Öğrencilerin kafasını tokuşturan öğretmene ‘kasten yaralama’ kararı

Sınıfta öğrencisine vuran ve öğrencilerin kafasını tokuşturan öğretmene yerel mahkeme tarafından verilen beraat kararı Yargıtay tarafından bozuldu ve öğretmene kasten yaralama suçu hükmü verildi.

Öğrencilerin kafasını tokuşturan öğretmene ‘kasten yaralama’ kararı

Öğrencilerin kafasını tokuşturan öğretmene ‘kasten yaralama’ kararı

2007 yılında Antalya’da yaşanan bir olayda sorulan soruya cevap vermediği gerekçesi ile kafasına vurulan ve diğer arkadaşı ile kafası tokuşturulan öğrencinin velisi öğretmeni şikayet etti.

Öğrencinin sürekli başını tutuğunun fark edilmesi üzerine annesi tarafından doktora götürülen öğrenciye tedavisinin basit tıbbi müdahale ile mümkün olacağı yönünde rapor verildi.

ÖĞRETMENE BERAAT

Alınan rapor ile birlikte öğrencinin velisi sınıf öğretmeni için şikayetçi oldu. Antalya 1. Sulh Ceza Mahkemesi inceleme, soruşturma sonucunda öğretmen hakkında beraat kararı verdi. Yerel mahkeme ilgili sağlık raporunda herhangi bir darp, cebir izi bulunmadığına dikkat çekerek, öğretmenin suç işleme kastı olmadığı sebebi ile öğretmenin beraatine karar verdi.

Yerel mahkemenin beraat kararı vermesinden sonra aile kararı temyize taşıdı.

YARGITAY: KASTEN YARALAMA

Yerel mahkemenin beraat kararı Yargıtay 3.Dairesi tarafından bozuldu. Yargıtay tarafından bozulan beraat kararının açıklamasında; sağlık raporu, yaşanan olayın oluşu, şahitler gösterildi. Yargıtay verdiği kararda öğretmenin öğrenciye vurması ve diğer öğrenci ile kafasını tokuşturmasını “kasten yaralama” suçu olarak gösterdi.

Yargıtay tarafından bozulan kararı tekrar görüşen yerel mahkeme öğretmene verilen beraat kararında ısrarcı oldu. Yerel mahkeme doktor raporunda herhangi bir darp izinin olmadığını, öğretmenin kasten yapmadığını savundu ve öğretmenin beraat etmesi gerektiğini belirtti.

Yerel mahkeme ve Yargıtay arasında oluşan bu süreçten dolayı ilgili dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gönderildi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından görüşülen dosya yerel mahkemenin verdiği kararı bozarak “kasten yaralama” suçu kapsamında öğretmenin mahkum edilmesine karar verildi.

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Haber Personel Haber

İçerik TimeTurk sitesinden alınmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM