Gözaltına alınan, tutuklanması muhtemel HDP Milletvekillerinin listesi

4 Kasım 2016 tarihinde 11 HDP Milletvekili gözaltına alındı. Başbakanlık tarafından yapılan resmi açıklamada gözaltına alınan HDP Milletvekillerinin bilgileri ve gözaltına alınma sebepleri açıklandı.

Gözaltına alınan, tutuklanması muhtemel HDP Milletvekillerinin listesi

Gözaltına alınan, tutuklanması muhtemel HDP Milletvekillerinin listesi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş evinde gözaltına alındı. Adliyede ifade veren Demirtaş hakkında savcının vereceği karar bekleniyor. Ankara’da gözaltına alınan Eş Başkan Figen Yüksekdağ’da Diyarbakır’a getiriliyor. Diyarbakır’da açılan soruşturma ile ilgili toplamda 11 HDP Milletvekili şu ana kadar gözaltına alındı. Gözaltına alınan HDP Milletvekili listesi uzayacak mı ilerleyen saatlerde netlik kazanacak.

GÖZALTINA ALINMA SEBEBİ

Gözaltına alınan HDP Milletvekillerinin terör örgütü PKK propagandası yapmak, suçu ve suçluyu övmek, silahlı terör örgütüne üye olmak, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs etmek suçlamaları ile birçok fezlekeleri bulunmaktadır. Başbakanlık HDP Milletvekillerinin gözaltına alınma sebebi olarak ifadeye gitmemelerini gösterdi. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, HDP milletvekillerinin gözaltına alınmaları ile ilgili resmi bir açıklama, duyuru yayımladı. Yapılan duyuruda gözaltına alınan Milletvekillerinin ifade vermeye gitmedikleri için gözaltına alındıklarını açıkladı. Yapılan resmi duyuru açıklaması;  byegm.gov.tr/turkce/duyuru/hdpli-milletvekillerinin-gozaltina-alinmasina-iliskin-aciklama/101630

GÖZALTINA ALINANLARIN LİSTESİ

4 kasım tarihinde gözaltına alınan HDP milletvekillerinin listesi ve bilgisi Başbakanlık tarafından açıklandı. Başbakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra ifade vermeye gitmeyen 11 HDP’li milletvekili gözaltına alındı.

Gözaltına alınan HDP Milletvekilleri;

1. Ferhat Encü

2. Leyla Birlik

3. Selma Irmak

4. Abdullah Zeydan

5. Selahattin Demirtaş

6. İdris Baluken

7. Figen Yüksekdağ Şenoğlu

8. Sırrı Süreyya Önder

9. Ziya Pir

10. Gülser Yıldırım

11.Nursel Aydoğan

Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürkiçin yakalama kararı verildi. Yurt dışında bulunan bu kişilerin teslim olması bekleniyor. Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından verilen talimatlarla HDP Milletvekilleri gözaltına alındı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM