Telefonlarında ByLock tespit edilen 70 öğretmen gözaltına alındı

Afyonkarahisar’da 70 öğretmen FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Öğretmenlerin kullandıkları telefonlarda özel mesajlaşma olanağı sağlayan ByLock programının olduğu tespit edildi.

Telefonlarında ByLock tespit edilen 70 öğretmen gözaltına alındı

Telefonlarında ByLock tespit edilen 70 öğretmen gözaltına alındı

15 Temmuz akşamından sonra kamu personeli başta olmak üzere yapılan inceleme ve soruşturma işlemleri devam ediyor. Son günlerin en kalabalık gözaltı işlemi Afyonkarahisar’da gerçekleşti. FETÖ soruşturması kapsamında Afyonkarahisar ilinde 70 öğretmen gözaltına alındı.

ÖĞRETMENLER GÖZALTINA ALINDI

Memurlar.Net’in haberine göre Afyonkarahisar’da FETÖ üyesi oldukları iddia edilen ve cep telefonlarında özel program sayesinde şifreli haberleştikleri belirtilen 70 öğretmen gözaltına alındı. Afyonkarahisar’da gözaltına alınan 70 öğretmenin kişisel cep telefonlarında ByLock adlı programın yüklü olduğu tespit edildi.

BYLOCK NEDİR?

Sürekli gündeme getirilen ve terör örgütü oldukları iddia edilen kişilerin kullandıkları ByLock programı nedir? ByLock’u kim kullanır? Sorularını Öğretmenler İçin olarak araştırdık.

ByLock Programı

ByLock programı diğer mobil uygulamalar gibi işletim sistemi İOS veya Android olan telefonlara yüklenebilmektedir. ByLock programı ücretli değildir, bu programı herkes indirebilir ve telefonlarına kurabilir. ByLock programını Whatsapp programı gibi düşünün. Mesajlaşma yapabiliyorsunuz, arama yapabiliyorsunuz. ByLock programı üzerinden istediğiniz kişilerle yazışıp görüşebiliyorsunuz. ByLock programının 2014 yılında yazıldığı ve ByLock programının güncelleme işleminin 2015 yılına kadar bir defa yapıldığı tespit edildi. Dışarıdan bakıldığı zaman basit bir program gibi gözüken ByLock basit gözükmesinden dolayı bilmeyenler tarafından tercih edilen bir program değildir. Google Play ve Apple Store den yüklenebilen ByLock programının FETÖ tarafından yazıldığı, FETÖ üyelerinin kendi aralarında iletişim sağladığı basında sık sık yer almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM