Çalışan Bayanların En Önemli Sorunu Nedir?

Çalışan Bayanların En Önemli Sorunu Nedir? Çalışan bayanlar toplum, iş, eş ve aile arasında toplumsal anlamda yüklenen yüklerle yıpranmakta ve kendilerine zaman ayıramamaktadır. Çalışan bayanların en önemli sorunu; kadının kendi iç çatışması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kadın; eş, anne ve çalışan bayan rollerinden ve bunların getirdiği beklentiler fazlalaştıkça eksikleri, yetişemedikleri, yetersizlikleri konusunu sorun olarak algılamaya başlar. […]

Çalışan Bayanların En Önemli Sorunu Nedir?

Çalışan Bayanların En Önemli Sorunu Nedir?

Çalışan bayanlar toplum, iş, eş ve aile arasında toplumsal anlamda yüklenen yüklerle yıpranmakta ve kendilerine zaman ayıramamaktadır. Çalışan bayanların en önemli sorunu; kadının kendi iç çatışması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kadın; eş, anne ve çalışan bayan rollerinden ve bunların getirdiği beklentiler fazlalaştıkça eksikleri, yetişemedikleri, yetersizlikleri konusunu sorun olarak algılamaya başlar. Çalışan bayan eşine ve çocuklarına zamanı ayırmadığını, beklentilerini karşılayamadığı gibi fikirler ile suçluluk duygusuna kapılmaktadır.

PSİKOLOJİK YIPRANMA

Çalışan birçok bayan, bu tarz bir suçluluk duygusuna kapılmamak, için kendi gereksinimlerinden vazgeçmekte, psikolojik olarak yıpranmakta fiziki görünümünü önemsememekte eşini, çocuklarını ve diğer aile bireylerini memnun etmek için çabalamak zorundadır. Bayanın çalışma ve yaşam alanı evi ile sınırlıymış gibi kendisine vakit ayırmayı planladığı anların büyük bir şansmış gibi algılanmasına sebep olmaktadır.

Eğitimli, kendine güvenen bir kadınmış gibi görünse de, eş ve anne olmanın getirdiği yükümlülüklerden oluşan geleneksel kimliği ile çalışan bayan kimliği arasında sıkışıp kalmaktadır. Bu tarz çatışmalar günümüzde birçok çalışan bayan için önemli bir sorun olmaktadır. Bilinç düzeyi artan bayanlar, düşünsel anlamda değişim ve gelişimlere ayak uydurmaya çalışmasına rağmen duygu ve düşüncelerinin ait olduğu toplumla çelişmesi sorunun çözümünü zorlaştırmakta aile ve toplumla çatışmaya başlamaktadır. Çalışan bayanların bu sorunu neredeyse ülkemizde gelişime açık bütün kadınların yaşadığı en temel sorundur. Çalışan bayan rolü hala çalışmayan bayan rolünün de üstlendiği bütün sorumlulukların yüklenmesini ve çalışmak isteyen bayanlarında bazen gönüllü olarak bu duruma ayak uydurmasıyla uzun yıllar çözülemeyecek bir sorun gibi durmaktadır. Oysaki her kadın erkek çocuklarını yetiştirirken evdeki sorumlulukların yalnızca anneye ait olmadığını bilincini aşılayabilseler belki bizler için değil ama gelecek nesiller için umut vaat edici olabilir.

Sizin kadın olmaktan ne anladığınız, eş ve annelik rollerinin sizin için ne ifade ettiği gibi sorulara kendi içinizde yanıt vererek hayatınızı kolaylaştıracak adımları atmanız gerekmektedir. Ataerkil toplumun yüklediği yükü kabul ederek hem çalışan bayan olmak, hem evinizin temizliğinden sorumlu olmak, hem her gün yemek yapmak, hem eşinizi tek taraflı mutlu etmek zorunda değilsiniz.

Öğretmenler İçin

makale
öğretmen makalesi

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Çalışan Anne

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM