Torun bakan anneanne, babaanne, büyükanneye ödenecek maaş, bakıcı parası

Çalışma Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan torununa bakan büyükanneye verilecek bebek bakım ücret parası yaklaşık bin 500 lira olacak. Anneanne, babaanne tarafından bakılan torun için Bakanlık çocuk bakıcı parası ödeyecek. Büyükannelere ödenecek olan torun bakım maaşı ise aylık 1500 Lira olacak. Yaklaşık 416 euro ödenecek.

Torun bakan anneanne, babaanne, büyükanneye ödenecek maaş, bakıcı parası

Torun bakan anneanne, babaanne, büyükanneye ödenecek maaş, bakıcı parası

Çalışan annelerin çocuklarına bakmak için tahsis ettiği sigortalı bakıcı teşvik ücreti torun bakan büyükannelere de ödenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından büyükannelere de bebek bakım ücret primi ödeneceği belirtilmişti. Bakan tarafından açıklanan torununa bakan anneanne ve babaanneye aylık ödenecek primin tutarı ise netleşmeye başladı. Bakanlık büyükannelere torunları için aylık 416 euro ödemeye hazırlanıyor. Bu tutar ise bin 500-bin 550 liraya denk geliyor.

ÇALIŞAN ANNELERE BAKICI ÜCRETİ

Günümüzde bakıcı bulmak, bakıcıya güvenmek anneler için en büyük sorunlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Gözü arkada kalmadan çocuklarını bırakabilecekleri kişiler sadece anneanne ve babaanne olan büyükannelerdir. Bunların dışında annelerin çocuklarını bırakacakları bakıcılar anneler için sürekli endişe yaratmaktadır. Geçen yıl AB tarafından desteklenen bakıcı parası teşviki İzmir, Bursa, Antalya, İstanbul ve Ankara’da uygulamaya girmişti. Bu uygulamada sigortalı bakıcı tutan çalışan annelere bakıcı parası olarak devlet aylık 416 euro maaş ödemektedir. Bu uygulamanın en büyük problemi ise sigortalı bakıcının birinci dereceden akraba olmaması şartı.

AYLIK BİN 500 LİRA TORUN DESTEĞİ

0-2 yaş aralığındaki çocuklar için beş ilde ödenen bakıcı ücreti uygulamasının tüm yurtta uygulanması, bu uygulamaya geçerken de birinci derece akraba olmama şartının kaldırılması planlanıyor. Bakanlık yeni koşullara göre çocuk bakan büyükanneleri de program kapsamına alacak. Bakanlığın torun bakan anneanne ve babaanneler için ise aylık ödeyeceği para miktarı bin 500 liraya yakın bir ücret olacak. 416 euro sigortalı bakıcı teşviki veren Bakanlık aynı ücreti büyükannelere de ödeyecek.

ALTYAPI HAZIRLANIYOR, SINIR 3 YAŞ OLACAK

Bakan Mehmet Müezzinoğlu torun bakan büyükannelere aylık ücret ödenmesi konusundaki projenin altyapısının hazırlandığını vurgularken büyükannelere bebek bakım desteği için sona yaklaşıldığını belirtti. Şimdilik projenin 0-3 yaş arası çocukları kapsadığı belirtilirken ilerleyen süreçlerde ve pilot uygulamaların değerlendirilmesine göre yaş sınırı değişikliğinin de yapılabileceği açıklandı.

PİLOT İL SAYISI ÜÇE ÇIKACAK

İlk açıklamada torun bakan anneanne ve babaanneye aylık maaş ödenmesi projesinin Bursa ve İzmir olacağı belirtilirken uygulama için bir ilin daha pilot il seçilmesi kararı verildi. Büyükannelere bebek bakım desteği için seçilecek üçüncü pilot ilin Antalya veya İstanbul olacağı belirtildi. Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kapsamında torun bakanlara maaş ödenmesi için gerekli başvuruların nasıl yapılacağı, başvuruda istenilecek şartlar ve belgelerin ilerleyen dönemlerde açıklanması bekleniyor.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. bende anneanne olcam ve işssizim.tabiki bize bu imkan saglanırsa kendi torunuma hem bakıp hemde başka bir iş bakmaktan kurtulmuş olurum.

  2. Bir an önce bütün illere yapılsın bu ne kimi yerde ödeniyor kimi yerde ödenmiyor kimi yer kimi bakar kıyamet ondan kopar

  3. özel iş yerlerinde çalışan annelerin çocuklarınada bakıcı parası verilmesini istiyorum ayrıcalık olmaasın

  4. Köyde hem tarlasını işleyip hemde hayvan yetistiren Anadolu kadınına bir kuruş vermeyin yine.onlar tarlaya giderken sırtına sarsın bebeğini değil mi? Köyde çalışan kadınlar devlet memuru olmadıkları için “çalışan” sayılamazlar tabii ki..! Devlet memuru bayanlar daha çok çocuk yapsınlar diye ugrasıyor devlet ama bosuna gayret, bir kac bin tl icin nemurelerimiz kolay kolay rahatını bozmaz

    • Memur olsun, işçi olsun ve ya köylü olsun… Kadının işi bu toplumda her statüde zor. Burada anlaşalım.
      BU uygulama umarım ki tüm yurda yayılır. Unutmayın ki bu toplumda torunlara bakmayı kutsal bir görev olarak üstlenen ve bu işi paha biçilemez şekilde yapan pek çok anneanne ve babaanne de sosyal güvencesi olmayan köylü analarımızdır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM