İlber Ortaylı’nın Yorumu: ‘Hayatını Yaşayan Neşeli Mozaik’

İlber Ortaylı’nın Yorumu: ‘Hayatını Yaşayan Neşeli Mozaik’ Hatay’da (Antakya’da) Hatay Arkeoloji Müzesi tarafından 2012 yılından günümüze yürütülen kazı çalışmalarında bulunan mozik dikkat çekti. Mozaik üzerinde Grekçe “Neşeli ol hayatını yaşa” yazılı olduğu yetkililerce ifade edildi. Çıkarılan mozaiğin Türkiye’de eşi olmadığını dünyada da İtalya’da buna benzer bir mozaik olduğu yetkililer tarafından belirtilirken buradan çıkarılan mozaiğin daha geniş kapsamlı olmasının ve […]

İlber Ortaylı’nın Yorumu: ‘Hayatını Yaşayan Neşeli Mozaik’

İlber Ortaylı’nın Yorumu: ‘Hayatını Yaşayan Neşeli Mozaik’

Hatay’da (Antakya’da) Hatay Arkeoloji Müzesi tarafından 2012 yılından günümüze yürütülen kazı çalışmalarında bulunan mozik dikkat çekti. Mozaik üzerinde Grekçe “Neşeli ol hayatını yaşa” yazılı olduğu yetkililerce ifade edildi.

Çıkarılan mozaiğin Türkiye’de eşi olmadığını dünyada da İtalya’da buna benzer bir mozaik olduğu yetkililer tarafından belirtilirken buradan çıkarılan mozaiğin daha geniş kapsamlı olmasının ve milattan önce 3. yüzyıla ait olmasının çok önemli olduğu ifade edildi.

Mozaiğin çıktığı yerde incelemelerde bulunan dünyaca ünlü tarihçimiz İlber Ortaylı, mozaik için çok nadir ve bir o kadar da değerli eser olduğunu vurguladı.

İlber Ortaylı konferans için geldiği Mustafa Kemal Üniversitesi’nden sonra kazı alanına giderek incelemelerde bulundu. Ortaylı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’tan da kazı çalışmaları hakkında detaylı bilgi aldı.

ANTAKYA’NIN GEÇMİŞİ ORTAYA ÇIKIYOR

Ünlü tarihçi Ortaylı, mozaik ile ilgili değerlendirmede bulunurken burada özellikle Antakya’da bu tarzda çok fazla mozaik olduğunu belirterek; ‘Bizim bildiğimiz geçmişin Antakya’sı ortaya çıkıyor. Bizim gençliğimizdeki 60’lı yıllarda bunların hiçbiri yoktu ortada. Ta yeni müzeden itibaren yan yana yapılacak kazılarda büyük mozaiklerin ortaya çıkacağı anlaşılıyor. Çünkü burada senatöryal ailelerin yani eyalet zenginlerinin kalabalığı ve servetleri hudutsuz.’ açıklamasını yaptı.

 MOZAİK MÜZESİ KURULACAK

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş’da mozaik ile ilgili açıklamalarda bulunurken mozaiğin bulunduğu alanda bulunan eserlerin sergilenmesi adına müze kuracaklarını ifade etti. Savaş ‘Mozaik Yolu projemiz var yaklaşık 3 ay önce başladı, mozaiği zengin olan 4 şehir var, içlerinde en zengin olanı Hatay, bu 4 şehri tanıtmak ve destinasyon oluşturmak istiyoruz. Sadece bu mozaik değil birçok eseri bu alanda bulduk, hepsini topladık, şuanda müzemizle değerlendiriyoruz, tabi tarihi doku olduğu için sürekli istişareler yapıyoruz bu nedenle uzun sürüyor.’ açıklamasında bulundu.

İçeriğin bir kısmı ve resim karar.com’dan alınmıştır.

Kültür Sanat
Kültür Sanat

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM