‘Her Bebek Dünyaya Bilim Adamı Olarak Merhaba Der’

‘Her Bebek Dünyaya Bilim Adamı Olarak Merhaba Der’ Dünyanın meşhur profesörleri arasında yer alan ve dünya çapında gelecek bilimcisi olarak anılan Prof. Dr. Michio Kaku son dönemde yaptığı açıklama ile adından yine söz ettireceğe benziyor. Japon Profesör Türkiye’ye geldi. Konuşmasında dünyaya gelen her bebeğin bilim adamı olarak doğduğunu vurguladı. Bebeklere ilham verilmesi gerektiğini belirten Kaku, bebeklere model olduğumuzu, bebeklere rol modellerini […]

‘Her Bebek Dünyaya Bilim Adamı Olarak Merhaba Der’

‘Her Bebek Dünyaya Bilim Adamı Olarak Merhaba Der’

Dünyanın meşhur profesörleri arasında yer alan ve dünya çapında gelecek bilimcisi olarak anılan Prof. Dr. Michio Kaku son dönemde yaptığı açıklama ile adından yine söz ettireceğe benziyor.

Japon Profesör Türkiye’ye geldi. Konuşmasında dünyaya gelen her bebeğin bilim adamı olarak doğduğunu vurguladı. Bebeklere ilham verilmesi gerektiğini belirten Kaku, bebeklere model olduğumuzu, bebeklere rol modellerini bulmaları için yardımcı olmamız gerektiğini ifade etti. Japon Profesör’ün en dikkat çekici açıklamasından birisi ise çocuklara emir kipi ile konuşulmasının yanlış olduğuydu.

Japon Fizik Profesörü Prof. Dr. Michio Kaku, Türkiye’ye IV. Uluslararası Eğitim Forumu kapsamında geldi.

DÜNYADAKİ EĞİTİM SİSTEMİ ÇÖKTÜ

Michio Kaku, dünyadaki eğitim sisteminin çöktüğünü üstüne basa basa belirtirken, çocukların eğitimi konusunda çok önemli adım atılması gerektiğine dikkat çekti.

Öğretmenler İçin olarak Japon Fizik Profesörü Prof. Dr. Michio Kaku’nun açıklamalarından derlediklerimiz;

Dünya üzerinde hızla gelişen teknoloji duygularımızı bile teknolojiye alet edecek. İlerde ‘duygular’ SMS olarak gönderilebilecek. Okullar yerine dersler evlerde işlenebilecek, öğrencilerin odasının duvarı sınıf tahtası olarak kullanılacak. Dersler öğrencilerin odalarına yansıyacak. Öğretmenlik mesleği bu konuda pasif hale gelecek. Hızla değişen teknolojiye rağmen gelecekte var olacak meslekler arasında günümüzden; çöpçülük, bahçıvanlık, polislik,inşaat işçiliği meslekleri varlığını sürdürecek.

Dünyadaki eğitim sistemleri gelecekteki değişim ve dönüşümlere  ayak uydurma konusunda yeterli olmayacak. Bu yüzden özellikle 10-16 yaş arasındaki çocuklarımıza örnek olmak, ilham vermek zorundayız.

ÇOCUKLARDA BİLİMSEL MERAK ÖLÜYOR

Japon Fizik Profesörü çocukların bilimsel meraklarının azaldığını, bilimsel meraklarını öldüren eğitim sisteminin olduğunu vurguladı. Bu eğitim sisteminin öğrencilerde bilimsel merak uyandırmak bir yana bilimsel merakı öldürdüğünü belirten Kaku, sistemin tersine onlarda bilimsel merak, bilimsel heyecan uyandırmalıyız dedi.

HER BEBEK BİLİM ADAMI OLARAK DOĞAR

Kaku açıklamalarından dikkat çeken ‘her bebek bilim adamı olarak doğar‘ ifadesine açıklık getirdi. Japon Fizik Profesörü çocukların geleceğinin 10 yaşında başladığını belirtirken, çocukların 10 yaşından sonra çekirdek ailesinin dışında (anne baba vs)  başka insanları başka hayatları keşfettiğini belirterek, 10 yaşında başlayan bu merak sürecinin 16 yaşında durduğunu, 16 yaşında çocuklarda bilimsel merakın iyice azaldığını ve bittiğini, bunun en büyük nedeninin ise arkadaş, çevre baskısı olduğunu ifade etti.

Öğrenciler arasında çok çalışan, araştırmacı olana “İnek” lakabı takıldığını, bunun da o kişiyi olumsuz etkilediğini belirten Kaku öğrencilerde bilimsel merakın bitmesinin ikinci nedeni olarak ezbere dayalı eğitim sistemini gösterdi. Ezber sistemin bilimi sıkıcı hale getirdiğini bunun yerine 10-16 yaşlarında çocuklara ilham verilmesi gerektiğini, çocukların bilimsel merakının öldürülmemesi gerektiğini ifade etti.

TADINDA İNTERNET YARARLI

Çocuklara internet zararlı mı? Çocuklar interneti kullanmalı mı?

Japon Fizik Profesörü Prof. Dr. Michio Kaku çocukları internetten tamamen mahrum bırakmanın zararının dokunacağını, çocukların sosyal olarak başarısız olacağını belirtti. Bu yüzden kararında bir internet kullanımın çok önemli olduğunu vurguladı. Çocuklar arkadaşlarıyla beraber iletişim kurma, oyun oynama, heyecan, kıskançlık, sevinç, paylaşım, kavga vb duyguları yaşayarak öğrenmeli. İnternet kullanımı ile de sosyal medyayı öğrenmeli açıklamasında bulundu.

Kaku, çocuklara emir kipi ile konuşmayın, çocukları başkalarının çocukları ile kıyaslamayın. Çocuklarınızla arkadaş olun ifadeleri ile konuşmasını bitirdi.
Öğretmenler İçin

makale
eğitim makalesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM