Haberi olmadan başkası adına hat çıkartmanın cezası hapis ve tazminat

Kişilerin haberi olmadan adlarına çıkartılan GSM hatları (cep telefonu hatları) son dönemde ByLock uygulaması nedeniyle suçu olmayan yüzlerce kamu personelini mağdur etmiştir. E-devlet üzerinden yapılan hat sorgulama işlemi sık sık yapılmalı, adınıza kayıtlı haberiniz olmadan çıkartılan hatlar için suç duyurusunda bulunulmalıdır.

Haberi olmadan başkası adına hat çıkartmanın cezası hapis ve tazminat

Haberi olmadan başkası adına hat çıkartmanın cezası hapis ve tazminat

ByLock uygulaması FETÖ soruşturmaları ile birlikte gündemden düşmüyor. ByLock uygulaması kamuda belki yeni duyuluyor olabilir ancak FETÖ üyeleri arasında yıllardır kullanılan bir iletişim aracı. ogretmenlericin.com olarak aldığımız mesajların içerisinde haberi olmadan kendisi adına çıkartılmış cep telefon hatlarından dolayı mağdur olanları görüyoruz. Kişinin haberi olmadan GSM hattı çıkartmak suçtur. Ancak ByLock soruşturması ile bu suçun defalarca işlenildiğine şahit oluyoruz.

BYLOCK MAĞDURLARI OLUŞTU

MEB personellerine yaptığımız uyarılarda Wi-Fi hattını başkası ile ortak kullanmama, GSM hattınızı e-devlet üzerinden sorgulama haberleri yer aldı. Wi-Fi hattından dolayı açığa alınan, tutuklanan bir çok kamu personeli mevcut. Wi-Fi hattının ticari olmayan yerlerde başkası ile paylaşılması suçtur. Evlerde faturaların ekonomik olması adına kolaya kaçılarak birkaç kişi ile kullanılan wi-fi hatları bugün karşımıza ByLock mağdurları olarak çıkıyor. Yapılan yanlış bir işlem büyük bir suçla karşı karşıya bırakıyor. Başkasının adına çıkartılan GSM hattı ise kişinin haberi dahi olmadan yapılan tam anlamıyla bir mağduriyettir. Peki başkasının adına cep telefonu hattı nasıl çıkartılır? Kişiye ait kimlik veya kimlik fotokopisi ile kuytu köşede kalmış bazı iş yerlerinde bunlar yasa dışı olarak yapılabiliyor. Bazen de işyerleri bunu kendisi bilinçli olarak yapıyor. İzmir’de çalışan bir öğretmenin adına Van’da bir GSM hattı çıkabiliyor. Bunların hepsi SUÇTUR ancak bu suçun ceza karşılığı ise suça göre hafif kalmaktadır.

HAPİS VE TAZMİNAT 

Başkası adına cep telefon hattı çıkarmanın cezası hapis cezasıdır ve ilgili şirkete tazminat cezasıdır. Adana’da yaşayan bir bayanın haberi olmadan habersiz kendisi adına hat çıkartılması üzerine mahkeme GSM işyeri bayisi sorumlusunu 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca yapılan işlemlerin usulsüz olmasından dolayı GSM şirketi ve bayisine ise 6 bin liralık tazminat cezası verildi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Benim haberim olmadan 28 tane hat açılmış ve bu yüzden mağdurum. 28 tane hat nedir ya? Kim 28 tane hat açar ? ben dersteyken bana çok uzak bir yerde benim adıma hat açılıyor ve bu hat yüzünden, işlemediğim bir suç yüzünden mağduriyet yaşıyorum. İnşallah yetkili komisyon bunu iyi araştırır da ben ve benim gibi gerçekten mağdur olanlar bir an önce işine ve öğrencilerine kavuşur.

    • Oğlum da telıfon tamircisine çıkardı çalıntımtelde çıktı 1 yıldır mahkememiz vardı kulanan inkar etti kayıtlar incelendi aile nüfus kağıt örnekleriden abisini atamış bizlerin aranmadığı için mahkemeyi kazandık .CocuğumÇocuğum yüksek lisans yaptı ben öğretmenim çok şükür kurtuldu çoçuğum.

  2. rızası dışında halde üye yapılan aidat ödemediği halde ödedi gösterenin imza atmadığı halde imzayı taklit edenin cezası nedir?…..Ya da daha can alıcı bir soru anayasal suç olmadığı halde sendika banka dernek vb. üyeliğinden sen fetöcüsün suçlusun denilip tüm hakları gasp etmenin hak huku çiğnemenin ahhh almanın suçu nedir?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM