İkametgah belgesi E-Devletten alınabilecek, E-Devletten ikametgah alma

Yeni düzenleme ile birlikte yerleşim yeri belgesi (ikametgah belgesi) E-devlet üzerinden alınabilecek. E-Devletten alınacak ikametgah belgeleri tüm resmi kurumlarda geçerli olacak. Alınacak belge üzerinde yer alan numara ile evrak sorgusu yapılarak geçerliliği kontrol edilebilecek. E-devletten ikametgah belgesi nasıl alınır, ikametgah belgesi e-devlet üzerinden nasıl çıakrtılır bunları ogretmenlericin.com olarak anlatacağız.

İkametgah belgesi E-Devletten alınabilecek, E-Devletten ikametgah alma

İkametgah belgesi E-Devletten alınabilecek, E-Devletten ikametgah alma

TÜRKSAT yaptığı yazılı açıklamada ikametgah belgesi için e-devlet girişi yapılarak, e-devlet üzerinden işlem yapılabileceğini belirtti. Yapılan açıklamaya göre ikametgah belgesi diğer ismi ile yerleşim yeri belgesi almak için muhtara veya nüfus müdürlüğüne gitmeye gerek kalmayacak. Nüfus müdürlüklerinden ve muhtarlardan en çok talep edilen belgelerin başında yer alan ikametgah belgesi e-devlet aracılığı ile alınabilecek ve resmi tüm işlemlerde kullanılabilecek. E-devletten alınacak yerleşim yeri belgesi (ikametgah) üzerinde yer alan barkod veya numara ile evrakın gerçekliği sorgulanabilecek.

7-24 İKAMETGAH BELGESİ ALINABİLECEK

E-devlete giriş yapan kullanıcı istediği anda ikametgah belgesini oluşturarak yerleşim yeri belgesini çıkartabilecek ve vermesi gereken yere belgeyi verebilecek. Nüfus müdürlüğünde sıra beklemeye veya muhtarlığa gitmeye gerek kalmayacak. ogretmenlericin.com olarak E-devlet ile ikametgah belgesi alma işlemini resimli, ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. E-devlet girişi yapılabilmesi için E-Devlet şifresinin PTT aracılığı ile temin edilmesi gerektiğini unutmayınız. E-devlet şifresini bilen kullanıcılar anlatacağımız şekilde e-devlet üzerinden yerleşim yeri belgesi alabilecekler.

E-DEVLET ÜZERİNDEN İKAMETGAH ALMA

Aşama1: Öncelikle turkiye.gov.tr adresine tıklayınız ve e-devlet sayfasını açınız. Gelen ekranda aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sağ üst köşede yazan Sisteme Giriş butonuna tıklayınız.

e-Devlet Giriş Ekranı

Aşama2: Sisteme giriş ikonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir ekran gelecek. Bu ekranda okla gösterilen yerlere TC Numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazdıktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız.

E-Devlet giriş

Aşama3: E-devlet sistemine giriş işlemi başarı ile yapıldıktan sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sağ üst tarafta arama kısmına ikametgah yazın. İkametgah yazdıktan sonra aşağıya doğru menüler açılacak, Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi yazan menüye tıklayınız.

E-Devlet İkametgah Sorgu

Aşama4: Gelen ekranda Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum seçeneğini işaretleyiniz ve altında yer alan Devam Et simgesine tıklayınız.

İkametgah Belgesi

Aşama5: Devam Et dedikten sonra karşınıza aşağıdaki görüntü gelecek. Buradan ikametgah belgesini nereye vereceğinizi seçiniz. Kuruma verecekseniz hangi kurum olduğunuz açılan menüye yazacaksınız. Kişi talebi ise kişi talebini işaretledikten sonra Sorgula diyeceksiniz.

E-Devlet İkametgah

Aşama6: Son aşamada ise ikametgah belgesi (yerleşim yeri belgesi) ekranda çıkacak. Ekranda çıkan ikametgah belgesini sağ üst köşede yer alan Dosyayı İndir simgesine tıklayarak bilgisayar indiriniz ve daha sonra yazdırabilirsiniz.

İkametgah İndir

E-Devlet üzerinden aldığınız ikametgah belgesi yukarıda resimde görülen kırmızı yerdeki numarası ile sorgulanabilir. Ayrıca evrakın en altında yer alan barkodu ile de kontrol ettirilebilir. Yerleşim yeri belgesi artık e-Devletten alınabilecek ve tüm işlemlerde bu belge kullanılabilecek.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM