İki Mesaiyi Bir Arada Yapan Meslek Sahipleri; Kadınlar

İki Mesaiyi Bir Arada Yapan Meslek Sahipleri; Kadınlar Geçmiş dönemlerde bayanlar tarla ve bahçe işlerinde çalışıyordu. Kentleşmeyle beraber ev kadını diye bir meslek türemeye başladı ki tam da bu noktada kentleşmenin getirdiği eğitimi avantaja çevirerek iş yaşamının içinde var olmaya başladı. Günümüzde bayanların büyük bir eğitim yaşamları boyunca aileleri tarafından okumaları gerektiği yönündeki telkinleri duyarak […]

İki Mesaiyi Bir Arada Yapan Meslek Sahipleri; Kadınlar

İki Mesaiyi Bir Arada Yapan Meslek Sahipleri; Kadınlar

Geçmiş dönemlerde bayanlar tarla ve bahçe işlerinde çalışıyordu. Kentleşmeyle beraber ev kadını diye bir meslek türemeye başladı ki tam da bu noktada kentleşmenin getirdiği eğitimi avantaja çevirerek iş yaşamının içinde var olmaya başladı.

Günümüzde bayanların büyük bir eğitim yaşamları boyunca aileleri tarafından okumaları gerektiği yönündeki telkinleri duyarak büyümektedirler. Ekonomik anlamda özgürlüğe sahip olmaları gerektiği, anne ve diğer aile büyükleri gibi sıkıntılar yaşaması yönünde birçok örnekle beraber öğütler verilir bayanlara. Aslında durum verilen öğütlerdeki gibi iyimser değil. Çalışan bayanlar iki mesaiyi bir arada yürütmeye çalışan birer işçi oldu. İşten yorgun argın çıkan bayanı evinde bir sürü başka sorumluluklar bekledi. Ev temizlenecek, çocukların ödevleri yapılacak, çamaşırlar yıkanacak, yemek yapılacak diye koşuşturan bir bayan modeli çıktı ortaya. Bazı bayanlar çalışmayı istemesine rağmen çocuklarına bakmaya zorlandı. Bayanlara bunlar öğütlenip öğretilirken, erkeklere sorumluluğu paylaşması gerektiği söylenmedi, öğretilmedi. Çalışan bayanlar iyi anne, iyi eş ve iyi kadın vurguları arasında sıkışan kadınların kimi zaman yardımına anneleri, kayınvalideleri yetişse de sorunun erkek egemen toplumdan kaynaklandığı konusundan bir adım bile öteye gidilemedi.

SUÇLULUK DUYGUSU

Bayanlar çalışmaya başlayınca iş, ev ve çocuk sorumluluğunda meydana gelen aksamalarda anneler genellikle suçluluk duygusuna kapıldıkları için bu kadar sorumluluğa bir de sıkıntı ve kaygılar eklendi. Bu da bazı kadınların çocuk sahibi olduktan sonra iş yaşamlarına son vermesinin önünü açtı.

Çalışan bayanlar annelik dışında eş ve ev hanımlığı rolleri konusunda sıkıntı günler geçiren kadınlar üzerlerinde herhangi bir baskı olmadan da mükemmel kadın dürtüsü ile hareket ederek hayatlarını zorlaştırabilirler. Eşi, çalışan bayana ev işlerine yardımcı olacak başka bir bayanla anlaşarak sorumluluğunu azaltmaya çalışsa da kadın herşeyi mükemmel yapabildiğine ve yardım almadan da bütün işlerin üstesinden gelebildiğine inandığı için bu teklife olumsuz cevap verebilir. Bu tarz bayanlar genellikle toplumda tükenmiş, aşırı yorgun ve kaygılı birer bireye dönüşmektedir.

Çalışan bayanların her şeyi sorunsuzca halledebilirim gayesinden vazgeçmeleri ve kendilerine nefes alabilecekleri alanlar yaratmaları açısından hayat müşterektir diyebilecek eşlerin desteğine ihtiyacı vardır.

makale
güncel eğitim makaleleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM