DOLAR 5,7898
EURO 6,4559
ALTIN 277,4
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

Su içmenin adabı

Su, canlıların hayat kaynağıdır. Tüm canlıların en küçük canlı organizmasından en büyük organına, uzvuna kadar suyun hayati önemi bulunmaktadır. Su içmenin dini olarak edebi kuralları, adabı bilimsel olarak da bunların açıklaması mevcuttur. İslamiyet her konuda olduğu gibi su içmenin adabı hususunda da bilime öncülük etmektedir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammet’in su içmenin adabı ile ilgili hadisleri ve islam büyüklerinin bu hususta önerileri bulunmaktadır.

Su içmenin adabı
30.01.2017
A+
A-

İslamiyette su içmenin adabı ve su içme adabı ile ilgili hadisler

Suyun hayatımızdaki önemi konusunda açıklayıcı birkaç bilimsel araştırmaya yer verelim. Dünya üzerinde yaklaşık %71 oranında su bulunmaktadır. Dünyamızın %71’i su diyebiliriz. Ancak insanlar için tüm su kaynakları içilebilir değildir. Dünyadaki su kaynaklarının sadece %0,4’lük kısmı içilebilir sudur. Bu yüzden tüm ülkelerin yer yüzündeki içilebilir su kaynakları üzerinde ortak hareket etmesi ve gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Suyun önemi kısaca; SU OLMAZSA İNSANLIK YAŞAYAMAZ.

Ülkemizde su tüketimi ve suyun önemi;

Öğretmenler İçin sitesi olarak su içmenin adabı hususuna değinmeden, Allah’ın bize lütfettiği yaşam kaynağı suya ülke olarak daha fazla önem vermemiz konusunda birkaç cümle açıklama yapmak istiyoruz. Tüm bakanlıklar bu konuda çalışma yürütebilirler. En basit örnekle öğretmenler suyun önemi ile ilgili kompozisyon çalışmaları yaptırarak öğrencilere suyun tüketimi, suyun önemi konularında bilinçlendirme çalışması yapabilirler. Suyun önemi biyoloji dersi ile, kimya dersi ile sınırlı kalmamalıdır. Her kademede her derste suyun önemi maddeler halinde öğrencilere anlatılmalıdır. Okul öncesinde ve ilkokul kademesinde suyun önemi slayt gösterileri ile resimlerle, boyamalarla, çizgi filmlerle öğrencilere sevdirilebilir etkinliklerle anlatılabilir. Üst kademelerde ise deneyler, uygulamalar, araştırma ödevleri ile bu konuda çalışmalar yapılabilir.

Suyun önemi resmi kurumlar tarafından basılacak afiş ve posterlerle tüm kurumlarda, sokaklarda, parklarda subliminal olarak halka yansıtılabilir. Su kaynaklarımızın bilinçli tüketilmesi demek geleceğimizin sağlıklı olarak şekillenmesi anlamına gelmektedir.

SU İÇMENİN ADABI

[dropcap][/dropcap]İslamiyet su içmenin adabı konusunda insanlara yol göstermektedir. Hadislerde belirtilen su içmenin adabı hususu hem ahlaki açıdan hem de sağlık açısından önem arz etmektedir. Su içme adabı ile ilgili hadisler incelendiğinde hadislerde yer alan bilgilerin insanlara yol gösterdiği görülecektir. Büyüklerin çocuklara küçük yaştan itibaren yeme içme alışkanlığı kazandırmasında edep ve adap kuralları önemlidir. Su içme adabı okul öncesi eğitimden itibaren öğrencilere öğretilmelidir. Okul öncesinde ve ilkokulda suyun önemi ile ilgili yapılan etkinlikler su içme adabı için de uygulanabilir. Su içme adabı boyama etkinlikleri ile küçük yaşta çocuklara öğretilebilir, sevdirilebilir.

Su içme adabı çizgi film serileri ile öğrencilere öğretilmelidir. Bu konuda TRT çocuk kanalına ve benzr içerikli çizgi film kanallarına büyük iş düşmektedir. Bilimsel olarak animasyon filmler, çizgi filmler çocuklar için daha etkili öğrenme yöntemidir. Su içmenin adabı ile ilgili çizgi film örneklerini ogretmenlericin.com olarak sizler için derledik.

Su içmenin adabı çizgi film serisi 1

Su içmenin adabı çizgi film serisi 2

Su içmenin adabı çizgi film serisi 3

PEYGAMBERİMİZİN SUYA VERDİĞİ ÖNEM

Her suyu içmek insan bedenine yarardan çok zarar sağlar. Peygamber Efendimiz Hz.Muhammet’in su içerken dikkat ettiği hususlardan en önemlisi suyun temizliği ve kalitesi olmuştur. Peygamberimizin eşi Hz. Aişe efendimiz tarafından verilen örneklerde, Peygamber Efendimizin kendisinin ve çevresindekilerin içtikleri suyun kalitesine özen gösterdiği, bilmediği bir kaynaktan gelen suyu içmediğini belirtmiştir. Ayrıca Resulullah Efendimiz’e içme suyu olarak Medine’ye birkaç günlük mesafede yer alan “Büyut-üs Sükya” tatlı su pınarlarından su getirildiğini ifade etmiştir.

SU İÇMENİN ADABI

Su içerken dikkat edilmesi gereken adap kuralları vardır. Bu kurallar İslami olarak da birçok alim tarafından ele alınmış ve incelenmiştir. Müslümanlar olarak su içerken uymamız gereken kurallar arasında en önemlisi oturarak su içmektir. Peygamber efendimiz her zaman suyu ve su gibi sıvı içecekleri oturarak içmeye özen gösterirdi. Bazı alimlerin rivayetlerinde efendimizin çok nadir de olsa suyu ayakta içtiği de belirtilmiştir. Oturarak su içmek sünnettir. Ayrıca su içerken sağımızdakine ikram etmek de bir diğer su içme sünnetidir. Peygamber Efendimiz su içerken ilk önce her zaman sağındaki kişiye ikram etmiştir.

Buhari Müslim’den;

Enes (r.a.) anlatıyor. Peygamberimiz bir gün evime geldi. Koyundan kendisine süt sağdık, sütün kıvamını ayarlamak için kendi kuyumuzdan kaynağı temiz biraz su kattık ve efendimize ikram ettik. Efendimizin sağında bir bedevi oturuyordu. Solunda Hz. Ebu Bekir (ra), önünde ise Hz. Ömer (ra) oturuyordu. Allah Resulü kendisine ikram edilen sütü içtikten sonra sütü bedeviye verdi ve şöyle söyledi ve tekrarladı: “Önce sağdakiler.”

Su içmenin adap kuralları genelde 7 madde halinde toplanmıştır. Adap kuralları aynı zamanda su içmenin sünnetleridir. Su içmenin 7 adabı, 7 sünneti;

 • Besmele çekerek suyu içmeliyiz
 • Kıbleye yönelerek oturarak su içmeliyiz
 • Suyu çevremizdekilere ikram etmeliyiz
 • Bardağı sağ elimizde tutmalıyız
 • Suyu 3 yudumda, dinlenerek içmeliyiz
 • Su içtiğimiz bardağa üflememeliyiz
 • Su içtikten sonra Allah’a şükretmeliyiz

Su içmenin adabı konusunda İslami olarak belirtilen hükümleri bu şekilde sıralayabiliriz. Suyun temiz olması, suyun kaynağının bilinmesi de önemli adap kurallarındandır. Su içtiğimiz bardağın temizliği ve içtikten sonra su içilen bardağın temizlenmesi de yine önemlidir. Su içmenin sünnetleri için Peygamberimizin hayatının okunmasını ve bu konudaki rivayetlerin detaylıca incelenmesi gerekmektedir.

Su içmenin sünnetleri ve adabı üzerine bazı notlar;

Peygamber Efendimiz buyurdular; “Sağ elinizle yiyiniz, sağ elinizle içiniz, sağ elinizle alınız ve sağ elinizle veriniz. Çünkü şeytan sol eliyle yer, sol eliyle içer, sol eliyle verir ve sol eliyle alır.”

Peygamber Efendimiz suyun temiz olmasına ve kalitesine dikkat ettiği gibi suyun serin ve tatlı olanını tercih ederdi.

Bilimsel olarak da suyu aniden içmek zararlıdır. Su ağır ağır içilmelidir. Peygamberimiz su içerken ağır ağır üç nefeste içerdi.

Allah Resulü su dağıtan sürahiyi sol eliyle tutardı, sağ eliyle tuttuğu bardağa su koyduktan sonra yine sağ eliyle ikram ederdi.

Yemek yerken su içmek

[dropcap][/dropcap]Peygamber efendimiz yemek yerken su içerdi, sofrasında sürekli su bulunurdu. Sofraya konulan su kabı büyük olurdu, sofrada Peygamberimizin sağ tarafında büyükler otururdu. Efendimiz yemek dağıtmayı ve su dağıtmayı çok seven birisiydi. Sofrada da yemek dağıtmayı, su ikram etmeyi severdi. İkram etmek sünnettir. Ayakta su içme adabı hususunda alimlerden farklı yorumlar gelmiş olsa da ayakta su içmek zararlıdır.

Su içme adabı ile ilgili hadisler;

“Karınlarınızı yere koyup su içmeyin. Ellerinizi yıkayın da ellerinizle su için. Çünkü elden daha güzel bir kap yoktur.”

“Cemaate su dağıtan, onların en son içenidir dedi.”

“Hiçbiriniz ayakta su içmesin.”

Bir şey içmeye başlarken besmele çekiniz.”

“Birşey yiyen veya içen, sağ eliyle yesin ve içsin.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
 1. islam mı - siyasal islam mı ? dedi ki:

  siyasal islam da çalmanın , zulüm yapmanın , iftira atmanın ,kumpas kurmanın yeri var mı ? islam da yok diye biliyorum da diğerini bilenlere soruyorum .

 2. ercan dedi ki:

  islamda insan nasıl olur önce bunu öğretseniz daha iyi olur..kul hakkı nedir iftira nedir öncelik bu olmalı farzı bırakıp en son olacaklarla uğraşıyorsunuz..