Ayasofya’nın Bilinmeyen Değeri

Ayasofya’nın Bilinmeyen Değeri Ayasofya’nın Bilinmeyen Değeri nedir? Ayasofya’nın Bilinmeyen Değeri. Ayasofya’nın Bilinmeyen Tarihi. Ülkelerin Ayasofya Planları. Ayasofya’nın Hazineleri. Ayasofya Camii Olacak Mı? İşte Size Ayasofya… Ayasofya’nın Bilinmeyen Değeri Ayasofya, dünya üzerinde hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar için önemli yapılardan birisidir. Ayasofya 1934 yılından bu yana İstanbul sınırları içerisinde müze olarak varlığını sürdürmekte ve her yıl […]

Ayasofya’nın Bilinmeyen Değeri

Ayasofya’nın Bilinmeyen Değeri

Ayasofya’nın Bilinmeyen Değeri nedir? Ayasofya’nın Bilinmeyen Değeri. Ayasofya’nın Bilinmeyen Tarihi. Ülkelerin Ayasofya Planları. Ayasofya’nın Hazineleri. Ayasofya Camii Olacak Mı? İşte Size Ayasofya…

Ayasofya’nın Bilinmeyen Değeri

Ayasofya, dünya üzerinde hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar için önemli yapılardan birisidir. Ayasofya 1934 yılından bu yana İstanbul sınırları içerisinde müze olarak varlığını sürdürmekte ve her yıl milyonlarca turiste kucak açmaktadır.

Ayasofya’nın Bilinmeyen Tarihi

Ayasofya hakkında hiçbir yazılı kaynağa not düşülmemiş birçok bilgi bulunuyor ve bunların birçoğu da zaman içerisinde uzmanlar tarafından keşfedilmektedir. Binanın sütunlarında ve çeşitli yerlerinde henüz tam olarak anlamlandırılamamış, şifreleri çözülmemiş simgeler bulunmaktadır.

Ülkelerin Ayasofya Planları

Açık bir şekilde olmasa da birçok Hristiyan ülkesinin, özellikle de Bizans İmparatorluğunun varisi olarak kabul edilen Yunanistan’ın Ayasofya’yı yeniden elde etme arzusu bulunmaktadır. Bu planlar hiçbir zaman dile getirilmemekte olmasına rağmen çeşitli gizli anlaşmalar zaman zaman gün yüzüne çıkmaktadır.

Ayasofya’nın Hazineleri

Ayasofya’nın en büyük hazineleri, içerisinde barındırdığı Türbeler olarak varsayılmaktadır. Yapı içerisinde beş Osmanlı Padişahının mabetleri bulunmakta olup, ziyaretçilere açıktır. Bunun haricinde yenileme çalışmaları sırasında bazı tarihi eserler bulunmuş ancak gizlilik nedeniyle bu nesnelerin neler oldukları hakkında herhangi bir açıklama da yapılmamıştır.

Ayasofya Camii Olacak Mı?

Ayasofya’nın Camii olması hakkında yıllardır birçok tartışma devam etmekte olup, henüz camii olması için ciddi veya gözle görülür bir adım atılmamıştır. Ancak mevcut Türkiye Hükümeti bu konuda ne kadar ciddi olduklarını mümkün olan her fırsatta dile getirmektedir.

 

makale
makale

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM