Olağanüstü hal üç ay daha uzatıldı, OHAL ocak ayında bitecek

Olağanüstü hal uzatıldı. OHAL 3 ay daha uzatıldı ve ikinci üç aylık sürenin de eklenmesi ile OHAL toplamda altı aya çıkarılmış oldu. Bu süreçten sonra OHAL’in uzatılıp uzatılmayacağı ilerleyen günlerde netlik kazanacak.

Olağanüstü hal üç ay daha uzatıldı, OHAL ocak ayında bitecek

Olağanüstü hal üç ay daha uzatıldı, OHAL ocak ayında bitecek

TBMM Genel Kurulunda OHAL süresinin üç ay daha uzatılması kabul edildi. OHAL şimdilik 3+3 olmak üzere altı ay olarak gözüküyor. İlerleyen günlerde OHAL’in tekrar uzatılıp uzatılmayacağı belli değil. Ancak kamuda yürütülen soruşturmalar ve operasyonlar göz önüne alındığında OHAL’in daha sonra tekrar uzatılmasının mümkün olduğu yorumu yapılabilir.

DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA OHAL

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz akşamı yapılan kalkışma, darbe girişimi nedeniyle devlette alınan tebirler üst seviyeye çıkartılmış ve arkasından olağanüstü hal ilan edilmişti. OHAL süresi 3 ay olarak çıkartılmış ve OHAL’in uzatılıp uzatılmayacağı tartışılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan OHAL’in uzatılması konusunda görüşünün uzatılması yönünde olduğunu sık sık dile getiriyordu. OHAL’in uzatılmasının devlet ve kamu yararına olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda Fransa örneğini de vermişti. MHP OHAL’in uzatılması yönünde hükumete destek verirken CHP ve HDP OHAL’in uzatılmasına karşı tavır sergilediler.

OHAL 3 AY DAHA UZATILDI

Akşam saatlerinde TBMM’de görüşülen Başbakanlık tezkeresi kabul edildi. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen tezkeresi ile OHAL süresi 3 ay daha uzatılmış oldu. OHAL’in uzatılması ile birlikte ikinci üç aylık OHAL süresinin başlama tarihi 19 Ekim 2016 Çarşamba günü. Gece saat 01.00’dan itibaren OHAL süresi 3 ay daha uzayacak ve OHAL süresi OCAK ayında bitecek. Daha sonra ise OHAL süresinin tekrar uzatılıp uzatılmayacağı ilerleyen günlerde netlik kazanacak.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM