Ordu Kurul Kalesi’nde iki bin yıllık Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu

Bugünlerde Ordu çok önemli bir tarihi eserle anılmaya başlandı. Ordu’nun Kurul Kalesinde ortaya çıkarılan Ana Tanrıça Kibele heykeli tüm gözleri oraya çevirdi.

Ordu Kurul Kalesi’nde iki bin yıllık Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu

Ordu Kurul Kalesi’nde iki bin yıllık Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu

Ordu Kurul kalesinde yaklaşık yirmi beş arkeolog tarafından sürdürülen kazı çalışmalarında geçen hafta çıkarılan 2 bin 100 yıllık olduğu düşünülen Ana Tanrıça Kibele heykeli son birkaç günde on bin kişiden fazla ziyaretçiyi ağırladı.

ORDU KURUL KALESİ

Ordu Kurul kalesi Ordu il merkezine 15 km mesafede olan Bayadı köyü sınırları içerisinde sivri bir kayanın üzerinde kurulu tarihi bir kaledir. Ordu Kurul kalesi birinci dereceden arkeolojik kazı alanıdır. Kaleye çıkmak için 250-300 merdiven basamağının çıkılması gerekmektedir.

ana-tanrica-kibele-heykeli-cybele-statue-ordu-mother-goddess-turkiye
Ana Tanrıça Kibele

KALEDE KAZI ÇALIŞMALARI

Ordu Müzesi Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kazı çalışmalarına başlanılan Kurul kalesi kazı çalışmalarına Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlık etmektedir. 2010 yılından itibaren yapılan çalışmalarda çok sayıda tarihi eser bulunmuş olup, Kurul kalesi yerleşim alanı 2011 ve 2012 yılları kazı çalışmaları ile birlikte ortaya çıkarılmaya başlanmıştır.

ana-tanrica-kibele-heykeli-cybele-statue-ordu-mother-goddess-turkey
Ana Tanrıça Kibele

ANA TANRIÇA KİBELE

KibeleKybele olarak da bilinmekte olup, Anadolu’ya özgü bir Ana Tanrıça’dır. Neredeyse dünya üzerinde tüm toplumlarda Ana Tanrıça figürü yaygındır. Anadolu’da Ana Tanrıça kültünün geçmişinin milattan önce 8 binli yıllara dayandığı ifade edilmektedir. Ordu Kurul Kalesi kazı çalışmalarında geçen hafta bulunan Ana Tanrıça Kibele heykeli Anadolu’da Ana Tanrıça figürünün bir diğer göstergesidir.

Ana Tanrıça Kibele heykeli tahtında oturan bir figür olarak dikkat çekmektedir. Mermerden yapılmış 200-250 kg ağırlığında olduğu düşünülen, 110 cm boyunda olan heykel ziyaret edenler tarafından hayranlıkla ifade ediliyor. Ordu’nun Altınordu ilçesine bağlı Bayadı köyü (şimdiki adıyla Bayadı mahallesi) sınırlarında bulunan Ana Tanrıça Kibele heykeli ziyaretçilerini bekliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM