Çalışan Kadın Olmak Zor, Çalışan Kadının Zorlukları

Çalışan Kadın Olmak Zor, Çalışan Kadının Zorlukları Kadınlar için çoğu zorluklar aslında tüm dünyada aynıdır. 21.yüzyılda bile olunsa Türkiye’de kadın olmak bile bazen bunu apaçık ortaya serebiliyor. Türkiye’de çalışan kadın olmak zor, ev hanımı olmak varken çalışmak neden? Diye söyleyebilir bazı kadınlar. Bazıları da ise bu duruma zorunlu olarak getirilmiştir. Kocaları, ailesi veya yakınları tarafından […]

Çalışan Kadın Olmak Zor, Çalışan Kadının Zorlukları

Çalışan Kadın Olmak Zor, Çalışan Kadının Zorlukları

Kadınlar için çoğu zorluklar aslında tüm dünyada aynıdır. 21.yüzyılda bile olunsa Türkiye’de kadın olmak bile bazen bunu apaçık ortaya serebiliyor. Türkiye’de çalışan kadın olmak zor, ev hanımı olmak varken çalışmak neden? Diye söyleyebilir bazı kadınlar. Bazıları da ise bu duruma zorunlu olarak getirilmiştir. Kocaları, ailesi veya yakınları tarafından zorlanan kısımdır bunlar. Birde çalışmak isteyen ve hedefine ulaşıp çalışan kadınlar vardır. Sadece kadın olmak bile zorken, çalışan kadın olmanın zorluğu herkesin altından kalkabileceği bir durum değildir anlaşılacağı üzere. Ev işleri, çocuklarla ilgilenmesi ve bunları sürekli hale getirip artı olarak çalışması bekleniyor kadınlardan. İş hayatında kadınlar çok zorluk çekebilir fakat “çalışamaz, yapamaz, edemez” denilemez.

Kadın Dediğin Evde Oturur! Yersen…

Aslında bütün zorlukların asıl temeli budur. Kadın kısmı dediğin evde oturur cümlesi bir erkek kadına vaat edilmiş tek kariyer olarak ev hanımlığı biçmiştir aslında. Bu dayatmalara karşı dimdik durup çalışan kadınlar aslında bazı aşamaları aşmış kadınlardır.

Çalışan Kadın İşlerinde Başarılı Olabilir Mi?

Bir kısmı çalışmayı “erkek işi” olarak görüyor. Kadınların giyinişine ve hareketlerine dikkat etmelidir diye katı kurallar vardır. Aslında dışarıda iş ilanlarında da bayan işçi alımı her zaman vardır diye biliyor. Başarılı olabilir mi? sorusuna ise verilen cevap ise soruda gizli. Kadınlarda çalışma azmi ve gücü bulabilen, birazda kendine güveni olan her zaman çalışabilir. Çalışmaması için önünde hiçbir engel yoktur. İşlerinde başarılı olmak isteyenler ise sürekli olarak çalışmaya devam etmelidir. Birde kadınların özel sorunları vardır. Hamile olduğu zaman iş göremez. Böyle şeylere dikkat ederse, iznini ve diğer problemleri de düzgün şekilde kullanabilirse tüm olumsuzluklar ortadan kalkacaktır.  Bayan işçi her zaman zorluk çeker fakat üstesinden gelebilir.

Ülke Kalkınmasında Önemli Faktör: Kadın Gücü

İş dünyasında, kadınlarında katılımın ardından Norveç örneğinde olduğu gibi kadın çalışanının kotasını, Türkiye’de %25 iş gücü katılması halinde çok önemli bir iş gücü sağlanabilir. Türkiye’nin iş gücünde artışı sağlayacak asıl etkenin aslında kadın faktörü olduğu da gözle görülür şekildedir. İstihdam piyasasında ise kadınların durumu %27’lik bir katılım oranının olduğu, bu durumun halka açık olan şirketlerde %11’de olduğu belirtiliyor.

Öğretmenler İçin

makale
yeni makale

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM