Kurban Bayramı arefe günü oruç tutmanın faydası

2016 yılı Kurban Bayramı arefe günü 11 Eylül pazar günü. Kurban Bayramı arefesinde oruç tutmak isteyenler için araştırmamız.

Kurban Bayramı arefe günü oruç tutmanın faydası

Kurban Bayramı arefe günü oruç tutmanın faydası ve arefe günü oruçlu olmanın sevabı

2016 yılının ikinci ve son Dini Bayramı olan Kurban Bayramı arefe günü yarın. Ramazan Ayı boyunca oruçlu olan Müslüman aleminin Ramazan Bayramı ile birlikte oruçlarını taçlandırmış olması aynı mutluluğu Kurban Bayramı içinde geçerli kılmak istemesi en büyük istek ve arzudur.

AREFE GÜNÜ ORUÇ TUTMAK

Bayram arefesinde, yani bayramdan bir gün önce arefe günü oruç tutmak büyük sevaba erişmek demektir. Arefe günü tutulan oruçların sevabı ile ilgili onlarca Hadis bulunmaktadır. Arefe günü oruç tutmak ile ilgili Hadis-i Şerifler’den bazıları;

Arefe günü tutulan oruç, bin gün [nafile] oruca bedeldir. Taberani

Aşure günü orucu bir yıllık, Arefe günü orucu da, iki yıllık [nafile] oruca bedeldir. T.Gafilin

Arefede tutulan oruç, iki bin köle azat etmeye, iki bin deve kurban kesmeye ve Allah yolunda cihad için verilen iki bin ata bedeldir. T.Gafilin

RAMAZAN BAYRAMI VE KURBAN BAYRAMI

Ramazan Bayramı arefe günü oruç tutmak farzdır. Çünkü Ramazan Bayramı Arefe günü, Ramazan ayı oruçlarına dahildir. Kurban Bayramı arefe günü oruç tutmak farz değildir. Kurban Bayramı arefe günü oruç tutmak sevaptır Müstehap‘tır. Müstehap’ın anlamı, sevilen, beğenilen demektir. Kurban Bayramı arefe günü oruç tutanlar Allah katında sevilen kişilerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Etiketler:
kurban bayramı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM