Çalışan Kadın Olmanın Zor Şartları

Çalışan Kadın Olmanın Zor Şartları Türkiye’de kadın olmak zordur. Fakat çalışan kadın olmak daha zordur. Çünkü hem iş yeri hem de ev hayatındaki sorumluluklar fazlalaştıkça, aradaki dengeyi korumaya ve eşit tutmaya çalışır. Tabi bu durum ise fazla enerji gerektirir. Aile bireylerine bütçe konusunda yardımcı olmak ve kariyer hedeflerini gerçekleştirmek istediği bu çalışma hayatında başarılı olurken, […]

Çalışan Kadın Olmanın Zor Şartları

Çalışan Kadın Olmanın Zor Şartları

Türkiye’de kadın olmak zordur. Fakat çalışan kadın olmak daha zordur. Çünkü hem iş yeri hem de ev hayatındaki sorumluluklar fazlalaştıkça, aradaki dengeyi korumaya ve eşit tutmaya çalışır. Tabi bu durum ise fazla enerji gerektirir.

Aile bireylerine bütçe konusunda yardımcı olmak ve kariyer hedeflerini gerçekleştirmek istediği bu çalışma hayatında başarılı olurken, aynı zamanda ev hayatının da getirdiği yükümlülükler olduğu için denge konusunda epey güç problemi yaşarlar. Peki ama  çalışan kadınlar ne gibi sorunlar ile daha çok  karşılaşıyorlar?

 – Genel olarak en çok problem olan; çalışan bayanların öncelikle iş, ev ve özel hayatlarında ayrım yapmaya çalışırken güç problemleri yaşayarak enerjileri tükenir.

– Özellikle evli ve çalışma hayatını sürdüren bayanlar; genellikle çocukları dünyaya geldikten sonra iş hayatında değişiklik yapabilirler. Örnek verecek olursak; çalışan bir annenin çocuğuyla ilgilenmesi için iş hayatına kısa süreli yada tamamen ara vermesi gibidir

– Bir çok sektör de erkekler iş anlamında biraz daha imkan sahibi olurken, kadınlar bu durumdan yararlanamadığı gibi dışlanıyor. Ayrımcılık yapılabiliyor.

– Bayanlar çalıştıkları iş ortamında bazen kötü söz, bazen de cinsel istismara uğrayabiliyor.

– Çalışan erkeklere karşı güçlü durmaya çalışan kadınların, bir yıl öncesine kadar işi, evi ve ailesini ihmal etmeden dengede tutabilmekteydi ama artık ev hayatının, ev işlerinin, aile hayatının yanında çalışma  hayatına da atılmış oluyorlar. Ayrıca artık iş hayatını ve ev hayatını dengede tutmakta sorun yaşamıyorlar.

Özellikle evli ve çocuklu olunca sorumluluk arttığı için çalışma hayatında zorluk yaşayan bayanlar, gelecekte yıpranarak, sorumluluklarını yerine getirmemeye ve yorulmaya başlar. Bunun sonunda ise kendini suçlamaya, güvensizlik yaşamasına neden olur. Bir de yorgunluğun ve güvensizlik stresinin üstüne herkesten ayrı bir yorum gelmesi de bu durumu tetikliyor. Sonuç olarak kadınlara değer verelim ki onların yaşadığı bu hayat hem zorlu hem de sürekli sorumlulukları vardır. Yükü hafiflemez. Çalışan kadınların aile bütçesine yardımcı olması, hem ev hayatını hem de iş hayatını hatta özel hayatını bile dengede tutabilen bayanları herkes ayakta alkışlamalıdır.

Öğretmenler İçin

 

makale
son makale

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
cinsel istismar

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM