Akşehir’de tamamladı.Üniversiteyi ikinci denemesinde kazandı. Okumayı seven birisi olduğundan Tarih bölümünü seçti. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne kayıt oldu. Bölüm birincisiydi ve Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğretmenlik hakkı alabilmek için “Pedagojik Formasyon” dersleri alıyordu. Bir seneden beri Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi Temsilcisi olarak görev yapıyordu.

Ailesinin tek çocuğuydu. Anne ile babası 2002 yılında ayrıldı. Annesi Özlem Erdem ve babası Fuat Mahir Çakıroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi seçmeni iken kendisi Milliyetçi Hareket Partisi seçmeniydi. Beş yıllık ilişkisi vardı. Nişanlıydı ve nişanlısı aynı fakültede Sanat Tarihi Bölümü öğrencisiydi.
Olay
Öncesi
PKK’nın gerçekleştirdiği 6-7 Ekim 2014 olayları sonrası bu olayları protesto etmek maksatlı 17 Ekim 2014’te Ege Üniversitesi’nde Atatürkçü Düşünce Derneği’nin organize ettiği ve öğrenci topluluklarının da içerisinde bulunduğu “Atatürk ve Bayrak Yürüyüşü” adı verilen gösteriye katıldı. Fırat Çakıroğlu, bu yürüyüşe katılması ile sosyal medya üzerinden “PKK’lı ve PKK yandaşı sol gruplar” tarafından hedef gösterilmeye başlandı. Facebook’taki “Ege’de Faşist Provokasyon Var” adlı sayfada 22 Ekim 2014’te Fırat Çakıroğlu’nun yer aldığı yürüyüş eylemi fotoğrafı paylaşılarak üstünde “…o en öndeki beyaz gömlekli tarih 4. sınıf öğrencisi, sınavlara polis koruması eşliğinde giren ‘reis’ Fırat Çakıroğlu’ndan da soracak hesabımız var!… biz ege’de faşizmi ya ezeceğiz ya ezeceğiz!” diye yazılarak tehdit edildi. Cinayet davasının Cumhuriyet Savcısı Zeki Polat’ın hazırladığı yirmi yedi sayfalık iddianamede de bu olaya atıfta bulunuldu. Yürüyüşe katılması ile “burada çekilen fotoğrafının pankart yapılıp kampüse asıldığı ve sosyal medyada hedef gösterildiği” belirtildi.

Savcılık iddianamesinde, cinayetin gerçekleştiği Ege Cafe yakınındaki Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi giriş kapısının ön tarafındaki alanın “yasa dışı terör örgütü PKK/KCK gençlik örgütlenmesi olan YDG-H üyeleri tarafından etkinlik alanı olarak kullanıldığı” belirtildi. Söz konusu alanda “YDG-H üyeleri tarafından Okula Giremez yazılı Fırat Çakıroğlu’nun fotoğrafının bulunduğu bez afişin asılı olduğu” vurgulandı.Annesi Özlem Erdem, “vesikalık şeklinde fotoğraflarını üzerilerine çarpı işaretleri yaparak okuldaki dersliklere asıldığını” söyledi. BBC Türkçe‘nin görüşmesinde Ülkü Ocakları İzmir Başkanı Bilgehan Ağbaba’nın dediğine göre Ege Üniversitesi’ndeki Ülkücü öğrenciler tehditler nedeniyle okula kalabalık gruplar halinde gitmek zorunda kalıyordu.

Olayın yaşandığı sıralarda Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü son sınıf öğrencisiydi ve mezun olmasına son üç ay kalmıştı.
Olay günü
20 Şubat 2015 tarihinde savcılık iddianamesine göre aralarında büyük çoğunluğunun öğrenci olmadığı 75-80 kişilik kendilerini Ülkücü diye tanımlayan ve aralarında Fırat Çakıroğlu’nunda bulunduğu grup üniversite kampüsüne girdi. Kamera kayıtlarına göre ellerinde herhangi bir sopa ve delici alet yoktu. YDG-H standında bekleyen birkaç kişi alandaki kafeye girerek arkadaşlarına kampüse Ülkücülerin girdiğini haber etti. PKK’lı grup kafeden soda şişeleri alarak stant alanına gelerek parke taşları, ağaçlıklar arasından sopa, demir çubuk gibi aletleri alarak öğrenci girişinde Ülkücü grubu beklemeye başladı. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden “Pedagojik Formasyon” dersinden çıkan Ülkü Ocakları’na mensup bir gruba iddianamede yazana göre Nurullah Semo adlı zanlı, saat 16:54’te taş ve soda şişesini fırlattı. Bunun üzerine Ülkü Ocakları üyeleri ile PKK’lı grup arasında kavga çıktı. İddianameye göre Fırat Çakıroğlu’nun elinde çıkan olay içerisinde herhangi bir kesici alet bulunmuyordu ama Ülkücü gruptaki diğer kişilerin kavga çıktıktan sonra ellerinde kesici ve delici alet bulunuyordu. Nurullah Semo, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yakınındaki Ege Cafe’nin mutfağından aldığı ekmek bıçağı ile Fırat Çakıroğlu’nu iki bacağı, kasık ve göğüs boşluğundan olmak üzere beş yerinden yaraladı.

Çıkan kavga sırasında 27 kişi yaralandı. Cihan Haber Ajansı‘nın bültenine göre birçok kişinin yaralandığı olayda Fırat Çakıroğlu ve Nurullah Semo ağır yaralandı. Yaralıların çoğunluğu hafif ölçekli idi. Olayın duyulması ile üniversite kampüsüne çok sayıda ambulans ve polis ekibi yollandı. Olay itibariyle çevik kuvvet polis ekibi müdahale etti ve kavgayı ayırdı. Ağır yaralılar olay yerindeki ilk müdahalelerden sonra hastaneye kaldırıldı. Fırat Çakıroğlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Nurullah Semo ise Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin önüne Fırat Çakıroğlu’nun hayatını kaybettiği haberine alan bir grup geldi. İçeri girmek isteyen gruba polis izin vermedi.

Fırat Çakıroğlu’nun vefat haberi üzerine konu Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda gündeme geldi. Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ege Üniversitesi’nde yaşanan olayla ilgili söz aldı. Konuşmasında “Ülkücü grubun polise sınava gireceklerini ve gerekli tedbirlerin alınması yönelik talepte bulunduğunu” söyledi. Fakat “sınava girecekleri zaman polisin gelmediğini ve saldırıya uğradıklarını” belirtti. Saldırı sonucunda “Fırat Çakıroğlu’nun bıçaklanarak öldürüldüğünü” söyledi. “45 dakika ambulansın gelmediğini ve kan kaybından dolayı Fırat Çakıroğlu’nun öldüğünü” söyledi. BBC Türkçe‘nin haberinde de taraflarla görüşmede iki tarafında “olaylar neredeyse sona ererken polisin içeri girdiğini ve ambulansın geç geldiğini” söylediği belirtildi.
Sonrası
Cenaze töreni
Fırat Çakıroğlu’na İzmir Adliye Sarayı’ndaki İzmir Adli Tıp Kurumu’nda otopsi yapıldı. Adli Tıp Kurumu’ndan İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’ne götürüldü. Buradaki işlemlerinin ardından Fırat Çakıroğlu’nun cenazesi, Türk bayrağına sarılı tabuta konularak Bornova Cumhuriyet Meydanı’na getirildi. Cenaze namazı için çevre illerden katılımcılar geldiği belirtildi. Kazım Karabekir Caddesi araç trafiğine kapatıldı ve polis tarafından güvenlik önlemleri alındı. Burada yaklaşık bin kişinin katılımı ile anma töreni gerçekleştirildi. Törende Kur’an okundu ve dualar edildi. Toplanan kalabalık tarafından Mustafa Kemal Caddesi üzerinde yürüyüş sırasında sık sık tekbirler ve sloganlar atıldı.Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda cenaze aracına konulan Fırat Çakıroğlu’nun cenazesi kortej eşliğinde, Fatih Camisi’ne getirildi. Cenaze namazına Çakıroğlu ailesi, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, CHP milletvekilleri Aytun Çıray ve Mehmet Ali Susam, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu katıldı. İkindi namazına takiben kılınan cenaze namazının ardından Fırat Çakıroğlu’nun cenazesi, Pınarbaşı Mezarlığı’nda defnedildi.

Bornova Meydanı’nda taziye çadırı kuruldu. MHP Genel Başkan Başdanışmanı Şenol Bal ile MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş taziye çadırında hazır bulundu. Fırat Çakıroğlu’nun annesi Özlem Erdem taziyeleri kabul etti.

Birçok ilden onlarca kişi, İzmir’e geldi. Ailesine ve arkadaşlarına başsağlığı dileğinde bulundu.
Ege Üniversitesi
21 Şubat günü Ege Ünivesitesi Senatosu, olağanüstü toplanarak üniversitenin üç gün tatil edilmesine karar verdi. 23 Şubat, 24 Şubat ve 25 Şubat günlerini tatil ilan etti. 26 Şubat günü eğitim yeniden başladı. Olaya karışan kişiler, ilk gün okula gelmedi. Polis ve özel güvenlik personeli kampüs girişinde sıkı güvenlik önlemleri aldı ve kimlik kartı olmayan kişiler alınmadı. Öğrencilerin üzerileri ile çantaları tek tek arandı ve kesici ile delici olarak kabul edilen aletler okula sokulmadı. Biber gazları, tırnak makasları ve normal makaslar bile alındı. Okul içerisinde ilk gün özel güvenliklerin yanında çevik kuvvet, terörle mücadele ve takviye polis birlikleri de bulundu. Nisan ayında Ege Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından yapılan duyuruyla her yıl yapılan Ege Üniversitesi Bahar Şenlikleri’nin iptal edildiği söylendi. Sadece bilimsel kongre ve sempozyum düzenleneceği bildirildi.

23 Şubat günü Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü önünde Eğitim-İş’ın düzenlediği ve yaklaşık 50 kişinin katıldığı bir eylem yapıldı. Fırat Çakıroğlu ve Özgecan Aslanfotoğraflarını taşıyarak, sloganlar atıldı. Grup adına konuşan Ömer Lütfi Değirmenci basın açıklamasında, “kampüs içinde bir bölgeyi adeta kurtarılmış bölge ilan ederek ulusal birlik ve bütünlüğümüze aykırı görüşlerin, eylem ve etkinliklerin fütursuzca ve adeta kışkırtırcasına sergilenmesi ve bu konuda gerekli güvenlik tedbirlerinin yeterince alınmamış olması bu acı olayın yaşanmasında önemli bir etkendir” dedi. Grup basın açıklamasından sonra dağildı. Türk Sağlık-Sen üyeleri, 3 Mart günü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önündeki Atatürk büstü önünde toplanarak, Türk bayrağı açtı ve Fırat Çakıroğlu’nun fotoğrafının önüne karanfil bıraktı. Türk Sağlık-Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin basın açıklamasında, “Türk genci Fırat Çakıroğlu, üniversitede yuvalanan bölücü örgüt mensupları tarafından katledilmiştir. Bu cinayet, üniversitelerde yuvalanan bölücü örgüt ve yandaşlarının ne kadar azdığını göstermektedir” dedi.
Eylemler
Fırat Çakıroğlu’nun öldürülmesine tepki göstermek için Türkiye’nin birçok ilinde eylemler düzenlendi ve olaylar çıktı. Eskişehir’de Ülkü Ocakları üyeleri ile Kara Kalpaklılarüyelerinin olduğu 300 kişilik grup, Hamamyolu Caddesi Yediler Parkı’nda toplandı ve Porsuk Bulvarı’na kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. Basın açıklaması sonrasında bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Grubun bir kısmı ikindi namazı sonrası Fırat Yılmaz Çakıroğlu için Reşadiye Camisi’nde düzenlenen gıyabi cenaze namazına katıldı. Çanakkale’de Ülkü Ocakları üyesi yaklaşık 2000 kişi Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. “Hepimiz Fırat’ız” ve “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları atıldı. Basın açıklamasının ardından kalabalık, Cumhuriyet Meydanı’ndan Şehitler Camii’ne yürüdü. Fırat Çakıroğlu için Şehitler Camisi’nde Kuran-ı Kerim okundu. İkindi namazından sonra gıyabi cenaze namazı kılındı.[25] Kocaeli’de Hak ve Eşitlik Partisi ve Anadolu Kartalları tarafından yürüyüş düzenlendi. İzmit ilçesinde Sabri Yalım Parkı’na kadar sloganlar atarak yürüyen 60 kişilik grup, burada basın açıklaması yaptıktan sonra dağıldı.Tekirdağ ilinin Çorlu ilçesinde Ülkü Ocakları üyesi yaklaşık 3000 kişi, Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı ve Atatürk Meydanı’na kadar yürüdü. Atatürk Meydanı’nda Tekirdağ Ülkü Ocakları Başkanı Hakkı Açıkgöz basın açıklaması yaptı. Cumhuriyet Meydanı’na kadar sloganlar eşliğinde kalabalık yeniden yürüdü. Meydanda yapılan duaların ardından grup dağıldı.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin İstiklal Caddesi’nde Galatasaray Lisesi önünde toplanan Milliyetçi Türkiye Partisi ile Turan Ocakları üyeleri, Hocalı Katliamı ve Fırat Çakıroğlu için protesto eylemi yaptı. Dev boyutta Türk bayrağı açan grup, “Türküz, Türkçüyüz, Atatürkçüyüz” ve “Her şey vatan için” sloganları attı. Gruptakiler, Türk ve Azerbaycan bayrakları taşıdı. Milliyetçi Türkiye Partisi Genel Başkanı Ahmet Yılmaz basın açıklaması yaptı. KESK üyeleri ile karşılaşılmasıyla iki grubun birbirlerine karşı slogan atmaya başlamasından dolayı polis araya girdi ve olay çıkmasını önledi. Silivri ilçesinde Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından Uğur Mumcu Meydanı’nda Fırat Çakıroğlu için eylem yapıldı. Türk bayrakları açan grup, basın açıklamasında “yaşanan terör olaylarını lanetlediklerini” söyledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM