Bilgiyi Öğrenmede Öğretmen’e Alternatifler Mi Oluştu?

Okullarda öğrencileri için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan öğretmenlerin sağlayacağı bilgi, davranış ve tutumlar toplumun her bireyi için oldukça önemlidir.

Bilgiyi Öğrenmede Öğretmen’e Alternatifler Mi Oluştu?

Bilgiyi Öğrenmede Öğretmen’e Alternatifler Mi Oluştu?

Yasalar tarafından sınırları çizilen eğitim ve öğretim hayatının uygulayıcısıdır öğretmen. Öğretmen de öğrenciye mesleki teknik bilginin ve genel kültürü aktaran kişidir. Herkes çocuklarına ve arkadaşlarına sosyal çevresine yeni bir davranış biçimi yeni bir bilgi öğretebilir. Ya da günümüzde bilgisayar ve televizyon gibi iletişim araçlarından bilgiye ulaşılabilir. Ancak herhangi bir bilgiyi öğrenme aracı öğretmenle kıyas edilemez. Okullarda öğrencileri için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan öğretmenlerin sağlayacağı bilgi, davranış ve tutumlar toplumun her bireyi için oldukça önemlidir.

KENDİ ÇOCUKLARINDAN ÖNCE ÖĞRENCİLER

Çocukluk veya ergenlik döneminde her öğrencinin kendine has kişilik özellikleri, sorunları ve görgüsü sonucu kazanmış olduklarının farkında olan öğretmenler evde kendi çocuklarını ihmal edebilme pahasına öğrencilerin kişisel gelişimini desteklemektedirler. Özellikle lise döneminde yaşanan birçok problem kişilikleri oturana kadar devam etmektedir. Zaman zaman ailesiyle çatışan öğrenciler bu tarz problemlerini paylaşmak için en yakın gördükleri öğretmenlerinden yardım istemektedirler. Bu nedenledir ki öğretmen yalnızca beşeri bir takım bilgileri öğrenciye öğreten değil onları hayat zorluklarında da yalnız bırakmayarak daha güçlü bireyler olabilmeleri için canla başla mücadele etmektedirler.

EN BÜYÜK VAKİT ÖĞRETMENE

Öğrenciler eğitim hayatları süresince anne ve babalarından çok öğretmenleri ile vakit geçirmektedirler. Öğrencilerinin saygın birer birey olmalarında, kişiliklerinin gelişmesinde, güvenilir ve sosyal bireyler olmasında hiç şüphesiz ki öğretmenlerin sergilemiş oldukları tavır ve tutumlar, göstermiş olduğu sevgi ve yapmış oldukları fedakarlıklar büyük rol oynamaktadır. Öğretmen; öğrencilerine hayatı, insanı, doğayı, hayvanları sevmeyi öğreten sevgiyi aşılayan ve bunun öğretilebilir bir durum olduğunu ortaya koyan iyilik neferidir. Tüm bu iyi duygulara karşı onu mutlu edecek tek şey öğrencisinin başarısı ve bunu unutmayan vefası olmaktadır. Ne yazık ki toplumumuz bu kadar çok fedakarlığa rağmen öğretmenlerin hak ettiği kıymeti vermemektedir. Çocuğun başarısızlık hikayelerinin arkasında hep hedef gösterilen kişi olmaktadır. Aileler çoğu zaman yalnızca çocuğunun maddi eğitim ihtiyaçlarını sağlayarak tüm başarı bileşenlerini bir araya getirdiğini düşünmektedir. En büyük problem de burada başlamaktadır. Hem öğretmen hem de öğrenci için oldukça sancılı olan bu dönemle hep tek başına mücadele etmek zorunda kalan kişi yine öğretmen olmaktadır.

makale
eğitim makalesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM