Hem Profesör Hem Rock Starı, Sıradışı Akademisyen

Hem Profesör Hem Rock Starı, Sıradışı Akademisyen Hem Profesör Hem Rock Starı, Sıradışı Akademisyen Prof. Dr. Emre Özgen. Öğretmenler İçin olarak size ilginç gelecek bir akademisyenden bahsedeceğiz. Prof. Dr. Emre Özgen 42 yaşında profesörlük unvanı alan en genç kişilerden, Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü Kurucu Başkanı. Ayrıca bir Rockçı, hemde sevilen bir Rock Starı. Türkiye’nin en genç profesörlerinden biri olan […]

Hem Profesör Hem Rock Starı, Sıradışı Akademisyen

Hem Profesör Hem Rock Starı, Sıradışı Akademisyen

Hem Profesör Hem Rock Starı, Sıradışı Akademisyen Prof. Dr. Emre Özgen. Öğretmenler İçin olarak size ilginç gelecek bir akademisyenden bahsedeceğiz. Prof. Dr. Emre Özgen 42 yaşında profesörlük unvanı alan en genç kişilerden, Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü Kurucu Başkanı. Ayrıca bir Rockçı, hemde sevilen bir Rock Starı.

Türkiye’nin en genç profesörlerinden biri olan Prof. Dr. Emre Özgen, 20 yıl önce ertelediği müzik kariyerine geri döndü.

Hem Profesör Hem Rock Starı, Sıradışı Akademisyen
Hem Profesör Hem Rock Starı, Sıradışı Akademisyen

Şarkıcı Teoman ve Pentagram grubu ile sahne paylaşan, Surrey Üniversitesi’nde doktora öğrenimine devam ederken dünyaca ünlü şarkıcı Bob Marley’in sahibi olduğu Island Plak Şirketi’nden albüm teklifi alan Emre Özgen, bilimde ilerlemek için tüm teklifleri reddetmiş. Akademik kariyerine devam eden Özgen yıllar sonra hayal ettiği rock müzik grubunu kurdu. Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emre Özgen ‘Ancak ve Ancak’ ismini taşıyan grupla birlikte İzmir’in popüler müzik mekanlarında sahne alıyor.

GENİŞ KİTLELERE ÜNİVERSİTE YILLARINDA ULAŞTI

Lise yıllarından gruplarda vokal yapan Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden dereceyle mezun olan Emre Özgen’in rock müzik serüveni, 19 yaşındayken 90’lı yılların hard rock grubu Akbaba’ya solist olarak katılmasıyla ivme kazandı. İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerde sayısız konser veren ve binlerce hayranına ulaşan grup, kısa süre içinde bir albüm teklifi aldı. Akbaba grubunun Moonlight albümünden sonra Pentagram, Dr Skull, Kramp gibi gruplar ve Teoman’la sahne paylaşan Özgen, bir yandan psikoloji alanındaki eğitimine devam etti. İngiltere’nin saygın üniversitelerinden Surrey’den araştırma görevlisi olarak teklif alınca müzik camiasının önde gelen isimlerinden Türkiye’de kalması yönünde baskı gördüğünü anlatan Emre Özgen, tercihini akademik çalışmadan yana kullandı.

Hem Profesör Hem Rock Starı, Sıradışı AkademisyenHem Profesör Hem Rock Starı, Sıradışı Akademisyen

İNGİLİZLER MÜZİĞİNİ SEVDİ

Emre Özgen 10 yıl boyunca İngiltere’de yaşadı. İngiltere yaşamında amatör olarak müzik çalışmalarını sürdürdü. BBC Radyosu’na canlı yayın konuğu olarak katıldı. Programı dinleyen Island Plak Şirketi’nden albüm teklifi alan Özgen, “Müzikle birlikte psikoloji alanındaki eğitimime her zaman ağırlık verdim. Island Plak’tan albüm teklifi aldığımda doktora öğrencisiydim. Teklifi kabul etseydim Surrey’de yıllardır emek verdiğim eğitimime son vermiş olacaktım ve doktoramı bitiremeyecektim. Bu yüzden teklifi reddederek akademisyenlikte ilerledim. Açıkçası müzikte ilerleseydim bugün hangi konumda olurdum merak ediyorum ancak herhangi bir pişmanlık duymuyorum. Sonuçta müzik insanı her zaman özgür kılar. Ben de kendimi hiçbir zaman kısıtlanmış hissetmedim. İstediğim zaman müziğe geri dönebileceğimi biliyordum” dedi.

SÖZ VE MÜZİKLER PROFESÖR EMRE ÖZGEN’DEN

“Çok sevdiğim alternatif rock tarzında Türkçe besteler yazmaya başladığım esnada deneyimli gitarist arkadaşım Levent Gaşgil ile tanıştım, uyum içinde çalışmaya başlayınca rock projemizi hayata geçirmeye karar verdik. Daha sonra davulda Emre Ercan ile bas gitarda Onur Özkara ekibe dahil olarak Ancak ve Ancak grubunun temellerini atıldı. Tarzımız Türkçe indie rock. Dinamik, eğlenceli ve bir o kadar da duygusal bir tarz sunmaya çalışıyoruz. Söz ve müzikleri bana ait olmak üzere şu anda gruba ait 12 parça mevcut. Konserlerimizde de kendi parçalarımızı seslendirmeye karar verdik. Yakında bir klip çekilecek. En büyük hedefimiz ise Türkiye genelinde bir turne gerçekleştirmek ve özellikle üniversite festivallerinde sahne alabilmek. İlk albümümüz için de çalışmalara başladık.”

Sözcü

Kültür Sanat
Sanat

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM