Üniversite Sempozyumunda Ağıtlar Yakıldı

Üniversite Sempozyumunda Ağıtlar Yakıldı İstanbul Şehir Üniversitesi Ağıt Sempozyumu düzenledi. Üniversitenin Sosyoloji Dükkânı Kulübü, acıların ve yasların en etkileyici şekilde anlatıldığı ağıdın kültürümüzdeki yerini anlatmak amacıyla Ağıt Sempozyumu düzenledi. Etkinlikte farklı dillerde ağıtlar yakıldı, yakılan bu ağıtların geçmişi, öykülri ve günümüze kadar yaşadıkları değişimler, performanslarla birlikte paylaşıldı. İstanbul Şehir Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Ağıt Sempozyumu’nda Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Zazaca, Çerkesçe ve Rumca ağıt […]

Üniversite Sempozyumunda Ağıtlar Yakıldı

Üniversite Sempozyumunda Ağıtlar Yakıldı

İstanbul Şehir Üniversitesi Ağıt Sempozyumu düzenledi. Üniversitenin Sosyoloji Dükkânı Kulübü, acıların ve yasların en etkileyici şekilde anlatıldığı ağıdın kültürümüzdeki yerini anlatmak amacıyla Ağıt Sempozyumu düzenledi. Etkinlikte farklı dillerde ağıtlar yakıldı, yakılan bu ağıtların geçmişi, öykülri ve günümüze kadar yaşadıkları değişimler, performanslarla birlikte paylaşıldı.

İstanbul Şehir Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Ağıt Sempozyumu’nda Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Zazaca, Çerkesçe ve Rumca ağıt örnekleri, ağıtların hikayeleri ile seslendirildi. Ağıtlar ilgili ağıtın diline hakim kişiler tarafından seslendirildi.

Üniversite Sempozyumunda Ağıtlar Yakıldı
Üniversite Sempozyumunda Ağıtlar Yakıldı

Türk Halk Müziği Sanatçısı ve Akademisyen Erol Parlak Çanakkale Savaşı’ndan sonra yazılan ve nadir olarak duyulan bir ağıt başta olmak üzere birçok ağıt örneğini canlı seslendirerek hikayelerini aktardı.

Ağıt nedir?

Ağıt, genellikle bir ölüm’ün ya da acı, üzücü bir olayın ardından söylenen halk türkü’südür. Doğal afet’ler, ölüm, hastalık gibi çaresizlikler karşısında korku, heyecan, üzüntü, isyan gibi duyguları ifade eden ezgili sözlerdir. Ağıtsöylemeye ağıt yakma, ağıt söyleyenlere ise ağıtçı denilmektedir.

Üniversite Sempozyumunda Ağıtlar Yakıldı

Ağıtların özellikleri şunlardır:

  • Ağıtlar, başından acı bir olay geçen ya da ölen kişinin iyiliklerinden, yiğitçe davranışlarından ve yaşamındaki önemli olaylardan söz eder.
  • Belli geleneksel hareketler eşliğinde kendine özgü ölçü ve uyaklarla söylenir.
  • Türklerde ağıt geleneği çok eskidir. Anadolu’nun hemen her yerinde söylenir.
  • Ağıtlar yarı anonim folklor ürünleri arasında da sayılabilir.
  • Türkçede 7, 8 ve 10 heceli ağıtlar yaygındır. En çok rastlanılanı 8 hecelilerdir.
  • Kimi şairler koşma nazım biçimiyle ağıtlar da söylemiştir.
  • Ağıtın, İslamiyet öncesi Türk edebiyatında karşılığı “sagu”, divan edebiyatında karşılığı ise “mersiye’dir.

 

Kültür Sanat
Kültür Sanat

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM