Dünyanın En Önemli Mesleği Öğretmenlik Midir?

Dünyanın En Önemli Mesleği Öğretmenlik Midir? Dünyada var olan meslek grupları içerisinde en kutsal ve insanlık için hayatı önem taşıyan meslek grubu öğretmenlik mesleğidir.  Bir ulusun varlığını devam ettirebilmesi, ulusun ayakta durabilmesi, ulusun milleti ile birlikte güçlü bir şekilde geleceğini inşaa edeceği için kendilerini yetiştirecek, hayata hazırlayacak eğitimcilere ve öğretmenlere önem vermeli ve onların değerini […]

Dünyanın En Önemli Mesleği Öğretmenlik Midir?

Dünyanın En Önemli Mesleği Öğretmenlik Midir?

Dünyada var olan meslek grupları içerisinde en kutsal ve insanlık için hayatı önem taşıyan meslek grubu öğretmenlik mesleğidir.  Bir ulusun varlığını devam ettirebilmesi, ulusun ayakta durabilmesi, ulusun milleti ile birlikte güçlü bir şekilde geleceğini inşaa edeceği için kendilerini yetiştirecek, hayata hazırlayacak eğitimcilere ve öğretmenlere önem vermeli ve onların değerini iyi anlayacak tarzda yatırımlar yapmak gerekmektedir.

EĞİTİMDEN YOKSUN ULUS OLAMAZ!

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Eğitimden, öğretimden, yoksun olan bir ulus henüz ulus namını almak yeteneğine kavuşmamıştır” sözüyle öğretmeni değerli görmeyen, öğretmene itibar etmeyen, öğretmenin önemini hala anlayamamış, kavrayamamış bir toplum ve bir millet geleceğini onarılması zor sıkıntılar yaşamaya mahkum olurken ülke geleceğini de tehlikeye sokmaktır. Çünkü; öğretmen kendisine emanet edilen çocukları, ailesinin bile katlanamayacağı bir sürü fedakarlıklara katlanarak aklın ve bilimin önderliğinde çocuklar yetiştirmeye ve onları hayata hazırlamaya, onları ahlaklı, kişilikli, vatanını ve milletini seven, hür ve bilimsel düşünme gücüne sahip birer birey olarak topluma kazandırmaya çalışmaktadır. Tüm bunları ancak ve ancak bir öğretmen başarabilme yetisine sahiptir. Öğretmenlik mesleğini herhangi bir meslek grubuymuş gibi gören, onu çocuğunun bir rehberi, bir eğiticisi gibi değil de çocuğunun bakıcısıymış gibi hisseden ve hissettiren bir zihniyetin ne kadar yanılgı içine düştüğünü, ne kadar vahim bir duruma neden olduğunu öğretmenlik mesleğin kıymetini bilenler üzüntü içerisinde izlemektedir. İnsanlık toplumunun en fedakar ve en saygıdeğer unsurunu hiç şüphesiz ki öğretmenler oluşturmaktadır sözü ile Mustafa Kemal Atatürk; öğretmen ve öğretmenlik mesleğinin önemini açıklamaya çalışsa da yıllardır ülkemizde öğretmene bakış açısında hiçbir değişiklik gözlenmemiştir.

SORUNU ÖĞRETMENDE ARIYORLAR

Anne ve babalar öğrencinin öğrenememe veya davranışsal sorunlarının kaynağını kendilerinde aramak yerine öğretmende aramaktadır. Hal böyle olunca da anne babasının saygı duymadığı mesleğe öğrenciler de saydı duymaması gerektiğini davranışsal olarak öğrenmeye başlamaktadır. Öğretmeni öğrencinin gözünde itibarsızlaştıran bu çaba ne yazık ki toplumsal açıdan ciddi yaraların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Her türlü fedakarlığa katlanarak çoğu zaman sağlığından ve kendi çocuğundan bile ödünler vererek onurla yürütmeye çalıştıkları mesleklerinde değerli öğretmenlerin toplumda hak ettiği yeri bir an önce alması gerekmektedir.

makale
makale

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
aile başarı öğrenci

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM